Ulubione projekty

Twoja lista jest pusta

Dodano projekt

Usunięto projekt

Beton komórkowy – materiał, któremu warto zaufać - poradnik o budowaniu cz. 2

Przed inwestorami zarówno na etapie powstawania projektu, jak i późniejszej realizacji, stoi wiele dylematów. Jednym z nich, jest wybór materiału i technologii do budowy domu. Dotyczy to oczywiście głównego budulca, czyli z czego stawiać ściany? Wybór jest trudny, bo jest wiele surowców do budowy ścian. Wyjdźmy z klucza, jaki materiał jest  energooszczędny a przy tym popularny i dlaczego.

Beton komórkowy najbardziej popularny

Niewielu inwestorów wie, że beton komórkowy od wielu lat jest najpopularniejszym materiałem ściennym używanym w Polsce i w Europie. Można się zastanawiać, dlaczego akurat ta technologia cieszy się takim zainteresowaniem. Odpowiedź jest prosta - materiał ten pozwala w prosty sposób, szybko i precyzyjnie realizować masywne, ciepłe i trwałe budynki .

ABK – co to takiego?

Autoklawizowany beton komórkowy (w skrócie ABK), nazywany również (suporeksem, siporeksem, porobetonem, gazobetonem) został wynaleziony na początku XX wieku w Skandynawii i miał zastąpić podstawowy budulec, jakim było ówcześnie drewno. Miał być łatwy w łączeniu i obróbce, ciepły i trwały. I właśnie taki materiał wynaleziono. 

Obecnie autoklawizowany beton komórkowy jest materiałem uniwersalnym, stosowanym na całym świecie. Na przestrzeni lat opracowano wiele technologii produkcji ABK. Do produkcji betonu komórkowego stosuje się: piasek, cement, wapno, gips i wodę. Dodaje się też środek porotwórczy (proszek aluminium lub pastę aluminiową), który działa jak drożdże lub proszek do pieczenia przy pieczeniu ciasta, czyli spulchnia beton komórkowy. Materiał ten posiada pewne właściwości wiodące, które determinują pozostałe cechy. Dla betonu komórkowego takimi właściwościami jest wysoka porowatość oraz jednorodność. To jedyny konstrukcyjny materiał budowlany, który łączy w sobie takie cechy, jak wytrzymałość na ściskanie umożliwiającą stosowanie go do wykonania ścian konstrukcyjnych budynków, przy zachowaniu wysokiej izolacji termicznej.

Beton komórkowy jest materiałem jednorodnym co oznacza to, że wszystkie parametry fizyczne materiału (np. izolacyjność cieplna, akustyczna, wytrzymałość na ściskanie) we wszystkich kierunkach są takie same. Sprawia to, że materiał jest „technicznie przewidywalny”. Pełne elementy murowe z ABK czyli bloczki, nadproża, płytki mają takie same właściwości w poprzek ściany, jak i wzdłuż i wszerz.  Cały mur wykonany z bloczków z ABK, w każdym kierunku ma identyczną  izolacyjność cieplną, wytrzymałość na ściskanie, izolacyjność akustyczną. Pozbywamy się w ten sposób efektu ścian wykonanych z materiałów niejednorodnych (np. z pustaków), w których niepożądane zjawiska takie, jak różnice w przewodzeniu ciepła, przenoszeniu dźwięków, czy różna wytrzymałość na ściskanie, mają miejsce w różnych kierunkach w przekroju ściany.

