Ulubione projekty

Twoja lista jest pusta

Dodano projekt

Usunięto projekt

Znajdź projekt domu
Powierzchnia [m²]

Projekty domów energooszczędnych

Projekty domów energooszczędnych

Domy energooszczędne charakteryzują się zmniejszonym zapotrzebowaniem na ciepło. Nasze projekty domów energooszczędnych zostały stworzone z myślą o maksymalnym ograniczeniu strat energii – zastosowane w nich rozwiązania architektoniczne, konstrukcyjne i materiałowe sprawiają, że domy z kolekcji zapewniają swoim mieszkańcom najwyższy komfort życia i niskie rachunki za eksploatację budynku. We wszystkich propozycjach z serii zadbaliśmy o odpowiednią izolację przegród zewnętrznych, zwartą formę oraz optymalny układ wnętrz, który wykorzystuje naturalną energię słoneczną i pozwala ograniczyć wydatki związane z ogrzewaniem i oświetleniem. Nasze projekty domów energooszczędnych to idealna propozycja dla wszystkich, którzy chcą, aby ich wymarzony dom był nie tylko piękny, ale również nowoczesny, przytulny i tani w utrzymaniu. Wśród projektów z kolekcji znajdują się domy, które nie tylko oszczędzają energię, ale także aktywnie ją pozyskują ze źródeł odnawialnych – słońca, ziemi i wody. Nasze domy energooszczędne spełniają wszystkie wymagania stawiane przez współczesność – łączą wygodę codziennego użytkowania z troską o poszanowanie środowiska naturalnego. W naszej kolekcji domów energooszczędnych są dostępne projekty parterowe, piętrowe, z poddaszem użytkowym i poddaszem do późniejszej adaptacji – do wyboru wersje z garażem lub bez.

Projekty domów energooszczędnych WT 2021

Od 2021 r. na terenie Unii Europejskiej można budować wyłącznie domy energooszczędne, dla których wartość wskaźnika zapotrzebowania budynku na nieodnawialną energię pierwotną (EP) nie może być większa niż 70 kWh/(m2*rok). Wszystkie nasze projekty domów są energooszczędne, spełniają wymagania standardu WT 2021, a także są dostosowane do europejskich norm projektowania konstrukcji Eurokod. Nasze domy energooszczędne są ciepłe, ekologiczne i tanie w użytkowaniu. Zapewniają wysoki komfort życia, a jednocześnie są przyjazne dla środowiska naturalnego.

Projekty domów energooszczędnych ENERGO PLUS

Polecamy energooszczędne i tanie w użytkowaniu projekty ENERGO PLUS – idealne domy dla nowoczesnej rodziny. Każdy projekt z tej kolekcji jest w standardzie wyposażony w pompę ciepła, wentylację mechaniczną z rekuperacją, a także system solarny lub fotowoltaikę, dzięki czemu nie tylko oszczędza energię, ale również aktywnie ją pozyskują ze źródeł naturalnych, wykorzystując m.in. ciepło promieni słonecznych. Domy z serii ENERGO PLUS wyróżniają się również znakomitym dociepleniem i maksymalnym doświetleniem wszystkich pomieszczeń, dzięki czemu mieszka się nich niezwykle przyjemnie i komfortowo. Za innowacyjność oraz pełną harmonię komfortu życia i efektywności energetycznej kolekcja domów ENERGO PLUS została wyróżniona znakiem jakości HOME ZONE.

Projekty domów energooszczędnych z kolekcji ENERGO PLUS
• Komplet energooszczędnych instalacji w standardzie
• Niskie koszty użytkowania
• Ekologiczny charakter, ograniczona emisja CO2
• Jasne, świetliste pomieszczenia
• Zdrowe i czyste powietrze
• Najwyższy komfort cieplny i użytkowy

Architektura domu energooszczędnego

Odpowiednia architektura budynku to klucz do energooszczędności. Najlepsze parametry energooszczędne uzyska dom, którego współczynnik kształtu, czyli stosunek powierzchni przegród zewnętrznych do kubatury budynku A/V, będzie jak najniższy. Z tego względu, budynek o zwartej bryle zawsze będzie miał lepsze parametry niż dom o wymyślnej formie, oryginalnych kształtach, z wykuszami i lukarnami. Wybierając projekt należy zwrócić uwagę na lokalizację pomieszczeń oraz rozkład okien. Niezwykle ważne jest odpowiednie rozplanowanie wnętrza uwzględniające kierunki świata i różnice nasłonecznienia w ciągu dnia. Pomieszczenie niewymagające stałego napływu słońca – garaż, pomieszczenie gospodarcze, składzik - najkorzystniej jest ulokować w północnej części domu. Natomiast pomieszczenia strefy dziennej – salon, pokoje do pracy i nauki, pokoje dziecięce – wymagają dobrego doświetlenia, dlatego warto umieścić je w części południowej i zachodniej. Strona wschodnia to z kolei doskonałe miejsce dla kuchni i sypialni. Szerokie przeszklenia najkorzystniej jest zaplanować w południowej elewacji – stała obecność słońca pozwoli na największe zyski cieplne.

