Ulubione projekty

Twoja lista jest pusta

Dodano projekt

Usunięto projekt

Ogrzewanie podłogowe

Ogrzewanie podłogowe to system, który do emisji ciepła wykorzystuje płaską powierzchnię podłogi. Ze względu na obszerny teren rozmieszczenia systemu grzewczego, moc grzewcza takiego układu jest dużo większa od zwykłych grzejników, co powoduje, że w tym systemie można zastosować niższą temperaturę niż przy ogrzewaniu tradycyjnym. 

Architekt radzi:

Spośród wszystkich systemów grzewczych, rozkład temperatur w pomieszczeniach z zainstalowanym ogrzewaniem podłogowym, najbardziej odpowiada potrzebom człowieka. Decyzja o montażu powierzchniowego ogrzewania podłogowego lub sufitowego powinna zapaść jeszcze w fazie projektowania domu, ponieważ jego instalacja związana jest z koniecznością podniesienia poziomu podłogi. 

Zalety ogrzewania płaszczyznowego:

 • wyższy komfort cieplny, optymalne rozmieszczenie nagrzanego powietrza w pomieszczeniu, które nie zalega pod sufitem, lecz rozkłada się korzystnie dla komfortu ludzkiego
 • niższa temperatura w pomieszczeniu i mniejsze konwekcyjne ruchy powietrza, korzystnie wpływają na zdrowie domowników i utrzymanie czystości
 • brak grzejników – estetyka wnętrz, lepsza ustawność
 • łatwość utrzymania w czystości
 • obniżenie sezonowego zużycia energidzięki niższej temperaturze nośnika ciepła – mniejsze wydatki na ogrzewanie

Dodatkowe zalety w przypadku zastosowania płaszczyznowego ogrzewania wodnego:

 • możliwość zastosowania niskotemperaturowych źródeł ciepła, np. kondensacyjnego kotła gazowego czy pompy ciepła 
 • opcja samoregulacji – samoczynna zmiana mocy cieplnej grzejnika wskutek zmiany temperatury w pomieszczeniu
 • możliwość wykorzystania instalacji do chłodzenia pomieszczenia

Wady ogrzewania płaszczyznowego:

 • wyższe koszty inwestycyjne
 • płaszczyzny nie powinny być niczym przesłonięte, np. dywanem
 • ze względu na rozkład temperatur ogrzewanie płaszczyznowe źle sprawdza się w sypialni
 • konieczność bardzo precyzyjnego wymiarowania instalacji – brak możliwości poprawienia błędów i wykonania późniejszych zmian wielkości powierzchni grzewczych
 • duża bezwładność cieplna oraz podwyższone wymagania w odniesieniu do regulacji eksploatacyjnej 
Fot. Purmo Fot. Purmo

Może Cię zainteresować:


Bezpłatna pomoc architekta

Wypełnij formularz, skontaktujemy się z Tobą.

Zamawiając usługi forum i dzienników budowy, przyjmujesz do wiadomości i wyrażasz zgodę na świadczenie tych usług i przetwarzanie przez Usługodawcę, którym jest Pracownia Projektowa ARCHIPELAG A. Wójciak, R. Wójciak Sp. J., jako Administratora danych, podanych w formularzu danych osobowych, na zasadach wskazanych w Regulaminie i Polityce Prywatności serwisu ARCHIPELAG.pl.

Jeśli chcesz także otrzymywać bonusy i informacje dotyczące akcji promocyjnych naszych i naszych Partnerów, wyraź zgodę dodatkową i zaznacz odpowiednie pole. Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez administratora, którym jest Pracownia Projektowa ARCHIPELAG A. Wójciak, R. Wójciak Sp. J. z siedzibą: ul. M. Smoluchowskiego 56/3, 50-372 Wrocław, nr KRS 0000123673, NIP: 897-16-05-744, REGON: 931987209:

Na podstawie art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (RODO) informujemy Cię, że (przeczytaj klauzulę informacyjną):

czytaj całość ›
Pola oznaczone gwiazdką (*) są obowiązkowe do wypełnienia