Ulubione projekty

Twoja lista jest pusta

Dodano projekt

Usunięto projekt

Dom połączony z garażem

Na etapie wyboru projektu domu, warto pomyśleć o komfortowym miejscu przeznaczonym na niekrępujący postój samochodu. Inwestorzy mogą wybierać między różnymi wariantami – odosobnionym miejscu „pod chmurką”, wygodną wiatą garażową, garażem w dowolny sposób połączonym z domem lub oddzielnym garażem wolnostojącym. Przy wyborze konkretnego rozwiązania decydującą rolę, oprócz wymagań mieszkańców, odgrywają wymiary i położenie działki oraz obowiązujące na niej warunki zabudowy.

Co mówią przepisy?

Dom zestawiony z garażem to jedno z najczęściej wybieranych rozwiązań. Obowiązujące przepisy nie ograniczają powierzchni zabudowy garażu, określają jedynie:

 • minimalną wysokość garażu w - 2,2 m w świetle
 • wymiary bramy wjazdowej – min. szerokość 2,3 m w świetle oraz wysokość min. 2 m
 • obowiązek posiadania instalacji oświetleniowej
 • obowiązek zapewnienia odpowiedniej wentylacji 

Zalety 

 • oszczędność miejsca na działce
 •  niższe koszty budowy – dom i garaż mają wspólne ściany i instalacje
 • komfort użytkowania – bez względu na pogodę można wsiąść do auta suchą stopą, jak również bezproblemowo wnieść ciężkie zakupy do wnętrza
 • śluza łącząca dom z garażem może pełnić funkcję kotłowni, pomieszczenia gospodarczego lub pralni
 • na garażu o płaskim dachu można urządzić rozległy i słoneczny taras
 • możliwość komfortowego przechowywania innych sprzętów
 • garaż umieszczony w północnej części domu i oddzielony termicznie od  części mieszkalnej, będzie tworzył strefę buforową, doskonale chroniącą przed ucieczką ciepła 

Decyzję o rodzaju garażu inwestor powinien podjąć na etapie wyboru projektu. To pozwoli uniknąć problemów związanych z późniejszą rozbudową i sprawi, że inwestor w pełni będzie mógł się cieszyć funkcjonalnością idealnego rozwiązania.


Czytaj również:

Bezpłatna pomoc architekta

Wypełnij formularz, skontaktujemy się z Tobą.

Zamawiając usługi forum i dzienników budowy, przyjmujesz do wiadomości i wyrażasz zgodę na świadczenie tych usług i przetwarzanie przez Usługodawcę, którym jest Pracownia Projektowa ARCHIPELAG A. Wójciak, R. Wójciak Sp. J., jako Administratora danych, podanych w formularzu danych osobowych, na zasadach wskazanych w Regulaminie i Polityce Prywatności serwisu ARCHIPELAG.pl.

Jeśli chcesz także otrzymywać bonusy i informacje dotyczące akcji promocyjnych naszych i naszych Partnerów, wyraź zgodę dodatkową i zaznacz odpowiednie pole. Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez administratora, którym jest Pracownia Projektowa ARCHIPELAG A. Wójciak, R. Wójciak Sp. J. z siedzibą: ul. M. Smoluchowskiego 56/3, 50-372 Wrocław, nr KRS 0000123673, NIP: 897-16-05-744, REGON: 931987209:

Na podstawie art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (RODO) informujemy Cię, że (przeczytaj klauzulę informacyjną):

czytaj całość ›
Pola oznaczone gwiazdką (*) są obowiązkowe do wypełnienia