Ulubione projekty
Twoja lista jest pusta
Dodano projekt
Usunięto projekt
ABC oszczędzania wody cz. III


Natrysk - prysznic czy wanna? Dla tych którzy wciąż gdzieś się spieszą wybór jest oczywisty. Ale zrezygnowanie z częstych długich kąpieli to oszczędność nie tylko czasu - na mycie w wannie przeznaczamy 100-120 l wody natomiast pod prysznicem to zużycie wynosi tylko 8 l/min. Wybór wydaje się oczywisty. Ułatwia go bardzo szeroka oferta rynkowa kabin zestawów i paneli natryskowych dostępna na polskim rynku. Zajrzyj na przykład na www.oras.com żeby przyjrzeć się ofercie prysznicowej tej uznanej firmy.
Oszczędność energii - w gospodarstwach domowych jest ściśle powiązana z oszczędnością wody. W domku jednorodzinnym ogrzewanym przy użyciu kotła dzienna oszczędność 50 litrów ciepłej wody powoduje w ciągu roku zaoszczędzenie 100 litrów oleju opałowego. Taką skalę można osiągnąć przez regulację temperatury izolowanie rur i zbiorników zatrzymanie cyrkulacji ciepłej wody i właściwą konserwację instalacji. Równie duży stopień oszczędności możemy osiągnąć w mieszkaniu w bloku jeżeli będziemy świadomie używać wody. Pamiętaj! W niektórych spółdzielniach mieszkaniowych koszt energii potrzebnej do podgrzania zimnej wody powoduje że metr sześcienny ciepłej wody do kąpieli może nas kosztować nawet 12 zł!

Rury - jakość i smak wody zależy nie tylko od samego jej źródła/ujęcia ale również od rodzaju i stanu rur wodno-kanalizacyjnych w budynku. Ich korozja czy wykonanie z wątpliwej jakości materiałów znacząco wpływa na zdatność wody do spożycia. H2O z takiej rury zawiera m.in. kadm cynk czy żelazo w ilościach które alarmująco przekraczają wszelkie normy zdrowotne. Zanieczyszczona takimi związkami woda trafia do naszych domowych instalacji a stąd do naszych baterii. Niestety bywa też że sama armatura może być źródłem uwalniania się niekorzystnych dla naszego zdrowia związków. Dzieje się tak np. w przypadku tanich baterii produkowanych na Wschodzie. Są one najczęściej odlane z niewłaściwych stopów metali które w stałym kontakcie z wodą uwalniają systematycznie pewne ilości ołowiu czy cynku. Możemy jednak zadbać by woda z naszych kranów nie truła nas czy naszych domowników. Zwracajmy uwagę przy zakupie na to czy dany produkt ma wszystkie atesty i certyfikaty wymagane przez polskie prawo budowlane ale też np. symbol nadawany przez Państwowy Zakład Higieny - odpowiednie oznakowanie opakowania produktu potwierdzi nam że są one wykonane z materiałów które gwarantują nam bezpieczeństwo i komfort użytkowania. Pamiętajmy! Oszczędzanie na cenie a więc i jakości armatury i instalacji to oszczędzanie na naszym zdrowiu.