Ulubione projekty

Twoja lista jest pusta

Dodano projekt

Usunięto projekt

Budowa energooszczędnego domu z betonu komórkowego H+H – jak uniknąć błędów?

Beton komórkowy H+H jest materiałem idealnie wpisującym się w aktualne trendy ograniczające zużycie energii i co za tym idzie zmniejszające wpływ człowieka na degradację środowiska naturalnego. Jest to efekt najlepszych parametrów izolacji termicznych betonu komórkowego wśród materiałów ściennych. 

Bloczki z betonu komórkowego H+H zawdzięczają to swojej niepowtarzalnej strukturze wewnętrznej. Strukturze złożonej z olbrzymiej ilości komórek, w których uwięzione jest powietrze, najlepszy izolator cieplny. Jednak „najcieplejszy” bloczek to tylko jeden z elementów budynku oszczędzającego zużycie energii grzewczej. Na co należy jeszcze zwrócić uwagę projektując i budując dom energooszczędny? Jaki szczegół budynku może zaważyć na tym, że pomimo prawidłowych założeń wybudowany zostanie budynek „energożerny”?

Większa gęstość betonu komórkowego = zimniejsza ściana

Przede wszystkim musimy mieć pewność, że wybrany i kupiony bloczek z betonu komórkowego jest właśnie tym odpowiednim „termicznie”. Nie każdy bloczek nawet w asortymencie H+H spełnia to kryterium. Dobierając produkty z betonu komórkowego w kontekście ciepła musimy wziąć pod uwagę podstawowy parametr techniczny tego produktu, jakim jest gęstość. Od gęstości, czyli stosunku masy betonu komórkowego do jego objętości brutto (materiału łącznie z porami), uzależnione są inne cechy materiałowe takie jak wytrzymałość na ściskanie, izolacyjność akustyczna ale przede wszystkim izolacyjność cieplna. W fabrykach H+H Polska elementy z betonu komórkowego produkowane są w szerokiej gamie gęstości od 300 kg/m3 do 800 kg/m3. Im produkt ma niższą gęstość tym ma niższą wytrzymałość na ściskanie a jednocześnie wyższą izolacyjność termiczną. Stąd błędem jest wybieranie na budownictwo jednorodzinne produktów gęstości 600 kg/m3 i wyższych. Ściany wykonane z takich bloczków wymagałyby warstw izolacji termicznej o zwiększonej grubości. Na ściany zewnętrzne budynków należy wybierać beton komórkowy H+H „lekkich” gęstości takich jak H+H Gold+ 1,5-300 SUPERTERMO (300 kg/m3), H+H Gold+ 2,0-350 TERMO (350 kg/m3) czy H+H Gold+ 2,5-400 (400 kg/m3).

Budując dom z bloczka z betonu komórkowego o niskiej gęstości będziemy mieć pewność, że ściana osiągnie jeden z najniższych współczynników przenikania ciepła Uc, tworząc tym samym barierę zapobiegającą ucieczce cennego ciepła. Projektując czy wznosząc ścianę zewnętrzną najczęściej chcemy aby osiągnęła ona konkretną wartość współczynnika Uc. Dobierając materiał ścienny i materiał izolacyjny możemy w tym momencie popełnić prosty błąd polegający na założeniu konkretnej, „typowej” grubości warstw izolacji termicznych. Aby osiągnąć daną wartość współczynnika Uc bloczki z betonu komórkowego H+H „lekkich” gęstości wymagają zdecydowanie mniejszych grubości izolacji niż „zimniejsze” produkty konkurencyjne. Ściana zewnętrzna z betonu komórkowego to oszczędności związane z mniejszymi kosztami cieńszych warstw izolacji a także zyski wynikające z możliwości uzyskania większych powierzchni użytkowych mieszkań.

