Ulubione projekty
Twoja lista jest pusta
Dodano projekt
Usunięto projekt
Szkoła oszczędzania

Oszczędzanie kojarzy się przede wszystkim z pieniędzmi. Coraz częściej jednak pojawiają się hasła nawołujące do oszczędzania dóbr naturalnych bez których nie możemy żyć. Tak jest właśnie w przypadku wody która towarzyszy nam od zawsze. To nasz wspólny skarb i chyba nikogo nie trzeba przekonywać jak bardzo jest nam potrzebny. Wszyscy też przytakujemy hasłom oszczędności wody ale czy realizujemy je w naszych domach?

Statystyki pokazują że w naszym kraju w odniesieniu do lat siedemdziesiątych średnie zużycie wody zmniejszyło się. Można to wytłumaczyć wieloma czynnikami - mówi dr inż. Jarosław Chudzicki z Politechniki Warszawskiej - Obecnie montowane instalacje są wykonane z lepszych materiałów a różne rozwiązania konstrukcyjne baterii czerpalnych umożliwiają zużycie coraz mniejszych ilości wody. Największy udział w oszczędzaniu ma jednak czynnik ekonomiczny ponieważ cena wody odzwierciedla wszystkie koszty jej przygotowania - od ujęcia w źródle poprzez procesy uzdatniania na przesyłaniu i gromadzeniu kończąc.
Więc może właśnie ponoszone przez nas koszty zachęcą nas do oszczędzania? Przyda się obrazowy przykład - nieszczelna bateria lub zawór z którego wycieka 1 kropla wody na sekundę powoduje ubytek 16 8 litrów na dobę. A to daje już 6 1 m3 na rok. To nie tylko marnotrawstwo ale i poważna dziura w portfelu. Bo cena za doprowadzanie wody wcale nie jest mała - w Polsce waha się w granicach 1 80 - 3 69 netto za m3. Poza tym trzeba pamiętać że już wkrótce cena polskiej wody osiągnie poziom zachodnioeuropejski a koszt energii potrzebnej do podgrzania wody w domu już dziś nie należy do najniższych. Warto więc chyba posłuchać rad specjalistów i zacząć oszczędzać we własnym domu i na podwórku. Wystarczy zacząć od najprostszych zmian i zacząć zwracać uwagę na sposób korzystania z wody. A przecież już drobne zmiany w naszych codziennych nawykach wystarczą by znacząco zmniejszyć zużycie wody w każdym domu - przekonuje Piotr Strzałkowski product manager firmy Oras - Można na przykład zamienić kąpiel w wannie pochłaniającą 100 - 150 litrów na orzeźwiający prysznic oszczędniejszy o jedną trzecią. Warto też zamykać baterie np. podczas namydlania rąk mycia zębów czy golenia - wówczas z kranu popłynie dużo mniej wody. Oszczędzającym mogą też pomóc nowoczesne urządzenia - np. pralki i zmywarki. Skuteczną pomoc przynoszą także twórcy i producenci baterii łazienkowych i kuchennych które oszczędzają za nas. Takie baterie produkuje firma Oras. Zastosowane w jej bateriach rozwiązania nie pozwalają na straty wody i zapewniają komfort jej używania. Są to chociażby baterie bezdotykowe czy ogranicznik wypływu tzw. eko-przycisk.
Sposobów na zatrzymanie wody w kranach i pieniędzy w kieszeni jest wiele. Kilka podstawowych haseł dotyczących rozsądnego korzystania z wody zawiera nasze "ABC oszczędzania wody" - dziś część pierwsza.