Ulubione projekty

Twoja lista jest pusta

Dodano projekt

Usunięto projekt

Ogrodowe ścieżki…

Otoczenie wokół domu nadaje charakter i określa styl całej posesji. Dodaje często ostatniego szlifu i decyduje o końcowym efekcie przedsięwzięcia, czyli budowy domu. Szeroki wybór dostępnych obecnie nawierzchni oraz nieograniczone możliwości kreowania przestrzeni ogrodowych pozwalają dziś realizować najbardziej śmiałe pomysły projektantów. Ale nie tylko… Tak naprawdę każdy z inwestorów może samodzielnie przeobrazić swoją działkę w uporządkowaną, harmonijną i estetyczną posesję. Wystarczy zapoznać się z kilkoma ważnymi zasadami.

Ogrodowe ścieżki… Ogrodowe ścieżki…

Dobre wejście

Wejście i wjazd na działkę zakłada się na samym początku planowania inwestycji - już w planie zagospodarowania. Jeśli po zakończeniu budowy chcemy jednak zmienić założony wjazd czy wejście na posesję, jest to możliwe pod pewnymi warunkami. Przede wszystkim należy pamiętać o urządzeniach technicznych, aby nie kolidowały i nie utrudniały dostępu do działki. Należy również ustalić przebieg i wymiary planowanych szlaków komunikacyjnych. Najlepiej wytyczyć je bez niepotrzebnych zakrętów i załamań.

Podjazd do garażu powinien być przede wszystkim wygodny, a więc w miarę możliwości szeroki przynajmniej na 3 metry, pozwalający na dojazd bez dodatkowych manewrów. Powinien zostać dodatkowo wzmocniony mając na uwadze duże obciążenia. W podobny sposób należy planować drogę pomiędzy furtką a drzwiami wejściowymi. Wymiary furtki powinny być wygodne, czyli nie mniejsze niż 120 cm (szerokości) - radzi architekt Katarzyna Braun. Na pewno nie tylko wygodne, ale przede wszystkim bezpieczne będzie przewidzenie oświetlenia szlaków komunikacyjnych wokół budynku (nie tylko podjazdów). W tym przypadku należy przewidzieć niezbędne wtedy przyłącze elektryczne.

Niechciana woda

Planując i realizując kompleksowy projekt zagospodarowania (aranżacji ogrodu) potrzebny będzie również dostęp do źródła wody, aby rozprowadzić i podłączyć system nawadniania. Jednak podstawą zawsze powinna być melioracja terenu, co pozwoli odprowadzać nadmiar niechcianej wody z działki. Jednym ze sposobów jej odprowadzania może być celowe ukształtowanie dróg i ścieżek (poprzez spadek z jednej lub obu stron), albo użycie przepuszczalnej nawierzchni. Przy większych powierzchniach i nawierzchniach nieprzepuszczalnych skuteczniejsze będzie odwodnienie liniowe (system kratek ściekowych połączonych z drenażem lub kanalizacją)- podpowiada architekt Katarzyna Braun.

Wodę deszczową można zbierać z dachów pokrytych dachówkami ceramicznymi, cementowymi lub blaszanymi i odprowadzać do podziemnego zbiornika, dzięki czemu można ją wykorzystać do:

  • spłukiwania toalet
  • prania (ponieważ jest wodą miękką, zużyjemy więc mniej proszku i unikniemy osadzania się kamienia)
  • mycia samochodu
  • podlewania ogrodu

Do wyboru do koloru

Duży wybór ogrodowych nawierzchni pozwala dobrać rozwiązanie na każdą kieszeń, umożliwiające realizację różnych zamysłów stylistycznych. Bez specjalnego utwardzania powierzchni można wykonać ścieżki dekoracyjne, prowadzące wokół budynku lub pomiędzy rabatami kwiatowymi. Wystarczy użyć żwiru, tłucznia, piasku lub płyt kamiennych czy drewnianych. Tego rodzaju rozwiązania sprawdzą się znakomicie w ogrodach kwiatowych, wiejskich.

Innym rozwiązaniem może być kostka brukowa (kamienna, klinkierowa, betonowa, drewniana). Ten rodzaj nawierzchni doskonale nadaje się na podjazdy, dróżki wokół domu i tarasy. Wybór poszczególnego materiału w dużej mierze determinuje w tej chwili indywidualny pomysł na wygląd posesji i pomysłowość właścicieli. Coraz częściej udaje się łączyć różne materiały, przełamując bezpieczne i powszechnie stosowane rozwiązania.

