Ulubione projekty

Twoja lista jest pusta

Dodano projekt

Usunięto projekt

Żaluzje fasadowe w nowoczesnym budownictwie

Współczesne domy są jasne i przestronne, a salony otwarte na zieleń ogrodu dzięki szerokim przeszkleniom, które często zajmują niemal całą ścianę. Nadmiar słońca w okresie letnim może doprowadzić do przegrzania pomieszczeń, dlatego decydując się na wielkogabarytowe okna należy zadbać również o skuteczną ochronę przeciwsłoneczną. 

fot. BeClever fot. BeClever

Jasna energia

Domy nowoczesne i energooszczędne korzystają z energii słonecznej, dlatego istotne jest ich właściwe usytuowanie na działce względem stron świata, z uwzględnieniem różnic nasłonecznienia. Duże przeszklenia od strony południowej pomagają utrzymać wyższą temperaturę w pomieszczeniach w okresie zimowym, ale mogą stanowić problem latem, gdy do domu przedostaje się zbyt duża ilość promieni słonecznych. Dlatego należy pamiętać, aby szczególnie pomieszczenia zaplanowane od południowej i zachodniej strony uchronić przed nadmiernym przegrzaniem. Okna przepuszczają do 80% promieni słonecznych, doprowadzając latem do nadmiernego nasłonecznienia wnętrz. Dzięki zastosowaniu żaluzji zewnętrznych można w łatwy sposób ograniczyć ten niepożądany efekt. W przeciwieństwie do osłon wewnętrznych, osłony zewnętrzne odbijają promienie słoneczne już przed szybą, nie dopuszczając do nagrzewania się pomieszczeń tłumaczy Przemysław Walczak, ekspert z firmy BeClever. 

Innowacyjny system 

Żaluzje fasadowe, stanowiące alternatywę dla tradycyjnych rolet, w połączeniu z wysokiej jakości oknami energooszczędnymi mogą stać się doskonałą barierą termiczną oraz akustyczną. Ważne jest również, aby wysoka jakość osłon szła w parze z jakością okien. W okresie letnim można odczuć korzyści z zastosowania żaluzji zewnętrznych w postaci zaciemnienia i przyjemnego chłodu w pomieszczeniach, zaś zimą opuszczone osłony w porze wieczornej i nocnej tworzą dodatkową „poduszkę powietrzną” pomiędzy oknem a żaluzją, zmniejszając straty energii i obniżając koszty ogrzewania budynku – wyjaśnia architekt Katarzyna Braun-Szulc. Jeżeli  sterowanie żaluzją będzie odbywać się przez napęd elektryczny, można go dodatkowo zintegrować z zegarem sterującym lub czujnikami pogodowymi (opuszczanie w momencie pojawiania się promieni słonecznych lub deszczu). Dodatkową zaletą, wpływającą na komfort użytkowania, jest możliwość sterowania żaluzją na odległość za pomocą nowoczesnych urządzeń mobilnych. 

Zalety i korzyści 

Dzięki zastosowaniużaluzji zewnętrznych można kontrolować natężenie światła słonecznego według indywidualnych potrzeb użytkownika. Poprzez swobodną regulację kąta nachylenia lamele żaluzji „łamią” promienie słoneczne i umożliwiają odpowiedni stopień zaciemnienia oraz stworzenie przyjemnej atmosfery w pomieszczeniach. Żaluzje fasadowe to nowoczesne i eleganckie rozwiązanie, mogące nadać przeszkleniom współczesny i ponadczasowy charakter. Dzięki temu, że osłona zgrabnie wkomponowuje się w bryłę, a skrzynka może być całkowicie zabudowana oraz niewidoczna od zewnątrz i wewnątrz, całość formy prezentuje się estetycznie i modnie – wyjaśnia ekspert z firmy BeClever. Zaletą jest też szeroka gama kolorystyczna żaluzji.Dodatkowo, w okresie wiosenno-letnim, przydatna może być moskitiera rolowana, którą da się zamontować pomiędzy oknem a lamelami żaluzji. Podczas ciepłych dni zasunięcie moskitiery zapewnia doskonałą ochronę przed insektami, przy jednoczesnym dostępie świeżego powietrza przez uchylone lamele żaluzji oraz okna – dodaje ekspert Przemysław Walczak. Nowoczesne osłony okienne wpływają również na skuteczne zmniejszenie natężenia hałasu, a także zabezpieczają otwory okienne przed zanieczyszczeniami i niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Zapewniają zachowanie prywatności oraz znacząco poprawiają poczucie bezpieczeństwa domowników. 

Trend przyszłości 

Żaluzje zewnętrzne są produktem, który idealnie wpisuje się w aktualne trendy w architekturze. Można je dopasować do elewacji różnego typu oraz do każdego stylu architektonicznego. Harmonijnie dobrane do bryły stworzą ciekawe wykończenie budynku, nadadzą mu niepowtarzalny klimat oraz podniosą komfort życia domowników – podsumowuje architekt Katarzyna Braun-Szulc z Pracowni Projektowej ARCHIPELAG.


Może Cię zainteresować: 

Bezpłatna pomoc architekta

Wypełnij formularz, skontaktujemy się z Tobą.

Zamawiając usługi forum i dzienników budowy, przyjmujesz do wiadomości i wyrażasz zgodę na świadczenie tych usług i przetwarzanie przez Usługodawcę, którym jest Pracownia Projektowa ARCHIPELAG A. Wójciak, R. Wójciak Sp. J., jako Administratora danych, podanych w formularzu danych osobowych, na zasadach wskazanych w Regulaminie i Polityce Prywatności serwisu ARCHIPELAG.pl.

Jeśli chcesz także otrzymywać bonusy i informacje dotyczące akcji promocyjnych naszych i naszych Partnerów, wyraź zgodę dodatkową i zaznacz odpowiednie pole. Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez administratora, którym jest Pracownia Projektowa ARCHIPELAG A. Wójciak, R. Wójciak Sp. J. z siedzibą: ul. M. Smoluchowskiego 56/3, 50-372 Wrocław, nr KRS 0000123673, NIP: 897-16-05-744, REGON: 931987209:

Na podstawie art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (RODO) informujemy Cię, że (przeczytaj klauzulę informacyjną):

czytaj całość ›
Pola oznaczone gwiazdką (*) są obowiązkowe do wypełnienia