Ulubione projekty

Twoja lista jest pusta

Dodano projekt

Usunięto projekt

Zanim rozpocznie się murowanie - poradnik o budowaniu cz. 5

Inwestor zazwyczaj się nie zna na budowaniu i wcale nie musi. Zlecając budowę firmie wykonawczej, zakłada, że wybrał najlepszych fachowców - wykonawców i nie trzeba nic dodatkowo z nimi w kwestiach technologicznych ustalać. Wierzy też, że kierownik budowy i inwestor nadzoru budowlanego – jeśli jest ustanowiony, zadbają o prawidłowy proces, że wszystko będzie przez nich dopilnowane. Jednak nie zawsze tak jest. Niekiedy zdarza się, że niektóre istotne elementy zostają zbagatelizowane przez wykonawców i nie zostają wychwycone przez kierownika budowy lub inspektora nadzoru inwestorskiego. Jak ważne mogą to być szczegóły można pokazać na prostym przykładzie budowy murów z betonu komórkowego. 

Najczęściej popełniane błędy 

Niestety jeśli inwestorzy nie znają się na budowaniu, to nie są w stanie wychwycić niuansów. Zazwyczaj, że coś jest nie tak wykonane zostaje stwierdzone po zakończeniu robót. Najczęściej dotyczy to: niewłaściwie rozłożonej zaprawy albo jej braku, niewłaściwych przewiązań murarskich, braku zbrojenia w miejscach, w których powinno ono być itp. Wówczas zapytania o poprawność wykonanych robót oraz o zalecenia jak to naprawić trafiają do producenta i do rzeczoznawców. Wtedy jednak jest już za późno. Dlatego zawsze ustalenia powinny być wykonywane przed rozpoczęciem robót a kontrola prowadzona na bieżąco.

Narzędzia wizytówką wykonawcy

Ze względu na właściwości betonu komórkowego mury z tego materiału buduje się bardzo łatwo, szybko. Wystarczy tylko zadbać o to, by mieć odpowiednie narzędzia oraz postępować zgodnie z instrukcją i zaleceniami producenta. Tak jest w przypadku murowania nie tylko z betonu komórkowego, ale również z innych materiałów. Po pierwsze narzędzia narzucają technologię prawidłowego wykonywania murów. Są one po to, by ułatwić i przyspieszyć prace, a nie po to, by je utrudnić lub spowolnić. Dzięki ich zastosowaniu zużycie materiałów jest właściwe, przewidywane przez producenta. 

Zobaczmy, jakie narzędzia są potrzebne do precyzyjnego murowania z betonu komórkowego i do czego  służą.

·      kielnia do murowania na cienką spoinę – umożliwia równomierne rozprowadzenie zaprawy i zachowanie odpowiedniej grubości spoiny. Szerokość kielni dobiera się do szerokości murowanych bloczków. Ważne jest to, by była to kielnia przeznaczona do murowania ścian z bloczków z betonu komórkowego na cienkie spoiny. Kielnie te mają trójkątne ząbki o odpowiedniej wysokości, więc nałożona warstwa zaprawy będzie zawsze miała tę samą, odpowiednią grubość. Zaprawę nakłada się za jednym przesunięciem kielni po murze. To powoduje, że zaprawa jest nałożona na całej szerokości muru, nie spływa poza mur, a zużycie zaprawy jest zgodne z normą zużycia zaprawy. Do murowania więc służy kielnia do murowania na cienkie spoiny a nie np. grzebienie do glazury. Pamiętajmy, że zaprawa w murach na cienkie spoiny służy do scalenia elementów murowych, ale nie służy do wyrównywania nierówności.

·      strug lub paca do wyrównywania bloczków – oba narzędzia służą do niwelowania różnic wysokości między bloczkami, które mogą wynikać z tolerancji wymiarowych bloczków i niedokładności murowania. Strug jest bardziej ostry, więc jest przeznaczony do bloczków klasy 500, 600 i 700, natomiast paca do bloczków klasy 350 i 400. Po wymurowaniu i po wyschnięciu kolejnej warstwy muru, powinno zawsze się przetrzeć strugiem lub pacą wymurowaną warstwę, przed murowaniem kolejnych bloczków następnej warstw muru. Bez tej czynności można narazić się na nakładanie się drobnych nierówności, a pamiętajmy, że zaprawa do cienkich spoin nie służy do ich wyrównywania, lecz do spojenia bloczków.

·      zmiotka – zwyczajna, zakupiona ze sprzętem z AGD, potrzebna jest do oczyszczenia z pyłu każdej przeszlifowanej warstwy muru. Przy szlifowaniu powstaje pył, który powoduje, że zaprawa nie będzie miała odpowiedniej przyczepności, więc bez tego się również nie obejdzie.

·      piła ręczna do cięcia bloczków – zawsze zachodzi konieczność przycięcia bloczków to jest to narzędzie również niezbędne. Taka piła ma odpowiedni kształt zębów i co drugi ząb jest z widią, więc cięcie nią bloczków jest bardzo lekkie. Zęby takiej piły dobrze tną i odprowadzają urobek, więc piła się za szybko nie ściera na drobnym kruszywie kwarcowym, jakim jest beton komórkowy. Można nią docinać precyzyjnie elementy murowe z betonu komórkowego. Niektórzy wykonawcy używają pił taśmowych lub tarczowych. Takie narzędzia mają wykonawcy, którzy zajmują się budowaniem z betonu komórkowego profesjonalnie i mają takich budów kilka w roku.