Wybierając rozwiązania dla siebie warto wiedzieć, że klinkier cechuje się dużą wytrzymałością, odpornością na działanie czynników zewnętrznych (mechanicznych i chemicznych). Elementy brukowe mają wyższą od ściennych wytrzymałość i niższą nasiąkliwość. Dzięki minimalnemu pochłanianiu wilgoci są mrozoodporne i niepodatne na występowanie nalotów biologicznych. Są przy tym twarde, odporne na ścieranie, działanie olejów, rozpuszczalników organicznych, benzyny, kwasy i zasady (co z pewnością warto uwzględnić planując nawierzchnię na podjazd do garażu).

Kostki i płytki klinkierowe służą natomiast do układania nawierzchni dekoracyjnych na chodnikach, podjazdach, tarasach i schodach. Wszystkie kostki, płyty, kształtki oraz cegły klinkierowe mają jednakową grubość dzięki czemu na jednej nawierzchni można użyć i zestawiać ze sobą wszystkie elementy. Producenci zwykle dysponują projektami ułożenia nawierzchni, z których można skorzystać. Ścieżki i podjazdy, nawet dla ciężkich samochodów, mogą powstać z kostek betonowych występujących w różnych kolorach i kształtach. Mają one gładkie powierzchnie i dokładne wymiary. Oferta betonowych kostek zawiera elementy pełnowymiarowe i połówkowe, umożliwiające ich kładzenie na krawędziach traktów.

Łatwe do wykonania są nawierzchnie z tłucznia lub żwiru. Tłuczeń daje stabilną powierzchnię, jednak jest dość kruchy. Alejki otaczające budynek, podjazdy i drogi można też wyłożyć kamieniem. Jego rodzaj, kolor, faktury i wytrzymałość można dostosować do miejsca, w którym ma być użyty i funkcj, w jakiej wystąpi.

Stosowanie kamienia naturalnego pozwala efektowanie łączyć przestrzenie: zewnętrzną i wewnętrzną. Wykonując kamienną posadzkę w pomieszczeniu i nawierzchnię na zewnątrz należy zachować zasadę, wedle której im bliżej budynku, tym ułożenie elementów powinno być bardziej regularne, przybierać geometryczne formy. Kamień układanym w alejkach ogrodowych nie musi już podlegać takim rygorom. Do dyspozycji pozostają różne rodzaje kamienia naturalnego oraz konglomeraty kamienia naturalnego skruszonego lub zmielonego i połączonego z wypełniaczami zapewniającymi odpowiednią wytrzymałość mechaniczną.

Efektownie prezentują się ścieżki i podjazdy z bruku drewnianego. Szczególnie, jeśli elementy ścieżek ogrodowych nawiązują do nawierzchni tarasu lub balkonów. Każdy drewniany element powinien zostać zaimpregnowany, dzięki czemu zwiększy się trwałość takiej nawierzchni. Oczywiście, należy pamiętać o okresowej pielęgnacji drewna, aby zapewnić mu piękny wygląd i długą żywotność.

Bezpłatna pomoc architekta

Wypełnij formularz, skontaktujemy się z Tobą.

Zamawiając usługi forum i dzienników budowy, przyjmujesz do wiadomości i wyrażasz zgodę na świadczenie tych usług i przetwarzanie przez Usługodawcę, którym jest Pracownia Projektowa ARCHIPELAG A. Wójciak, R. Wójciak Sp. J., jako Administratora danych, podanych w formularzu danych osobowych, na zasadach wskazanych w Regulaminie i Polityce Prywatności serwisu ARCHIPELAG.pl.

Jeśli chcesz także otrzymywać bonusy i informacje dotyczące akcji promocyjnych naszych i naszych Partnerów, wyraź zgodę dodatkową i zaznacz odpowiednie pole. Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez administratora, którym jest Pracownia Projektowa ARCHIPELAG A. Wójciak, R. Wójciak Sp. J. z siedzibą: ul. M. Smoluchowskiego 56/3, 50-372 Wrocław, nr KRS 0000123673, NIP: 897-16-05-744, REGON: 931987209:

Na podstawie art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (RODO) informujemy Cię, że (przeczytaj klauzulę informacyjną):

czytaj całość ›
Pola oznaczone gwiazdką (*) są obowiązkowe do wypełnienia