Ulubione projekty
Twoja lista jest pusta
Dodano projekt
Usunięto projekt
Sfinansuj budowę
Kosztorys budowlany i budżet kosztów inwestycji
Każda inwestycja budowlana wiąże się z pokaźnymi wydatkami i nie może się obejść bez szczegółowego oszacowania kosztów – dopiero wtedy można zaplanować sposób finansowania całej budowy. Kosztorys budowlany stanowi kalkulację nakładów finansowych i pozwala prawidłowo ocenić wydatki, a następnie kontrolować wszystkie koszty i szukać oszczędności na każdym etapie budowy domu.
Bezpieczna budowa
Budowa domu stanowi ważne przedsięwzięcie, dlatego rachunek ekonomiczny odgrywa tu kluczową rolę. Kosztorys jest podstawą do zaplanowania harmonogramu i przestrzegania realizacji kolejnych etapów prac, określenia wydatków poniesionych na robociznę i sprzęt, stanowi też podstawę rozliczenia między inwestorem a wykonawcą podczas zakończenia poszczególnych etapów jak i całości inwestycji. Dla banków kosztorys stanowi podstawę do udzielenia kredytu – na jego podstawie bank ustala liczbę i wartość poszczególnych transz kredytu hipotecznego.
Kto przygotowuje kosztorys
Rzetelny kosztorys budowlany ma istotny wpływ na całą realizację budowy i pozwala na redukcję kosztów inwestycji. Można go wykonać samodzielnie, jednak jest to zadanie dość żmudne, dlatego warto skonsultować się z ekspertem i wspólnie wybrać najlepsze rozwiązania. Przygotowaniem kosztorysów zajmują się kosztorysanci – architekci i inżynierowie budownictwa.
Kosztorys umożliwia m.in. sporządzenie budżetu kosztów realizacji budowy, kontrolowanie kosztów na poziomie realizacji i wykonania zlecenia budowlanego oraz racjonalizację wydatkowania środków finansowych.
Zamów kosztorys do projektu Pracowni Projektowej ARCHIPELAG
Budżet kosztów inwestycji
Wyszczególnione w kosztorysie kalkulacje oraz wyceny pozwalają na bieżący nadzór nad budżetem kosztów. W budżecie kosztów budowy znajdują się stawki, które wynikają z własnych wyliczeń. Inwestor, szacując budżet budowy, musi wiedzieć ile pieniędzy chce i może wydać na działkę oraz budowę domu. Trzeba dokładnie podliczyć, ile pieniędzy mamy już odłożonych, ile potrzebujemy z kredytu i jaką kwotę chcemy przeznaczyć na działkę, a jaki procent niezbędny jest na wybudowanie naszego domu. Nasz prywatny biznes plan jak i zamówienie kosztorysu budowy to nieodzowne warunki pomyślnego końca inwestycji.
Kosztorys budowlany obejmuje m.in.:
- ogólną charakterystykę obiektu lub robót budowlanych, która zawiera krótki opis techniczny wraz z istotnymi parametrami
- solidnie przygotowany przedmiar lub obmiar robót
- zestawienie materiałów, sprzętu i robocizny wraz z ich kosztami zakupu
- podsumowanie kosztorysu
Na cenę kosztorysową składają się:
Ck = R + S + Kp + M + Kz + Z + VAT
Ck – Cena kosztorysowa
R – wartość kosztorysowa robocizny
(jest określana na podstawie ilości potrzebnych godzin pracy oraz stawki za roboczogodzinę zaproponowanej przez oferenta)
M – wartość kosztorysowa materiałów budowlanych
S – wartość kosztorysowa pracy sprzętu budowlanego
(są sumą iloczynów ilości robót, norm czasu pracy sprzętu i stawek jednostkowych (cen) pracy sprzętu)
Kz – koszty zakupu
(np. koszty transportu materiałów)
Kp – koszty pośrednie
(nazywane także kosztami ogólnymi, które najogólniej można określić jako koszty ponoszone przez firmę budowlaną (a które nie są zaliczane do kosztów bezpośrednich) związane z działalnością produkcyjną firmy na placach budowy oraz zarządzania całym przedsiębiorstwem.
Z – Zysk kalkulacyjny
(składnik kalkulacyjny ceny kosztorysowej obejmujący wartości niezbędne do zapewnienia rozwoju i ryzyka wykonawcy, np. związane z obowiązkiem usuwania wad ukrytych w okresie rękojmi i gwarancje jakości)
Pv – Podatek Vat
W celu uzyskania szczegółowych informacji o kosztorysach zapraszamy do kontaktu z Centrum Informacji ARCHIPELAGU:
tel.: (71) 798 38 00 | e-mail: biuro@archipelag.pl | www.archipelag.pl
Zapraszamy!
Pracownia Projektowa ARCHIPELAG