Ulubione projekty

Twoja lista jest pusta

Dodano projekt

Usunięto projekt

System budowy H+H – najnowocześniejsze rozwiązania ścienne wpływające na obniżanie kosztów murowania

System do budowy ścian z bloczków z betonu komórkowego firmy H+H Polska należy do najbardziej zaawansowanych technicznie rozwiązań w tej branży budownictwa. Począwszy od bloczków o doskonałych parametrach cieplnych wyposażonych w technologię pióro-wpust, poprzez stosowanie do ich łączenia nowoczesnych zapraw do cienkich spoin, po elementy uzupełniające takie jak gotowe nadproża, kształtki U czy elementy o zwiększonych gabarytach.

fot. H+H fot. H+H

Po pierwsze nowoczesny bloczek z betonu komórkowego

Produkowane w zakładach H+H bloczki z betonu komórkowego cechuje bardzo wysoka dokładność wykonania rzędu ± 1 mm. Jest to najwyższa dokładność wymiarowa, którą mogą osiągnąć materiały ścienne. Dodatkowo bloczki wyposażone są w system łączenia w pionie za pomocą piór i wpustów bez konieczności wypełniania spoiny pionowej zaprawą. Wysoka dokładność, system pióro-wpust sugeruje, że bloczki wymagają wyjątkowej precyzji od wykonawcy. Jednak te cechy bloczków nie tylko nie wpływają na zwiększenie trudności murowania a wręcz przeciwnie praca staje się łatwiejsza, zdecydowanie szybsza, a jej efekt to idealnie równy mur.

Oczywiście ekipa wykonawcza musi przestrzegać kilku prostych zasad takich jak np. dokładne wypoziomowanie pierwszej warstwy bloczków. Jednak po ukończeniu pierwszej, najtrudniejszej warstwy każda kolejna jest wykonywana w bardzo szybkim tempie. Dokładne bloczki murowane na cienkiej warstwie zaprawy układają się „praktycznie same”. Szybkość murowania z bloczków z betonu komórkowego wpływa na jeden z najniższych kosztów budowy.  

Po drugie proste narzędzia i łatwość obróbki

Do prawidłowego murowania ścian z betonu komórkowego H+H wystarczy niedrogi komplet narzędzi takich jak ręczna piła widiowa do cięcia, kielnie zębate do nakładania zaprawy, gumowy młotek, strug do szlifowania ewentualnych nierówności oraz rylec do wykonywania bruzd pod instalacje.

Niewielka gęstość bloczków H+H sprawia, że elementy te mające nawet sporą objętość i wymiary są stosunkowo lekkie. Podnoszenie, przenoszenie, układanie bloczków nie sprawia wykonawcom większych problemów. Ponadto dzięki małej gęstości łatwo je docinać za pomocą ręcznej piły. Należy również wspomnieć o ciekawej właściwości betonu komórkowego, która dodatkowo obniża koszty budowy. Jest nią izotropowość dzięki której, bloczki mają identyczne parametry (np. wytrzymałość, izolacyjność cieplną, akustyczną) we wszystkich płaszczyznach. Po docięciu bloczka do żądanego wymiaru, pozostały po cięciu fragment można wykorzystać w kolejnych warstwach. Stąd na budowie z betonu komórkowego H+H nie można spotkać zalegających odpadów po docinkach. Prawie każdy element może być wykorzystany w ścianach.

Po trzecie zaprawa do cienkich spoin

Do łączenia elementów z betonu komórkowego H+H stosuje się cienkowarstwową zaprawę klejącą. Zaprawę nakłada się na warstwie bloczków przy pomocy ząbkowanej kielni, która gwarantuje szybkie i precyzyjne dozowanie zaprawy. Mamy wówczas pewność, że grubość spoiny będzie miała wymaganą wielkość 1 ÷ 3 mm. Dzięki tak niewielkiej grubości spoin ściana jest praktycznie pozbawiona w tym miejscu jakichkolwiek mostków termicznych. Zaprawa cienkowarstwowa to również większa nośność (wytrzymałość) muru. Stosując w budynku taki rodzaj zaprawy można myśleć o wykorzystaniu lżejszych, cieplejszych odmian betonu komórkowego bez straty na wytrzymałości konstrukcji.

