Ulubione projekty

Twoja lista jest pusta

Dodano projekt

Usunięto projekt

Nowoczesne rozwiązanie - dom pasywny

Domy pasywne zapewniają tanie koszty eksploatacyjne - zapotrzebowanie na energię może być w nich nawet kilkunastokrotnie niższe niż w typowym domu. Taki dom gwarantuje też niezależność od rosnących cen gazu czy węgla.

Podstawowym założeniem pomysłu na dom pasywny jest maksymalna oszczędność energii cieplnej i efektywne zminimalizowanie strat ciepła na skutek czego nie będzie potrzebny osobny system ogrzewania. Określenie "pasywny" oznacza że nie ma on aktywnego źródła energii - pobiera zaś energię z ziemi energię słoneczną ciepło emitowane przez urządzenia elektryczne i oddawane przez mieszkańców. Dom pasywny to zatem przeciwieństwo domu "aktywnego" w którym wykorzystywane są konwencjonalne systemy ogrzewania opartego na spalaniu różnorodnych paliw. Oszczędności energetyczne domu pasywnego mają swe źródło w kompleksowym zastosowaniu rozwiązań zapewniających doskonałą izolację domu (gruba termoizolacja specjalne szyby brak mostków termicznych). Stosuje się także odpowiednie rozwiązania architektoniczne - specjalny układ pomieszczeń i ekspozycję okien. Istotne jest także usytuowanie domu wg stron świata - ważną kwestią jest droga słońca w danym punkcie geograficznym (najkorzystniejsze jest usytuowanie domu pasywnego na działce lekko pochylonej na południe). Domy pasywne charakteryzują się zwartą na ogół prostokątną bryłą dach jest najczęściej pulpitowy pozbawiony wykuszy czy wyłamań.

Do końca 2008 roku Polska ma obowiązek dostosowania się do norm unijnych i ustalenia klasyfikacji i certyfikacji energetycznej domów. Każdy nowy budynek otrzyma wówczas odpowiednią klasę co oczywiście spowoduje wzrost wartości domów wyżej sklasyfikowanych. Pewne jest zatem że domy pasywne będą się cieszyły coraz większym zainteresowaniem.

Projekt domu pasywnego Pracowni Projektowej Archipelag - Szymon

Bepłatna pomoc architekta

Wypełnij formularz, skontaktujemy się z Tobą.

Warunki wycofania zgody

Przy czym zgoda wyrażona na zakres przetwarzania wskazany w niniejszym

czytaj całość ›
Pouczenie

Jednocześnie Administrator informuje, że podane w formularzu dane osobowe będą przechowywane i przetwarzane

czytaj całość ›
Pola oznaczone gwiazdką (*) są obowiązkowe do wypełnienia