Wysoka porowatość decyduje o tym, że beton komórkowy jest lekkim materiałem. Dla porównania ciężar objętościowy ABK wynosi tylko od 350 do 700 kg/m3, podczas gdy zwykłego betonu to 2400 kg/m3.  O skali porowatości czy też napowietrzenia struktury, sięgającej nawet 80%,  czyli na jeden metr sześcienny szkieletu materiałowego przypada aż pięć metrów sześciennych powietrza. Zamknięte w betonie komórkowym powietrze decyduje o tym, że jest on bardzo dobrym izolatorem cieplnym. Sam szkielet materiałowy struktury betonu komórkowego jest wystarczająco mocny, by być znakomitym materiałem konstrukcyjnym. Stosuje się go do budowy ścian nośnych zarówno w budynkach  jednorodzinnych jak i w budynkach wielokondygnacyjnych. Zakres wytrzymałości na ściskanie dla betonu komórkowego wynosi od 2 MPa do 5 MPa, (1MPa to 100 ton na m2).

Dla inwestorów zwracających uwagę na ekologię

Beton komórkowy jest materiałem, który wpisuje się w zasady zrównoważonego rozwoju. Dotyczy to każdego etapu budowy: od pozyskania surowców potrzebnych do produkcji betonu komórkowego, produkcji materiałów, transportowania wyrobów, budowy oraz eksploatacji budynku i zdeponowania materiału po ewentualnej rozbiórce budynku. Produkcja ABK pochłania najmniej energii, spośród produkowanych obecnie materiałów budowlanych. Niewielka masa betonu komórkowego pozwala zoptymalizować transport. Dbałość o energooszczędność zauważalna jest również w trakcie budowy, przy łatwym murowaniu, niewielkiemu nakładowi robót i szybkości budowy. Wysoka izolacyjność cieplna przekłada się na energooszczędność użytkowania budynków z betonu komórkowego. Dodatkowo powierzchnia ściany z betonu komórkowego jest zawsze miła w dotyku (jak drewno) tzn. nie promieniują chłodem, co znakomicie wpływa na samopoczucie i komfort cieplny użytkowników.

Od Autora:

Ze swojej strony, jako autor tego tekstu dodam, że to, co napisałem, to informacje o betonie komórkowym w wielkim skrócie. Z doświadczenia wiem, że często brakuje rozmowy pomiędzy inwestorami a projektantem na temat „z czego budować mój wmarzony dom”. Projektanci mają znakomitą wiedzę jak zastosować materiały, ale nie każdy projektant zna niuanse na temat materiałów z których projektuje. 

Dlatego polecam zawsze poprosić o próbkę betonu komórkowego. Może to śmieszne i kontrowersyjne, ale warto go zobaczyć, dotknąć, potrzymać w dłoni, powąchać, uciąć, stanąć na próbce, uderzyć młotkiem, wywiercić w nim otwór, wrzucić do ognia, zalać wodą, pozostawić na dworze pod chmurką, wystawić na działanie słońca, by zrozumieć istotę i piękno tego materiału. Polecam.

Tomasz Rybarczyk

architekt


Zobacz również:

Bezpłatna pomoc architekta

Wypełnij formularz, skontaktujemy się z Tobą.

Zamawiając usługi forum i dzienników budowy, przyjmujesz do wiadomości i wyrażasz zgodę na świadczenie tych usług i przetwarzanie przez Usługodawcę, którym jest Pracownia Projektowa ARCHIPELAG A. Wójciak, R. Wójciak Sp. J., jako Administratora danych, podanych w formularzu danych osobowych, na zasadach wskazanych w Regulaminie i Polityce Prywatności serwisu ARCHIPELAG.pl.

Jeśli chcesz także otrzymywać bonusy i informacje dotyczące akcji promocyjnych naszych i naszych Partnerów, wyraź zgodę dodatkową i zaznacz odpowiednie pole. Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez administratora, którym jest Pracownia Projektowa ARCHIPELAG A. Wójciak, R. Wójciak Sp. J. z siedzibą: ul. M. Smoluchowskiego 56/3, 50-372 Wrocław, nr KRS 0000123673, NIP: 897-16-05-744, REGON: 931987209:

Na podstawie art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (RODO) informujemy Cię, że (przeczytaj klauzulę informacyjną):

czytaj całość ›
Pola oznaczone gwiazdką (*) są obowiązkowe do wypełnienia