Przy wykonywaniu ściany z bloczków H+H o grubości 24,0 cm musimy skalkulować zużycie około 2,4 kg zaprawy do cienkich spoin oraz około 1,5 litra wody na każdy m2 muru. Daje to koszt na poziomie około 2,0 zł/m2. Przy wykonywanej na budowie zaprawie tradycyjnej będziemy mieli do czynienia z kwotą około 4,3 zł/m2, ponad 2-krotnie wyższą od zaprawy cienkowarstwowej. I jest to koszt bez uwzględnienia konieczności przygotowania miejsca na budowie na składowanie piasku, cementu, wapna oraz kosztów wody i prądu.

Po czwarte elementy uzupełniające system

Elementy uzupełniające System budowy H+H takie jak gotowe, prefabrykowane nadproża oraz kształtki U są nieodzownym dopełnieniem ścian. Jednak niezbędność tych elementów na budowie nie oznacza zwiększania wydatków na budowę. Prefabrykowane belki nadprożowe z betonu komórkowego są bardzo istotne z punktu widzenia izolacji termicznej budynku, zwłaszcza w budynku w którym zastosowano na przegrody zewnętrzne ścianę jednowarstwową, bez docieplenia. Są to belki nadprożowe wykonane ze zbrojonego, „ciepłego” betonu komórkowego. Eliminują one możliwość powstania mostka cieplnego w tym newralgicznym miejscu muru. W dodatku nadproża te są bardzo łatwe i szybkie w montażu. Dzięki ich niewielkiej masie można je montować ręcznie bez potrzeby stosowania dźwigu. Stosując nadproża z betonu komórkowego unikamy kosztów prac zbrojarskich, deskowania, dodatkowej mieszanki betonowej i czasu potrzebnego na uzyskanie pełnej wytrzymałości.

Natomiast kształtki U, które są wyciętymi bloczkami w kształt litery U, stanowią tracony szalunek dla wszelkich koniecznych elementów konstrukcyjnych wykonanych z żelbetu. W szalunku z kształtek U wykonuje się między innymi długie belki nadprożowe i konstrukcyjne podciągi a także pionowe trzpienie i słupki np. w ściankach kolankowych. Dzięki zastosowaniu tego elementu nie musimy stosować pełnego drewnianego szalunku, wystarczy jedynie pozioma deska podpierająca. A jednocześnie uzyskujemy ścianę o jednolitej powierzchni wykonanej z betonu komórkowego. Tynkując taką ścianę nie musimy stosować zbrojenia tynkarskiego na styku różnych materiałów (beton komórkowy – żelbet).

(źródło: H+H)


Czytaj również:

  • Aplikacja mobilna - Niezbędnik H+H

    Aplikacja H+H to darmowe narzędzie umożliwiające wyliczenie potrzebnej ilości systemowych elementów z betonu komórkowego do wybudowania domu oraz ułatwiające kontakt z Regionalnym Przedstawicielem Handlowym.

    Więcej

+

Bezpłatna pomoc architekta

Wypełnij formularz, skontaktujemy się z Tobą.

Zamawiając usługi forum i dzienników budowy, przyjmujesz do wiadomości i wyrażasz zgodę na świadczenie tych usług i przetwarzanie przez Usługodawcę, którym jest Pracownia Projektowa ARCHIPELAG A. Wójciak, R. Wójciak Sp. J., jako Administratora danych, podanych w formularzu danych osobowych, na zasadach wskazanych w Regulaminie i Polityce Prywatności serwisu ARCHIPELAG.pl.

Jeśli chcesz także otrzymywać bonusy i informacje dotyczące akcji promocyjnych naszych i naszych Partnerów, wyraź zgodę dodatkową i zaznacz odpowiednie pole. Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez administratora, którym jest Pracownia Projektowa ARCHIPELAG A. Wójciak, R. Wójciak Sp. J. z siedzibą: ul. M. Smoluchowskiego 56/3, 50-372 Wrocław, nr KRS 0000123673, NIP: 897-16-05-744, REGON: 931987209:

Na podstawie art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (RODO) informujemy Cię, że (przeczytaj klauzulę informacyjną):

czytaj całość ›
Pola oznaczone gwiazdką (*) są obowiązkowe do wypełnienia