Ulubione projekty
Twoja lista jest pusta
Dodano projekt
Usunięto projekt
Doświetlenie pomieszczeń na poddaszu
Aby pomieszczenia na poddaszu, dzięki wpadającym promieniom słonecznym, zamieniły się w piękne i przytulne wnętrza, należy zadbać o właściwy dobór sposobu ich doświetlenia oraz wentylacji. Podpowiadamy czym kierować się przed wyborem okien dachowych, by mieszkało się nam wygodnie i komfortowo.
Naturalne światło
Poddasza w domach jednorodzinnych stanowią niezwykle urokliwe miejsca dzięki specyficznej ukośnej powierzchni, jednak, aby wygodnie mieszkać i móc stworzyć przytulny klimat, należy zadbać o ich prawidłowe doświetlenie naturalnym światłem. Optymalne doświetlenie mogą zagwarantować okna połaciowe, z których światło rozkłada się padając z wysoka i w ten sposób równomiernie rozjaśnia pokój. Okna pełnią ważną rolę w wentylacji oraz zapewniają kontakt wzrokowy z otoczeniem, a także wizualnie powiększają przestrzeń poddasza. Stopień prawidłowego doświetlenia naturalnym światłem jest określany stosunkiem powierzchni okna liczonej w świetle ościeżnicy do powierzchni podłogi. W praktyce oznacza to, że powierzchnia okien w pomieszczeniach na poddaszu powinna stanowić ok. 10% powierzchni podłogi. Nie ma jednak ograniczeń w ilości okien zamontowanych na poddaszu – można przeszklić nawet całą połać dachową, oczywiście pod warunkiem, że konstrukcja dachu będzie do tego dobrze dostosowana. Planując rozmieszczenie okien w połaci dachu należy pamiętać o jednej zasadzie – lepszy efekt doświetlenia uzyskamy, jeśli zastosujemy kilka mniejszych otworów okiennych umieszczonych w różnych miejscach w dachu, niż jeśli zamontujemy jedno duże okno.– podpowiada architekt Mariusz Jaworski z Pracowni Projektowej ARCHIPELAG. Najdogodniejsza dla usytuowania okien jest strona południowa nastawiona bezpośrednio na światło słoneczne, oraz miejsca niezacienione przez drzewa i sąsiednie budynki. Takie okna zyskują najwięcej energii. Światło na poddasze można w efektywny sposób doprowadzić również poprzez zastosowanie świetlików tunelowych, okien typu „wole oczka” lub wybudowanie lukarny.
Właściwy wybór
Naczelną funkcją okien dachowych jest doświetlenie pomieszczeń na poddaszu. O rodzaju okna oraz jego lokalizacji decyduje wielkość pomieszczenia oraz funkcje jakie ma ono pełnić. Wiadomo, że pracownia artystyczna będzie wymagała więcej światła niż sypialnia. Niemniej o długości okien decyduje przede wszystkim kąt nachylenia dachu. Powinniśmy tak dopasować okna, aby w każdej pozycji, zarówno stojącej jak i siedzącej mieć możliwość wyjrzenia na zewnątrz. Okno powinno być dłuższe przy mniejszym kącie nachylenia dachu. Z kolei przy stromym dachu powinniśmy zamontować krótszy otwór okienny. – wyjaśnia architekt. O szerokości okien na ogół decyduje odległość między krokwiami. Znakomity efekt doświetlenia poddasza uzyskamy także przy pomocy okien kolankowych, zaś do poddaszy, w których skosy sięgają podłogi, idealnie nadają się okna – balkony.
Usytuowanie okna
Dobierając liczbę i wielkość okien musimy pamiętać, że istotna jest także wysokość na jakiej zamontujemy otwory okienne. Ogólna zasada brzmi – im wyżej ulokujemy okno dachowe tym lepiej doświetlimy pomieszczenie. Warunki techniczne szczegółowo określają minimalną odległość między podłogą, a dolną krawędzią okna. Wynosi ona co najmniej 85 cm dla budynków o kondygnacjach położonych poniżej 25 m nad poziomem terenu oraz nie mniej niż 110 cm dla budynków o kondygnacjach położonych powyżej 25 m nad terenem. Z kolei górna krawędź okna powinna znajdować się co najmniej 220 cm nad podłogą. Inne przepisy obowiązują przy montażu okien posiadających nawiewniki. Te należy instalować na wysokości nie niższej niż 200 cm nad poziomem podłogi, licząc od krawędzi nawiewnika.
Warto pamiętać
Planując rozmieszczenie i ilość okien na poddaszu należy również mieć na uwadze możliwość przegrzania pomieszczenia, szczególnie w przypadku przeszkleń zlokalizowanych na południowej połaci dachu. Zjawisko to można ograniczyć stosując rolety lub markizy zaciemniające, a także dzięki zainstalowaniu klimatyzacji. – radzi architekt Mariusz Jaworski. Obecnie nie ma problemu z dostosowaniem okien dachowych zarówno do indywidualnych potrzeb inwestora jak i wymyślnych kształtów budynku. Na rynku dostępne są różne rodzaje okien połaciowych – zwyczajne obrotowe, obrotowo-klapowe, wyłazowe, wysokoosiowe, kolankowe, doświetlające, a nawet balkonowe. Starannie zaplanowane doświetlenie pomieszczeń zagwarantuje wygodę mieszkania pod skosami.
Może Cię zainteresować:
-
Doświetlenie poddasza użytkowego – lukarny
Pomieszczenia pod skosami można doświetlić na kilka sposobów – jednym z najczęściej wybieranych rozwiązań jest zastosowanie lukarn.