Ulubione projekty
Twoja lista jest pusta
Dodano projekt
Usunięto projekt
Nowe Warunki Techniczne dla domów
Od 1 stycznia 2017 obowiązują nowe warunki techniczne, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie – wszystkie projekty domów jednorodzinnych składane do zgłoszenia lub pozwolenia na budowę muszą być zgodne z nowymi przepisami. Maksymalna wartość wskaźnika zapotrzebowania budynku na nieodnawialną energię pierwotną (EP) dla ogrzewania, wentylacji i przygotowania ciepłej wody użytkowej nie może być wyższa niż 95 kWh/(m2/rok). Znowelizowane wymagania dotyczą również izolacyjności cieplnej przegród zewnętrznych, w stolarki okiennej i drzwiowej.
Nowe przepisy
Od 1 stycznia 2017 obowiązują znowelizowane przepisy dotyczące warunków technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Zmiany wprowadzone przez Rozporządzenie Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej wynikają z postanowień dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2010/31/UE z dnia 19 maja 2010 r. i mają na celu systematyczną poprawę efektywności energetycznej i upowszechnienie budowy domów o niskim zużyciu energii.
Najważniejsze zmiany
- wprowadzenie nowych – niższych wartości współczynników przenikania ciepła Umax dla przegród zewnętrznych i wewnętrznych
- limitowanie wskaźnika zapotrzebowania na nieodnawialną energię pierwotną EP
- wprowadzenie wymogu jednoczesnego spełnienia w nowych budynkach zarówno wymogów izolacyjności, jak i ograniczenia zapotrzebowania na energię pierwotną
Warunek I: współczynniki Umax
- obniżenie współczynnika przenikania ciepła U dla ścian do wartości 0,23 W/m²K
- obniżenie współczynnika przenikania ciepła U dla dachów i stropodachów do wartości 0,18 W/m²K
- wyznaczenie maksymalnego współczynnika U dla stolarki na poziomie 1,1 (okna) oraz 1,3 (okna połaciowe) i 1,5 (drzwi zewnętrzne)
- obniżenie współczynnika przenikania ciepła U dla podłóg na gruncie do wartości 0,30 W/m²K
Warunek II: wskaźnik EP
Wskaźnik EP określa roczne zapotrzebowanie na nieodnawialną energię pierwotną do ogrzewania, wentylacji, chłodzenia oraz przygotowania ciepłej wody użytkowej. Obliczony wg przepisów dotyczących metodologii liczenia charakterystyki energetycznej budynków. Wartość Ep uzależniona jest w szczególności od współczynnika nakładu nieodnawialnej energii pierwotnej oraz sprawności instalacji c.o. i c.w.u. Wskaźnik ten informuje nas o wpływie budynku na środowisko naturalne.
Co się zmieni?
Zmiany w warunkach technicznych wynikają z postanowień dyrektywy unijnej, wg której od 2021 roku wszystkie nowe budynki powstające w krajach Wspólnoty Europejskiej będą musiały wyróżniać się bardzo niskim zapotrzebowaniem na energię i chociaż częściowo być zasilane z OZE. Takie regulacje są efektem troski o stan środowiska naturalnego, a ich celem jest systematyczna poprawa efektywności energetycznej budynków. Docelowo do 2021 roku, zgodnie z unijnymi regulacjami, wszystkie budynki powinny być praktycznie samowystarczalne pod kątem energetycznym.
To również może Cię zainteresować:
-
„ARCHIPELAG domy energooszczędne” – nowy e-katalog już dostępny online!
Najlepsze projekty domów energooszczędnych, informacje o dopłatach w programie Prosument, przegląd energooszczędnych instalacji, a także odpowiedź na pytanie, co ma największy wpływ na koszty utrzymania budynku – to [...]