·      prowadnica kątowa – do precyzyjnego docinania bloczków. Służy do zachowania prostopadłości powierzchni. Też umożliwia docinanie bloczków pod kątem 45°. Powinno się ją mieć i stosować przy docinaniu bloczków piłą ręczną. W ten sposób można dociąć precyzyjnie bloczki.

·      młotek z gumowym obuchem. Jest niezbędnydo układania bloczka i ustawiania we właściwej pozycji i położeniu na zaprawie w murze. Nie można do tych celów stosować normalnego lub murarskiego młotka, którego stalowy obuch uszkodzi elementy murowe.

To są narzędzia do murowania. Ale do murowania też przyda się narzędzie do przygotowania zaprawy. Do tego celu stosowane jest:

·      mieszadło do przygotowania zaprawy. Mieszadło do przygotowania jednorodnej, płynnej zaprawy bez grudek. Może być stosowane do wszelkiego typu mieszalników i wolnoobrotowych wiertarek. Zużycie zaprawy do cienkich spoin nie jest duże, więc tego typu elektronarzędzia dają radę.

Oprócz narzędzi do murowania i przygotowania zaprawy mogą być potrzebne narzędzia, które się przydadzą w innych etapach robót. Do nich należą:

·      rylec do ręcznego wycinania bruzd pod instalacje elektryczne

·      wiertło do wykonywania gniazd instalacyjnych

·      wiertło do wykonywania przebić

Jak widać narzędzi dodatkowych nie jest za wiele. Są to narzędzia proste i niewyrafinowane technologicznie. Ich użycie nie wymaga specjalnych umiejętności i długiej praktyki na budowie. Są stworzone po to, by budowało się z nich prawidłowo i łatwo. Nie ma więc powodów, by ich nie stosować. Koszt narzędzi do murowania i przygotowania zaprawy to około 250 zł, więc mając na uwadze, że będą wykorzystane na więcej niż kilka budów, to nie jest to duży wydatek a ile z nich korzyści. Prawidłowo i precyzyjne wykonane mury z betonu komórkowego oraz dobre później referencje dla wykonawcy są tego warte. 

Warto zatrudnić ekipę, która ma odpowiednie narzędzia oraz je prawidłowo stosuje dla uniknięcia oczywistych błędów:

·      zbyt grubej spoiny

·      braku wyrównania bloczków

·      nadmiernego zapylenia powierzchni

·      braku precyzji

·      uszkodzenia powierzchni bloczków.

Dobra rada od autora:

Zanim wykonawcy rozpoczną roboty murarskie, to jako kierownik budowy lub inspektor nadzoru inwestorskiego robię zawsze wcześniej z nimi wywiad. Pytam się wówczas jak murują, jakich narzędzi używają. O to zawsze też proszę inwestorów, by wcześniej zapytali się wykonawców. To wiele mówi o wykonawcach. Po takiej rozmowie już wiem czego mogę się spodziewać po wykonawcach i na co zwrócić uwagę. Jeśli murują z betonu komórkowego na cienkie spoiny prawidłowo, to zawsze mają komplet narzędzi, wiedzą jakie są kolejne etapy robót. Można wówczas odpowiednio zareagować i zwrócić uwagę wykonawcom na to, co będzie im potrzebne do prawidłowego murowania ścian z betonu komórkowego na cienkie spoiny, które są wg mnie najłatwiejsze w wykonawstwie ze wszystkich materiałów murowych.

Tomasz Rybarczyk

ArchitektZobacz również:

Bezpłatna pomoc architekta

Wypełnij formularz, skontaktujemy się z Tobą.

Zamawiając usługi forum i dzienników budowy, przyjmujesz do wiadomości i wyrażasz zgodę na świadczenie tych usług i przetwarzanie przez Usługodawcę, którym jest Pracownia Projektowa ARCHIPELAG A. Wójciak, R. Wójciak Sp. J., jako Administratora danych, podanych w formularzu danych osobowych, na zasadach wskazanych w Regulaminie i Polityce Prywatności serwisu ARCHIPELAG.pl.

Jeśli chcesz także otrzymywać bonusy i informacje dotyczące akcji promocyjnych naszych i naszych Partnerów, wyraź zgodę dodatkową i zaznacz odpowiednie pole. Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez administratora, którym jest Pracownia Projektowa ARCHIPELAG A. Wójciak, R. Wójciak Sp. J. z siedzibą: ul. M. Smoluchowskiego 56/3, 50-372 Wrocław, nr KRS 0000123673, NIP: 897-16-05-744, REGON: 931987209:

Na podstawie art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (RODO) informujemy Cię, że (przeczytaj klauzulę informacyjną):

czytaj całość ›
Pola oznaczone gwiazdką (*) są obowiązkowe do wypełnienia