Ulubione projekty

Twoja lista jest pusta

Dodano projekt

Usunięto projekt

Ciepła ściana jednowarstwowa

Dom energooszczędny to dla inwestorów wysoki komfort użytkowy oraz gwarancja niższych rachunków za energię niezbędną do ogrzewania. Wysoki standard energooszczędny można uzyskać dzięki minimalizacji strat ciepła, zastosowaniu alternatywnych źródeł energii oraz zainstalowaniu systemu automatycznego sterowania budynkiem. Architekt Anna Rucka z Pracowni Projektowej ARCHIPELAG oraz Robert Janiak, ekspert z firmy H+H wyjaśniają, jaki wpływ na energooszczędność domu ma izolacyjność termiczna ścian.

Projekt domu Eryk IV G1 ECONOMIC Projekt domu Eryk IV G1 ECONOMIC

Oszczędna architektura

Zgodnie z Dyrektywą Parlamentu Europejskiego od 2021 roku wszystkie nowopowstające budynki będą musiały odznaczać się praktycznie zerowym zapotrzebowaniem na energię niezbędną do ogrzania i wentylacji budynku. Aby to osiągnąć, należy zastosować kompleksowe rozwiązania konstrukcyjne, materiałowe i instalacyjne. Już na etapie wyboru projektu warto zwrócić uwagę na bryłę domu, eliminację mostków termicznych, możliwości wykorzystania naturalnej energii słonecznej oraz jakość materiałów, które będą wykorzystane do budowy. Ciepło ucieka z budynku przez przegrody zewnętrzne: ściany, dach i podłogę na gruncie, zatem im mniejsza jest ich powierzchnia, tym lepiej. Warto zatem budować domy, których stosunek powierzchni przegród zewnętrznych do kubatury (A/V) będzie jak najmniejszy, czyli domy o zwartej bryle, pozbawione wykuszy, lukarn, o jak najprostszym układzie dachu tłumaczy arch. Anna Rucka z Pracowni Projektowej ARCHIPELAG. Doskonałe parametry cieplne to w dużej mierze zasługa właściwej izolacji, która musi być zastosowana na wszystkich przegrodach domu energooszczędnego. Stopień izolacyjności jest wyrażany przez współczynnik przenikania ciepła U – im jest on niższy, tym mniejsza jest ucieczka ciepła przez przegrodę. Przyjmuje się, że w domach energooszczędnych współczynnik ten od 2021 roku dla ścian zewnętrznych powinien wynosić Umax = 0,20 W/(m2·K).    

Beton komórkowy w budownictwie energooszczędnym

Ściany w domach energooszczędnych, podobnie jak przegrody tradycyjnych budynków, muszą zapewnić odpowiednią nośność, być trwałe i wytrzymałe. Dodatkowo, powinny wyróżniać się niską przewodnością cieplną, brakiem mostków termicznych oraz doskonałą szczelnością. Odpowiednią dla domu energooszczędnego izolacyjność ścian zewnętrznych można uzyskać w różnych technologiach. Dostępne na rynku materiały pozwalają na budowę ciepłego i szczelnego domu w oparciu o ściany jednowarstwowe, które nie wymagają warstwy ocieplenia i spełniają obowiązujące wymogi budownictwa energooszczędnego. Jednym z takich materiałów jest beton komórkowy, który idealnie wpisuje się w aktualne trendy ograniczające zużycie energii dzięki doskonałym parametrom cieplnym. Bloczki z betonu komórkowego H+H są świetnym rozwiązaniem na ściany zewnętrzne, które w dużym stopniu odpowiadają za zapotrzebowanie budynku na energię do ogrzewania. Charakteryzują się one bardzo niskimi wartościami współczynników przewodzenia ciepła λ oraz tworzą przegrody idealne do budynków energooszczędnych – wyjaśnia Robert Janiak,ekspert z firmy H+H. 

Izolacja to podstawa 

Dzięki optymalnie dostosowanym rozwiązaniom można znacznie ograniczyć zapotrzebowanie całego budynku na energię grzewczą oraz zminimalizować przyszłe koszty utrzymania domu. Niezwykle istotne jest, aby przy racjonalnych nakładach uzyskać możliwie najlepszy efekt – niskie koszty eksploatacji i przyjazny klimat we wnętrzach – podsumowuje arch. Anna Rucka z Pracowni Projektowej ARCHIPELAG.


Może Cię zainteresować:

  • Szczelność powietrzna budynku

    Szczelność przegród zewnętrznych budynku oraz połączeń między nimi to podstawowy warunek prawidłowego funkcjonowania domu o obniżonym zużyciu energii.

    Więcej
Bezpłatna pomoc architekta

Wypełnij formularz, skontaktujemy się z Tobą.

Zamawiając usługi forum i dzienników budowy, przyjmujesz do wiadomości i wyrażasz zgodę na świadczenie tych usług i przetwarzanie przez Usługodawcę, którym jest Pracownia Projektowa ARCHIPELAG A. Wójciak, R. Wójciak Sp. J., jako Administratora danych, podanych w formularzu danych osobowych, na zasadach wskazanych w Regulaminie i Polityce Prywatności serwisu ARCHIPELAG.pl.

Jeśli chcesz także otrzymywać bonusy i informacje dotyczące akcji promocyjnych naszych i naszych Partnerów, wyraź zgodę dodatkową i zaznacz odpowiednie pole. Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez administratora, którym jest Pracownia Projektowa ARCHIPELAG A. Wójciak, R. Wójciak Sp. J. z siedzibą: ul. M. Smoluchowskiego 56/3, 50-372 Wrocław, nr KRS 0000123673, NIP: 897-16-05-744, REGON: 931987209:

Na podstawie art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (RODO) informujemy Cię, że (przeczytaj klauzulę informacyjną):

czytaj całość ›
Pola oznaczone gwiazdką (*) są obowiązkowe do wypełnienia