Odpowiednia izolacja domu

Od 2021 obowiązują surowsze wymogi dotyczące izolacji, co w praktyce oznacza, że domy muszą być skuteczniej ocieplone. Stopień izolacyjności jest wyrażany przez współczynnik przenikania ciepła U – im jest on niższy, tym mniejsza jest ucieczka ciepła przez przegrodę. Przyjmuje się, że w domach energooszczędnych współczynnik ten powinien wynosić Umax = 0,20 W/m2K. Aby uzyskać takie parametry należy zastosować ciągłą izolację na wszystkich przegrodach zewnętrznych: ścianach, podłodze, fundamentach i dachu lub stropie. Izolacji wymagają także ściany wewnętrzne oddzielające pomieszczenia mieszkalne od nieogrzewanego garażu. Grubość warstwy ochronnej powinna być dobrana do rodzaju przegrody. Dobre parametry uzyskują domy, w których grubość izolacji wynosi odpowiednio: podłoga na gruncie – 15 cm, ściany zewnętrzne – 20 cm i dach i strop nad poddaszem – 30 cm. Niezwykle istotna jest również staranność wykonania izolacji, która pozwoli ograniczyć występowanie mostków termicznych. Inwestycja w dobrą izolację zwraca się stosunkowo szybko i pozwala maksymalnie obniżyć koszty eksploatacji domu.

Ciepłe energooszczędne okna

Szerokie przeszklenia to dziś nieodłączny element nowoczesnego domu. Dom energooszczędny zgodnie ze standardem WT 2021 wymaga zastosowania przeszkleń o podwyższonych parametrach termicznych, czyli o jak najniższym współczynniku przenikania ciepła U – od 2021 dla okien pionowych współczynnik przenikania ciepła U ma być on obniżony do 0,9 W/m2K, dla okien dachowych – 1,1 W/m2K, a dla drzwi – 1,3 W/m2K.

Ekologiczne instalacje OZE

Wybierając sposób ogrzewania domu warto rozważyć instalację rozwiązań ekologicznych pozwalających nie tylko na zmniejszenie opłat za eksploatacje, ograniczenie szkodliwej emisji gazów, ale także na, chociażby częściowe, uniezależnienie się od dostawców energii. W domu energooszczędnym znakomicie sprawdzi się pompa ciepła, która w przeciwieństwie do tradycyjnych pieców grzewczych, czerpie ciepło ze źródeł odnawialnych – ziemi, wody lub powietrza. Warto wykorzystać również profity płynące ze słońca – instalacja paneli solarnych pomoże przygotować ciepłą wodę użytkową, z kolei ogniwa fotowoltaiczne zamienią energię słoneczną w elektryczną. Instalacje zasilane z odnawialnych źródeł energii (OZE) nie powodują emisji szkodliwych zanieczyszczeń, są bezpieczne dla środowiska i naszego zdrowia, co przy nasilających się problemach z jakością powietrza i smogiem nabiera szczególnego znaczenia.

7 cech, po których rozpoznasz dom energooszczędny

1. Bryła domu – zwarta i prosta, z minimalną liczbą przegród zewnętrznych przez które może uciekać ciepło z budynku
2. Optymalny układ wnętrza – odpowiednia orientacja domu na działce, rozmieszczenie pomieszczeń uwzględniające strony świata i wynikające z niego różnice w nasłonecznieniu w ciągu dnia
3. Izolacja – zachowująca ciągłość i pozbawiona mostków termicznych
4. Światło – słoneczne wnętrze, naturalne światło w każdym pomieszczeniu
5. Ekologiczne instalacje – własne źródło ciepła, tanie pozyskanie energii, niezależność i swoboda, minimalne koszty utrzymania i ogrzewania
6. Harmonia z naturą – bliski kontakt z otoczeniem zapewniony przez szerokie przeszklenia, wnętrze otwarte na ogród
7. Klimat – ciepły dom zimą, chłodny latem, dobra jakość i odpowiednia wilgotność powietrza

W naszej kolekcji oferujemy szeroki wybór gotowych projektów domów energooszczędnych:
• Tanie w budowie domy energooszczędne
• Projekty domów energooszczędnych parterowych
• Projekty domów energooszczędnych z poddaszem do adaptacji
• Projekty domów energooszczędnych parterowych z poddaszem użytkowym
• Projekty domów energooszczędnych piętrowych
• Nowoczesne stodoły
• Energooszczędne domy-kostki

Bezpłatna pomoc architekta

Wypełnij formularz, skontaktujemy się z Tobą.

Zamawiając usługi forum i dzienników budowy, przyjmujesz do wiadomości i wyrażasz zgodę na świadczenie tych usług i przetwarzanie przez Usługodawcę, którym jest Pracownia Projektowa ARCHIPELAG A. Wójciak, R. Wójciak Sp. J., jako Administratora danych, podanych w formularzu danych osobowych, na zasadach wskazanych w Regulaminie i Polityce Prywatności serwisu ARCHIPELAG.pl.

Jeśli chcesz także otrzymywać bonusy i informacje dotyczące akcji promocyjnych naszych i naszych Partnerów, wyraź zgodę dodatkową i zaznacz odpowiednie pole. Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez administratora, którym jest Pracownia Projektowa ARCHIPELAG A. Wójciak, R. Wójciak Sp. J. z siedzibą: ul. M. Smoluchowskiego 56/3, 50-372 Wrocław, nr KRS 0000123673, NIP: 897-16-05-744, REGON: 931987209:

Na podstawie art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (RODO) informujemy Cię, że (przeczytaj klauzulę informacyjną):

czytaj całość ›
Pola oznaczone gwiazdką (*) są obowiązkowe do wypełnienia