Ulubione projekty
Twoja lista jest pusta
Dodano projekt
Usunięto projekt
Jak zaprojektować mało wymagający ogród?
Piękny, zadbany ogród to marzenie wielu osób. Niestety, nie każdy z nas ma wystarczająco dużo czasu na regularną pielęgnację roślin i dbanie o otoczenie domu. Co zrobić, aby ogród prezentował się atrakcyjnie i jednocześnie nie potrzebował zbyt wielu zabiegów pielęgnacyjnych? W takiej sytuacji z pomocą mogą przyjść rozwiązania dostosowane do indywidualnych potrzeb. Podpowiadamy, na jakie rozwiązania warto postawić. Zapraszamy do lektury.

Rośliny
Nie jest tajemnicą, że większa liczba roślin zasadzonych w ogrodzie oznacza odpowiednio więcej pracy włożonej w ich pielęgnację. Zamiast kilkunastu sadzonek, dobrze postawić więc na kilka, za to takich, z których z czasem wyrosną bardziej imponujące drzewa i krzewy. Warto także zainwestować w mało wymagające, jednak nie mniej efektowne gatunki. Dzięki większej odporności na warunki zewnętrzne nie powinny zwiędnąć, gdy zdarzy nam się zapomnieć o ich podlaniu. Do takich kwiatów i krzewów należą m.in. różne odmiany bylin i iglaków, a także irgi, jałowce czy trzmieliny. Wśród mniej wymagających drzew znajdują się np. świerki czy oliwniki. Dobrym rozwiązaniem będzie również zakup tzw. roślin wolnorosnących (berberysów, tawuł czy kostrzew) – nie muszą być często przycinane.
Jeżeli rozważamy zasadzenie roślin w ogrodzie to pamiętajmy, aby przed wyborem konkretnych gatunków wziąć pod uwagę klimat panujący w naszym kraju. Warto ostatecznie zdecydować się na gatunki dobrze znoszące panującą w Polsce wilgotność i nasłonecznienie oraz rodzaj gleb. Zamiast egzotycznych roślin, potrzebujących wiele uwagi i częstego używania specjalnych środków pielęgnacyjnych, wybierzmy rodzime kwiaty, krzewy i drzewa. Nie tylko oszczędzimy w ten sposób wiele wysiłku, ale także zyskamy scenerię idealnie komponującą się z naturalnym krajobrazem.
Automatyczny system nawadniania
Wygodnym rozwiązaniem jest system automatycznego podlewania. Odpowiednio zaprogramowany sterownik zrasza roślinność w regularnych odstępach czasowych i o dostosowanej do potrzeb sile. System aktywuje się w określonym momencie, odmierzając potrzebną ilość wody. Bardziej zaawansowane systemy posiadają wbudowane czujniki deszczu, dzięki czemu są w stanie czasowo wstrzymać działanie. Istnieją także zraszacze wyposażone w czujniki wilgotności gleby, które nawadniają rośliny wtedy, gdy gleba jest zbyt sucha. Zakup takiego systemu sprawi, że ręczne podlewanie ogrodu nie będzie konieczne.
Materiały na taras
Nie zapominajmy, że ogród to nie tylko roślinność. Większość właścicieli przydomowych, zielonych przestrzeni decyduje się na postawienie tarasu – dobudowanego do budynku lub wolnostojącego. Bez względu na to, na który z nich ostatecznie się zdecydujemy, niezwykle ważny jest staranny wybór materiału nawierzchniowego. Przy obu typach tarasów świetnie sprawdzą się deski kompozytowe. To rozwiązanie dla wszystkich ceniących sobie oszczędność czasu, a przy tym trwałość i elegancję. Deski kompozytowe powstają z połączenia wysokogatunkowego drewna i polimerów, które zwiększają jakość materiału. Jedną z najważniejszych cech desek z kompozytu jest brak konieczności ich konserwacji i impregnacji – co jest niezbędne w przypadku tradycyjnych paneli drewnianych. Do skutecznej pielęgnacji kompozytów zazwyczaj wystarcza delikatny środek myjący lub zwykła myjka ciśnieniowa.
Producent desek kompozytowych
Rosnąca popularność desek z kompozytu sprawiła, że w sklepach z roku na rok pojawia się coraz więcej producentów tych materiałów. Wiele firm nie ujawnia jednak pochodzenia swoich produktów, przez co zdarza się, że klienci otrzymują niepełnowartościowy towar. Dobrze postawić więc na producentów od lat istniejących na rynku i proponujących najwyższą jakość produktu. Jednym z nich jest polska firma ProDeck, z fabryką zlokalizowaną pod Krakowem, oferująca wytrzymałe i atrakcyjne deski kompozytowe. O ich doskonałych właściwościach świadczą nie tylko liczne europejskie certyfikaty, ale także gwarancja na gnicie i butwienie do 25 lat. To właśnie połączenie trwałości, elegancji i niezawodności produktów sprawia, że deski ProDeck cieszą się niezmiennym zaufaniem i dobrą opinią.
Planując aranżację mało wymagającego ogrodu powinniśmy wziąć pod uwagę kilka kwestii – odpowiednią roślinność, systemy nawadniające i właściwe materiały do budowy tarasu. Wybór trwałych gatunków, zaawansowanych narzędzi podlewających i łatwej w pielęgnacji nawierzchni znacznie skróci nam czas pracy, dzięki czemu będziemy mogli spokojnie cieszyć się urokami przebywania na świeżym powietrzu.
Źródło: ProDeck
Zobacz również:
-
Jak przygotować taras na wiosnę?
Nadejście wiosny, a wraz z nią ciepłych i słonecznych dni, kojarzy się ze spacerami i relaksem na świeżym powietrzu oraz z pracą w ogrodzie. To także doskonały czas na wypoczynek na tarasie – poranki z aromatyczną [...]
-
8 zalet tarasu kompozytowego
Taras to z pewnością jedno z najbardziej lubianych miejsc w domu. Jest nie tylko przedłużeniem pokoju dziennego, w którym można urządzać spotkania w gronie rodziny i znajomych, ale stanowi też strefę wypoczynkową i [...]