Gruba, tradycyjna zaprawa murarska = mostek termiczny

H+H Polska jest jednym z nielicznych producentów autoklawizowanego betonu komórkowego kładących bardzo duży nacisk na dokładność wytwarzania elementów murowych. Jest to możliwe dzięki nieustannemu utrzymywaniu najwyższej jakości produkcji oraz zastosowaniu w zakładach zaawansowanych technologii. Pozwala to uzyskać w fabrykach H+H Polska produkty w najbardziej zaawansowanej kategorii wymiarowej TLMB, standard jakościowy Gold+ i Gold, która charakteryzuje się najmniejszą tolerancją wymiaru wysokości ± 1 mm (na pozostałych wymiarach, czyli długości i szerokości, tolerancja wynosi ± 1,5 mm). Bloczki H+H, których odchyłki wymiarowe nie przekraczają 1 mm, pozwalają na zastosowanie do ich łączenia zapraw cienkowarstwowych, potocznie zwanych „klejowymi” o grubości spoiny 1÷2 mm. Natomiast zaprawa „tradycyjna” to grubość od 8 do 15 mm. Cienka spoina z zaprawy cienkowarstwowej w energooszczędnej ścianie wykonanej z bloczków z betonu komórkowego H+H jest składnikiem niezbędnym. Dzięki tak cienkiej warstwie ogranicza się do minimum straty ciepła na tym wrażliwym elemencie ściany. Zmniejszając 10-krotnie grubość spoiny, doprowadzamy do sytuacji, że mostki termiczne są praktycznie niezauważalne. Wynika to z faktu, że każda zaprawa murarska jest materiałem 4-krotnie łatwiej przewodzącym ciepło niż bloczek z betonu komórkowego. Stąd im mniej zaprawy w ścianie, tym ściana lepiej izoluje termicznie. Straty izolacyjności termicznej wynikające z zastosowania 1 mm spoiny cienkowarstwowej w ścianie jednowarstwowej wykonanej z bloczków z betonu komórkowego H+H Gold+ 2,0-350 TERMO o grubości 36,5 cm wynoszą około 4%. Podczas gdy w ścianie wykonanej z tych samych bloczków, ale połączonych na zaprawę zwykłą o grubości 12 mm, straty izolacyjności cieplnej sięgają ponad 25%.

Zastosowanie zaprawy zwykłej zamiast cienkowarstwowej to również błąd w sensie kosztowym. Przy wykonywaniu ściany z bloczków z betonu komórkowego H+H o grubości 24,0 cm musimy skalkulować zużycie około 2,4 kg zaprawy do cienkich spoin oraz około 1,5 litra wody na każdy m2 muru. Daje to koszt takiego rozwiązania na poziomie około 2,0 zł/m2. Stosując przy tej samej grubości ściany zaprawę tradycyjną, zużywamy jej około 24 dm3 (około 7,5 litrów wody i 42 kg suchej mieszanki do zapraw tradycyjnych). Oznacza to kwotę około 15 zł/m2. Oczywiście można zaprawę tradycyjną wykonywać bezpośrednio na budowie, ale mimo wszystko koszt będzie ponad 2-krotnie wyższy od zaprawy cienkowarstwowej – około 4,3 zł/m2. A ponadto w tym koszcie należałoby uwzględnić konieczność przygotowania miejsca na budowie na składowanie piasku, cementu, wapna oraz kosztów wody i prądu.

Rozwiązania niesystemowe = większe wydatki na ogrzewanie

Odpowiednie bloczki i zaprawa to podstawowe elementy Systemu Budowy H+H. Jednak aby budynek mógł spełniać kryteria energooszczędności należy bezwzględnie pamiętać o pozostałych kluczowych rozwiązaniach systemowych. W przypadku odpowiedzialnych pod względem termicznym domów brak zwrócenia uwagi na szczegóły systemowe często prowadzi do błędów zaprzepaszczających całą ideę budowania energooszczędnego.

Pierwszy element systemowy, który jest nieodzownym dopełnieniem ściany, to prefabrykaty nadprożowe H+H. Są to belki nadprożowe wykonane ze zbrojonego, „ciepłego” betonu komórkowego. Belkami takimi można „przekrywać” otwory okienne i drzwiowe mające rozpiętość do 2,5 m. Najważniejszą cechą tych elementów nadprożowych jest zbliżona do bloczków izolacyjność cieplna. Zastosowanie w ciepłych ścianach typowych rozwiązań żelbetowych (belki typu „L”, żelbetowe nadproża wylewane na mokro) prowadzi do powstania mostka termicznego, który na zdjęciach termowizyjnych pojawiłby się jako czerwony fragment muru przez który ciepło ucieka praktycznie bez żadnego oporu. Prefabrykaty nadprożowe H+H eliminują możliwość powstania mostka cieplnego w tym newralgicznym miejscu muru. W przypadku prefabrykatów nadprożowych musimy pamiętać, że są to elementy z wtopionym wewnątrz zbrojeniem. Stąd należy je układać na murze tylko w odpowiedniej pozycji. W poprawnym pozycjonowaniu belki na murze pomoże przyczepiona do belki etykieta. Belki należy tak zamontować aby tekst etykiety można było przeczytać w poziomie. Oprócz tego belek nie można docinać. Wtopione zbrojenie jest zaprojektowane dla konkretnych rozpiętości otworów. Ucięcie belki powoduje pozbawienie jej strefy zbrojenia przypodporowego, co w konsekwencji może doprowadzić do nadmiernego ugięcia a nawet do zniszczenia całego nadproża.

