Ulubione projekty

Twoja lista jest pusta

Dodano projekt

Usunięto projekt

Ogród i trawniki

Planując zagospodarowanie działki wokół domu, w tym ogrodu, trzeba uwzględnić upodobania domowników, wielkość działki, jakość gleby oraz elementy małej architektury jeśli plany obejmują ustawienie altany czy pergoli. Warto zacząć od określenia roli terenu wokół domu – czy ma być miejscem aktywnego wypoczynku, spotkań towarzyskich, placem zabaw dla dzieci czy oazą spokoju, gdzie wypielęgnowane rośliny będą przykuwać uwagę gości i cieszyć oko właścicieli.

Realizacja projektu Seweryna G2 Realizacja projektu Seweryna G2

Następnym krokiem powinno być zaplanowanie ewentualnych ścieżek, altany, pergoli, stawu, strumyka i wszelkich innych obiektów, a potem instalacji (do oświetlenia ogrodu lub doprowadzenia wody). Nie warto zaczynać od zakładania trawnika i sadzenia roślin – te prace powinny być zwieńczeniem całości, uniknie się wówczas niepotrzebnego rozkopywania rabat i przesadzania roślin.

Elementy małej architektury warto zaplanować w części położonej za domem niż od frontu. Utwardzone miejsca powinny mieć raczej nieregularne kształty co sprawi, że będą bardziej intrygujące. Podniesienie poziomu trawnika przy ogrodzeniu powiększy optycznie ogród. Warto też wiedzieć, że wysokie rośliny rosnące w szpalerze skracają perspektywę, a żywopłot powinien znajdować się nie wyżej niż na poziomie wzroku. Jeśli lubimy duże drzewa należy je posadzić blisko domu, aby nie zasłaniały widoku na ogród; sadząc je dalej np. przy ogrodzeniu warto obsadzić niższymi krzewami.

Wybierając konkretny gatunek roślin należy dowiedzieć się, na czym polegają trudności w jego uprawie i jakich wymaga warunków (np. rodzaju gleby stopnia nasłonecznienia). Planowanie ogrodu dobrze jest zacząć od roślin mniej wymagających. Stosunkowo łatwe w pielęgnacji są ogrody z posadzonymi grupami krzewów. Blisko siebie można sadzić rośliny o podobnych wymaganiach. Dobrze jest brać pod uwagę sezonowość roślin, aby o każdej porze roku ogród żył i wykorzystać np. rośliny zimozielone. Trzeba też pamiętać, że rośliny mogą izolować i chronić przed zanieczyszczeniami i hałasem. Wbrew pozorom lepiej chronią gatunki liściaste – wiązy głogi czy akacje.

Trawnik jest elementem pojawiającym się niemal przy każdym domu i każdy właściciel chciałby żeby był elegancki i zadbany. Aby przez lata dobrze świadczył o gospodarzu trzeba włożyć trochę pracy w odpowiednie przygotowanie terenu pod zasiew lub darń. Na początek trzeba bardzo starannie oczyścić teren z kamieni śmieci chwastów gałęzi i resztek wyciętych roślin które mogą utrudniać wzrost trawy lub powodować jej choroby. Po oczyszczeniu dobrze jest ukształtować teren pod trawnik w delikatny kilkustopniowy spadek co ułatwi spływ wody. Jeśli trawnik ma być duży można go lekko pofałdować. W trakcie kształtowania terenu trzeba też położyć planowane w tym miejscu instalacje (np. nawadniającą) oraz wykonać ewentualny drenaż.

Przed zasianiem trawy lub położeniem darni trzeba cały grunt przekopać dokładnie odwracając  wcześniej można ułożyć na powierzchni warstwę kompostu, która w ten sposób zostanie wymieszana z ziemią. Po przekopaniu należy wyrównać teren za pomocą grabi rozbijając przy tym każdą grudę. Przy okazji można dokładniej usunąć chwasty i kamienie. Na koniec konieczne jest dokładne ubicie ziemi. Mniej więcej na tydzień przed planowanym siewem lub układaniem darni dobrze jest rozsypać na gruncie nawóz i zmieszać go z wierzchnią warstwą ziemi, po czym całość obficie podlać.

Na 100 m2 trawnika potrzebne jest 2-3 kg nasion, w razie potrzeby trawę można dosiać w pustych lub rzadziej porośniętych miejscach. Mieszanka nasion powinna być odpowiednio dobrana pod kątem przeznaczenia trawnika  jedne nadają się na miejsca zacienione inne na bardziej uczęszczane jeszcze inne są ozdobne. Nasiona nie mogą być przechowywane w szczelnych workach foliowych i powinny mieć informację na opakowaniu, że są odpowiednie dla warunków klimatycznych panujących w Polsce.


Może Cię zainteresować:

  • Chodniki i podjazdy

    Lokalizacja wejścia i wjazdu na działkę jest zazwyczaj określona przez dołączony do pozwolenia na budowę plan zagospodarowania posesji.

    Więcej
  • Ogrodowe ścieżki…

    Otoczenie wokół domu nadaje charakter i określa styl całej posesji. Dodaje często ostatniego szlifu i decyduje o końcowym efekcie przedsięwzięcia, czyli budowy domu.

    Więcej
Bezpłatna pomoc architekta

Wypełnij formularz, skontaktujemy się z Tobą.

Zamawiając usługi forum i dzienników budowy, przyjmujesz do wiadomości i wyrażasz zgodę na świadczenie tych usług i przetwarzanie przez Usługodawcę, którym jest Pracownia Projektowa ARCHIPELAG A. Wójciak, R. Wójciak Sp. J., jako Administratora danych, podanych w formularzu danych osobowych, na zasadach wskazanych w Regulaminie i Polityce Prywatności serwisu ARCHIPELAG.pl.

Jeśli chcesz także otrzymywać bonusy i informacje dotyczące akcji promocyjnych naszych i naszych Partnerów, wyraź zgodę dodatkową i zaznacz odpowiednie pole. Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez administratora, którym jest Pracownia Projektowa ARCHIPELAG A. Wójciak, R. Wójciak Sp. J. z siedzibą: ul. M. Smoluchowskiego 56/3, 50-372 Wrocław, nr KRS 0000123673, NIP: 897-16-05-744, REGON: 931987209:

Na podstawie art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (RODO) informujemy Cię, że (przeczytaj klauzulę informacyjną):

czytaj całość ›
Pola oznaczone gwiazdką (*) są obowiązkowe do wypełnienia