Ulubione projekty

Twoja lista jest pusta

Dodano projekt

Usunięto projekt

Doświetlenie poddasza użytkowego – lukarny

Dzięki specyficznym skosom, pomieszczenia na poddaszu stanowią przestrzeń wypełnioną przytulnym ciepłem i magicznym urokiem. Jednak, w trosce o funkcjonalność, warto zadbać o ich odpowiednie doświetlenie. Pomieszczenia pod skosami można doświetlić na kilka sposobów – jednym z najczęściej wybieranych rozwiązań jest zastosowanie lukarn.

Lukarny – funkcjonalność i zastosowanie

Lukarna to dodatkowa konstrukcja w dachu, pozwalająca na zastosowanie pionowego okna, obmurowanego ścianami i przykrytego dachem. Dzięki zastosowaniu lukarn poddasze jest dobrze doświetlone, a pomieszczenia zyskują dodatkowy metraż, co stwarza szersze możliwości aranżacji. Lukarny pełnią także funkcję estetyczną - w efektowny sposób pozwalają urozmaicić wygląd dachu, a całemu budynkowi nadają unikalny charakter. Najlepiej sprawdzają się na dachach stromych, w których skośne połacie nie ograniczają znacząco dopływu światła dziennego. Ciekawym pomysłem jest wybudowanie jednej dużej lukarny z większa ilością okien, co pozwoli na uzyskanie bardzo funkcjonalnego wnętrza na poddaszu oraz stworzy najlepsze warunki oświetleniowe.

Lukarny są trudniejsze do wykonania niż okna połaciowe - wymagają zaprojektowania i wmontowania w więźbę dachową dodatkowej konstrukcji. Aby zapobiec utracie ciepła, należy odpowiednio obudować i ocieplić ścianki oraz dach lukarny.

Rodzaje lukarn

Niezwykle istotne jest by lukarny były spójne z bryłą budynku - muszą one podkreślać charakter domu oraz komponować się z pozostałymi elementami kształtem i sposobem wykończenia. Lukarny mogą przybierać odmienne kształty i rozmiary, różnią się także ilością i kształtem zamontowanych okien, oraz konstrukcją dachu – najpopularniejsze są lukarny wykończone dachem dwuspadowym, ale zdarzają się także lukarny z dachem jedno i wielospadowym oraz lukarny wykończone dachem płaskim – szczególnie w nowoczesnym budownictwie.

Wole oko

Specyficznym, a za razem bardzo efektownym rodzajem lukarny, jest wole oko, które powstaje poprzez płynne ułożenie pokrycia drobnowymiarowego np. dachówki karpiówki lub łupka kamiennego. Ciągłość pokrycia nie zostaje przerwana, dzięki czemu lukarna przybiera charakterystyczny łuk, a cały dach prezentuje się niezwykle szykownie i dekoracyjnie. Jednak poprawne wykonanie tego elementu wymaga fachowej ręki doświadczonego i precyzyjnego dekarza, a to z kolei wiąże się z wyższymi kosztami.

O czym warto pamiętać?

Odpowiednie doświetlenie pomieszczeń gwarantuje optymalną wygodę mieszkania pod skosami. Jednak, aby cieszyć się pełnym komfortem, warto pomyśleć także o wentylacji oraz przesłonięciu okien roletami, w celu uniknięcia ryzyka przegrzania pomieszczeń na poddaszu. 


Może Cię zainteresować:

Bezpłatna pomoc architekta

Wypełnij formularz, skontaktujemy się z Tobą.

Zamawiając usługi forum i dzienników budowy, przyjmujesz do wiadomości i wyrażasz zgodę na świadczenie tych usług i przetwarzanie przez Usługodawcę, którym jest Pracownia Projektowa ARCHIPELAG A. Wójciak, R. Wójciak Sp. J., jako Administratora danych, podanych w formularzu danych osobowych, na zasadach wskazanych w Regulaminie i Polityce Prywatności serwisu ARCHIPELAG.pl.

Jeśli chcesz także otrzymywać bonusy i informacje dotyczące akcji promocyjnych naszych i naszych Partnerów, wyraź zgodę dodatkową i zaznacz odpowiednie pole. Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez administratora, którym jest Pracownia Projektowa ARCHIPELAG A. Wójciak, R. Wójciak Sp. J. z siedzibą: ul. M. Smoluchowskiego 56/3, 50-372 Wrocław, nr KRS 0000123673, NIP: 897-16-05-744, REGON: 931987209:

Na podstawie art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (RODO) informujemy Cię, że (przeczytaj klauzulę informacyjną):

czytaj całość ›
Pola oznaczone gwiazdką (*) są obowiązkowe do wypełnienia