Innym istotnym fragmentem budynku wykonanego w Systemie Budowy H+H jest wieniec obwodowy np. na poziomie stropów. Wieniec żelbetowy spaja cały budynek zapobiegając siłom rozporowym, które dążą do przewrócenia ścian. Jest to bardzo ważny element konstrukcyjny budynku jednak wykonany z „zimnego” materiału jakim jest żelbet. Z problemem tym łatwo można sobie poradzić stosując rozwiązanie systemowe. Wykonanie wieńca zaczyna się od wymurowania ścianki okalającej z bloczków z betonu komórkowego. Używa się do tego bloczków o szerokości 11,5 cm pamiętając aby łączyć je wypełniając zaprawą również spoiny pionowe. Dzięki ściance okalającej wieniec żelbetowy nie będzie widoczny z zewnątrz budynku. Dodatkowo tynk zewnętrzny będzie nakładany na jednolitą powierzchnię z betonu komórkowego. W tym miejscu dochodzimy najistotniejszego szczegółu, dzięki któremu zimny element konstrukcyjny nie będzie przeszkodą w uzyskaniu ciepłej ściany. Wieniec ociepla się kilkucentymetrową warstwą izolacji cieplnej, czego dokonuje się za pomocą płyt z wełny mineralnej lub styropianu umieszczając je bliżej strony zewnętrznej ścian. Pominięcie tego etapu może być bardzo kosztownym błędem, którego nie dałoby się poprawić. W dalszej kolejności montujemy wcześniej przygotowane zbrojenie z prętów stalowych oraz deskowanie zamykające wieniec od strony wewnętrznej ściany. Prace związane z wieńcem kończy się zalaniem przygotowanej konstrukcji mieszanką betonową. 

Budowanie domu w Systemie Budowy H+H opartym o produkty z betonu komórkowego jest łatwe i szybkie. Stosując proste rozwiązania systemowe można bez większych nakładów pracy wybudować dom w standardzie budynku energooszczędnego. Jednak jak w każdym przypadku systemów budowlanych trzeba pamiętać i stosować kilka nieskomplikowanych zasad, które zabezpieczą inwestycję przed popełnieniem błędu. Błędu, który może później pokutować w comiesięcznych zbyt dużych rachunkach za energię grzewczą.

(źródło: H+H)


Czytaj również:

Bezpłatna pomoc architekta

Wypełnij formularz, skontaktujemy się z Tobą.

Zamawiając usługi forum i dzienników budowy, przyjmujesz do wiadomości i wyrażasz zgodę na świadczenie tych usług i przetwarzanie przez Usługodawcę, którym jest Pracownia Projektowa ARCHIPELAG A. Wójciak, R. Wójciak Sp. J., jako Administratora danych, podanych w formularzu danych osobowych, na zasadach wskazanych w Regulaminie i Polityce Prywatności serwisu ARCHIPELAG.pl.

Jeśli chcesz także otrzymywać bonusy i informacje dotyczące akcji promocyjnych naszych i naszych Partnerów, wyraź zgodę dodatkową i zaznacz odpowiednie pole. Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez administratora, którym jest Pracownia Projektowa ARCHIPELAG A. Wójciak, R. Wójciak Sp. J. z siedzibą: ul. M. Smoluchowskiego 56/3, 50-372 Wrocław, nr KRS 0000123673, NIP: 897-16-05-744, REGON: 931987209:

Na podstawie art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (RODO) informujemy Cię, że (przeczytaj klauzulę informacyjną):

czytaj całość ›
Pola oznaczone gwiazdką (*) są obowiązkowe do wypełnienia