Ulubione projekty

Twoja lista jest pusta

Dodano projekt

Usunięto projekt

Gruntowy wymiennik ciepła

Instalacja GWC, w zależności od pór roku, służy do wstępnego ogrzania lub ochłodzenia powietrza napływającego do budynku. Urządzenie doskonale współpracuje z systemem wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła – podnosi znacznie jakość nawiewanego do budynku powietrza, zwiększa efektywność rekuperacji i pozwala obniżyć koszty eksploatacyjne. 

Budowa GWP

Gruntowy wymiennik ciepła jest zbudowany z systemu rur, występuje też pod postacią złoża żwirowego. Zasada działania GWC polega na wykorzystaniu darmowego, naturalnego ciepła z gruntu. Umieszcza się go poniżej poziomu zamarzania (najlepiej na głębokości 2-3 metrów). Chłodne powietrze jest pobierane przez czerpnię, która powinna znajdować się na poziomie 0,5-2 m powyżej poziomu terenu. Powietrze przepływa przez GWC, w którym ulega podgrzaniu lub ochłodzeniu, po czym zostaje przekazane do wnętrza budynku. 

W zależności od sposobu wymiany ciepła GWC dzielą się na:

 • przeponowe – wymienniki rurowe
 • bezprzeponowe - wymienniki żwirowe i płytowe  

Wymiennik rurowy (przeponowy)

Rurowy wymiennik ciepła składa się z czerpni usytuowanej nad ziemią oraz połączonego z nią, długiego ciągu rur wykonanych z tworzyw sztucznych o właściwościach antybakteryjnych, umieszczonych pod powierzchnią ziemi. Powietrze przepływając rurami nie ma bezpośredniego kontaktu z gruntem. Wymienniki układa się najczęściej w postaci jednego długiego rurociągu lub w układach rozdzielonych na kilka mniejszych rurociągów, które na końcu łączy się w jedną rurę i kieruje do budynku. Układ rur musi być umieszczony pod odpowiednim kątem, dzięki czemu skropliny swobodnie mogą spływać do studzienki odwodnieniowej – w przeciwnym wypadku, woda zalegająca w rurach może prowadzić do zauważalnego spadku sprawności urządzenia.

Wymiennik żwirowy (bezprzeponowy)

Wymiennik bezprzeponowy żwirowy jest zbudowany ze złoża wypełnionego oczyszczonym i wypłukanym gruboziarnistym żwirem lub kruszywem łamanym o dużej granulacji. Powietrze ogrzewa się lub chłodzi, przepływając z czerpni wyposażonej w filtr oczyszczający do rury drenarskiej przez warstwę żwiru, z którym ma bezpośredni kontakt. Zanim powietrze zostanie zassane do wentylacji wewnątrz domu, jest ponownie oczyszczane, co zapobiega przedostawaniu się kurzu i pyłków. Wymiennik żwirowy jest najbardziej efektywny podczas pracy cyklicznej, z tego względu należy przewidzieć czas na jego regenerację. Warto zaplanować układ podwójny – podczas, gdy jeden z wymienników pracuje, drugi pozostaje w fazie regeneracji.

Ze względu na obecność wód gruntowych i konieczność utrzymania dodatniej temperatury, wymiennik żwirowy powinien być dobrze zaizolowany. Rurociągi doprowadzające oraz odprowadzające powietrze z wymienników bezprzeponowych należy układać ze spadkiem w stronę wymiennika. Wymiennika żwirowego nie należy stosować na terenach, gdzie poziom wód gruntowych jest wysoki, gdyż zalanie wodą blokuje pracę wymiennika.

Wymiennik płytowy (bezprzeponowy)

Wymiennik płytowy jest zbudowany ze specjalnych płyt wykonanych z tworzywa sztucznego, ułożonych w przestronnym, lecz niekoniecznie głębokim wykopie, na podsypce żwirowo-piaskowej o grubości 5 cm. Płyty układa się w rzędach, w układzie zwartym bądź z rozstawem między rzędami płyt. Pomiędzy płytą a gruntem powstaje szczelina, przez którą przepływa powietrze. Całość jest zaizolowana styropianem, folią i zakryta gruntem. Poza płytami, w skład wymiennika wchodzą dwa kolektory oraz rurociąg doprowadzający powietrze z czerpni do kolektora wlotowego i odprowadzającego powietrze z kolektora wylotowego do budynku. Należy pamiętać o konieczności regeneracji złoża.

Zalety GWC:

 • prawidłowo dobrany i zamontowany GWC cechuje się dużą sprawnością wymiany ciepła
 • niezwykle prosty system budowy z łatwo dostępnych i tanich materiałów, pozwala na wykonanie go niemal w każdych warunkach
 • korzysta z energii czerpanej z natury
 • przy wymienniku rurowym – wysoka higiena i czystość powietrza, uzyskana dzięki antybakteryjnej warstwie wewnętrznej rur
 • redukcja wielkość opłat za ogrzewanie w sezonie grzewczym
 • chłodzenie powietrza latem – poprawa warunków klimatycznych wewnątrz domu w upalne dni
 • możliwość umieszczenia wymiennika gruntowego płytowego na niewielkiej głębokości (0,7m)
 • regulacja wilgotności przy zastosowaniu żwirowego wymiennika rurowego
 • osuszanie powietrza w sezonie letnim (wymienniki bezprzeponowe)
 • odporność na warunki atmosferyczne i gruntowe

Wady GWC:

 • wysokie koszty montażu wymiennika płytowego
 • wymiennik płytowy powinien być usadowiony powyżej najwyższego poziomu wód gruntowych
 • trudność czyszczenia i konserwacji
 • efektywność jest zależna od czynników atmosferycznych
 • złoże żwirowe generuje bardzo wysokie opory przepływu powietrza, dlatego GWC żwirowy powinien być wyposażony w wentylator wspomagający, o wysokiej o mocy

Zobacz również:

 • Energia geotermalna

  Energia geotermalna pochodzi z wnętrza ziemi, jest zgromadzona w skałach i wodach podziemnych, wykorzystuje się ją do celów cieplnych i elektrycznych.

  Więcej
Bezpłatna pomoc architekta

Wypełnij formularz, skontaktujemy się z Tobą.

Zamawiając usługi forum i dzienników budowy, przyjmujesz do wiadomości i wyrażasz zgodę na świadczenie tych usług i przetwarzanie przez Usługodawcę, którym jest Pracownia Projektowa ARCHIPELAG A. Wójciak, R. Wójciak Sp. J., jako Administratora danych, podanych w formularzu danych osobowych, na zasadach wskazanych w Regulaminie i Polityce Prywatności serwisu ARCHIPELAG.pl.

Jeśli chcesz także otrzymywać bonusy i informacje dotyczące akcji promocyjnych naszych i naszych Partnerów, wyraź zgodę dodatkową i zaznacz odpowiednie pole. Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez administratora, którym jest Pracownia Projektowa ARCHIPELAG A. Wójciak, R. Wójciak Sp. J. z siedzibą: ul. M. Smoluchowskiego 56/3, 50-372 Wrocław, nr KRS 0000123673, NIP: 897-16-05-744, REGON: 931987209:

Na podstawie art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (RODO) informujemy Cię, że (przeczytaj klauzulę informacyjną):

czytaj całość ›
Pola oznaczone gwiazdką (*) są obowiązkowe do wypełnienia