Ulubione projekty

Twoja lista jest pusta

Dodano projekt

Usunięto projekt

Ochrona przed przegrzewaniem w upalne dni

W gorące, letnie dni inwestorzy często zadają sobie pytanie – jak uchronić wnętrza przed przegrzaniem i zapewnić w środku komfortową temperaturę? Podczas budowy domu, warto zastosować kilka sprawdzonych rozwiązań, dzięki którym dopływ palącego słońca do pomieszczeń zostanie skutecznie ograniczony. 

Bilans słoneczny

Stosowanie elementów zacieniających dotyczy okien skierowanych w kierunku południowym, wschodnim i zachodnim. W okresie zimowym, ciepło uzyskane z promieni słonecznych aktywnie wspomaga ogrzewanie domu. Poza tym, słońce nadaje pomieszczeniom jasny i świetlisty charakter, a także pozytywnie wpływa na samopoczucie i dobry humor mieszkańców. W lecie, gorąca energia słoneczna nie jest już tak pożądana – może powodować przegrzanie niektórych pomieszczeń, a w konsekwencji dyskomfort użytkowania. Odpowiednio zaprojektowane osłony przeciwsłoneczne nie powinny ograniczać dostępu energii słonecznej w czasie zimy, a jedynie w upalne, letnie dni. 

Elementy zacieniające

Elementy montowane na zewnątrz budynku charakteryzują się zdecydowanie wyższą efektywnością niż przesłony wewnętrzne. Doskonałym rozwiązaniem jest zastosowanie rolet zewnętrznych, które w ogóle nie wpuszczają słońca do środka. Już na etapie projektu warto przewidzieć stałe elementy zacieniające – okapy, daszki, zacienienia, czy zadaszone tarasy. Jeżeli dom został już wybudowany, można zastosować rozsuwane markizy lub drewniane, ażurowe pergole, po których mogą piąć się rośliny. Wszystkie powyższe elementy skutecznie chronią przed napływem gorących promieni w porze letniej, gwarantując przyjemny cień. Natomiast zimą, słońce znajduje się na tyle nisko, że bez problemu dociera do pomieszczeń poniżej linią zacienienia. 

Planowanie ogrodu

Dobrym pomysłem jest także odpowiednie zaprojektowanie roślinności w ogrodzie. Od strony południowej i zachodniej warto zasadzić drzewa i pnącza okresowo zielone. Latem znakomicie osłonią wnętrza przed silnym promieniowaniem, natomiast zimą, pozbawione liści, pozwolą na swobodny dopływ ciepłej energii do pomieszczeń.

Innowacyjne techniki grzewcze

Oprócz rozwiązań architektonicznych, warto zwrócić uwagę na możliwość wykorzystania nowoczesnych technik grzewczych. Do chłodzenia powietrza nawiewanego można wykorzystać gruntowe wymienniki ciepła lub pionowe kolektory gruntowe i pompy ciepła. Rozwiązania te poprawiają komfort użytkowania w okresie letnim, przy jednoczesnym niewielkim wzroście zużycia energii. 


Może Cię zainteresować:

  • Rolety zewnętrzne

    Rolety zewnętrzne stanowią integralną część nowoczesnych domów. Zabezpieczają okna i wnętrze przed słońcem, wiatrem i innymi zjawiskami atmosferycznymi, a także poprawiają izolację termiczną okien. W lecie zapobiegają [...]

    Więcej
Bezpłatna pomoc architekta

Wypełnij formularz, skontaktujemy się z Tobą.

Zamawiając usługi forum i dzienników budowy, przyjmujesz do wiadomości i wyrażasz zgodę na świadczenie tych usług i przetwarzanie przez Usługodawcę, którym jest Pracownia Projektowa ARCHIPELAG A. Wójciak, R. Wójciak Sp. J., jako Administratora danych, podanych w formularzu danych osobowych, na zasadach wskazanych w Regulaminie i Polityce Prywatności serwisu ARCHIPELAG.pl.

Jeśli chcesz także otrzymywać bonusy i informacje dotyczące akcji promocyjnych naszych i naszych Partnerów, wyraź zgodę dodatkową i zaznacz odpowiednie pole. Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez administratora, którym jest Pracownia Projektowa ARCHIPELAG A. Wójciak, R. Wójciak Sp. J. z siedzibą: ul. M. Smoluchowskiego 56/3, 50-372 Wrocław, nr KRS 0000123673, NIP: 897-16-05-744, REGON: 931987209:

Na podstawie art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (RODO) informujemy Cię, że (przeczytaj klauzulę informacyjną):

czytaj całość ›
Pola oznaczone gwiazdką (*) są obowiązkowe do wypełnienia