Ulubione projekty
Twoja lista jest pusta
Dodano projekt
Usunięto projekt
Papierkowa robota

Jeśli w gminie nie ma aktualnego planu zagospodarowania przestrzennego - a tak jest w przypadku Janowic Wielkich - gdzie powstaje dom laureata naszego konkursu najpierw trzeba uzyskać w urzędzie gminy decyzję o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu (WZiZT). Będzie ona potrzebna przy składaniu wniosku o pozwolenie na budowę. Można o nią wystąpić nawet nie będąc właścicielem działki. Wystarczy wypełnić formularz dostępny w urzędzie. Do wniosku trzeba dołączyć dwa egzemplarze mapy geodezyjnej.
Na decyzję WZiZT czeka się około miesiąca. Tyle też czekał laureat konkursu "Rz". - Pozwolenie na budowę zostanie wydane tak szybko jak to tylko będzie możliwe. W ostatnim czasie w gminie dużo budowano gdyż wszyscy chcieli uciec przed wyższym VAT i podwyżkami związanymi z przystąpieniem do UE więc mieliśmy sporo pracy - mówi Jerzy Grygorewicz wójt gminy Janowice Wielkie. Nie kryje przy tym zadowolenia że właśnie w jego gminie powstaje dom marzeń Polaka "Rz". - Na forach samorządowych stajemy się rozpoznawalni gdyż wiele osób czyta "Rzeczpospolitą". To dla nas promocja - podkreśla wójt.
Projekt budowlany

Niezbędne będą też uzgodnienia z dostawcami mediów - najczęściej są to właściwy dla danego terenu zakład energetyczny wodociągowy kanalizacyjny czy gazownictwa. W każdym z nich trzeba złożyć wniosek o wydanie warunków technicznych przyłączenia do danej sieci. Otrzymane warunki są potrzebne projektantom do wykonania projektów przyłączy które później należy uzgodnić z dostawcami mediów. Wszystkie uzgodnienia można już zrobić w jednym miejscu - Zespole Uzgadniania Dokumentacji.
Na projekt budowlany składa się więc: projekt zagospodarowania działki projekt architektoniczno-budowlany uzgodnienia z dostawcami mediów i np. wyniki badań geologicznych jeśli są wymagane. Projekt budowlany musi opracować osoba która posiada uprawnienia budowlane.
Pozwolenie na budowę

Jeśli dokumenty są kompletne i nie ma nieprawidłowości urząd ma dwa miesiące na wydanie pozwolenia na budowę i zatwierdzenie projektu. W przeciwnym wypadku grozi mu kara 500 zł za każdy dzień zwłoki.
Po wydaniu decyzji trzeba odczekać 14 dni aby stała się ona ostateczna.
OPRAC. B. KAL.

Decyzja o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu określa co można na działce wybudować aby spełniać warunki miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. W przypadku naszego laureata WZiZT stanowi że: dom będzie zaopatrywany w wodę z gminnej sieci wodociągowej a ścieki będą odprowadzane do indywidualnej przydomowej oczyszczalni powierzchnia zabudowy wyniesie maksymalnie do 220 mkw. wysokość budynku 10 - 12 m od kalenicy wysokość okapu od 4 5 do 6 m szerokość elewacji frontowej (wraz z garażem) od 16 do 20 m a dach będzie dwuspadowy symetryczny o nachyleniu od 35 do 45 stopni. Są to informacje niezbędne do przygotowania projektu budowlanego bez którego niemożliwe jest uzyskanie pozwolenia na budowę. Osoba która nigdy nie budowała domu może się zagubić w gąszczu przepisów i wymagań. Dlatego warto aby poszukała firmy która zaoferuje jej kompleksową obsługę inwestycji: nie tylko sprzeda projekt domu ale też pomoże załatwiać wszelkie formalności - łącznie z wyborem wykonawcy i nadzorem prac.
"Rzeczpospolita" dodatek "Nieruchomości" z dn. 10.05.04 r.