Ulubione projekty

Twoja lista jest pusta

Dodano projekt

Usunięto projekt

Jak zaprojektować dom...i narysować jego plan

Każdy ma inne wyobrażenia o własnym domu. Mogą to być wizje całkowicie oryginalne ale zwykle mają na nie wpływ domy w których byliśmy i które się nam spodobały czasem też - projekty domów które znaleźliśmy w miesięcznikach budowlanych lub katalogach. Niezależnie jednak od źródeł inspiracji aby wziąć udział w naszym konkursie trzeba swój pomysł na własny dom przedstawić na rysunkach. Jak to zrobić?

Od razu podkreślamy: nie muszą to być profesjonalne rysunki architektoniczne. Ale konieczne jest przestrzeganie podanych dalej zasad które pozwolą konkursowemu jury właściwie ocenić nadesłane projekty.

1. Rozmieszczenie wszystkich pomieszczeń na poszczególnych kondygnacjach domu - parterze piętrze (poddaszu) i ewentualnie w piwnicy - trzeba przedstawić na planie czyli na rzucie (przekroju) poziomym. Na tym planie muszą być zaznaczone nie tylko ściany zewnętrzne i wewnętrzne ale też okna drzwi i kominy oraz schody jeśli budynek nie jest parterowy.

Można ale nie jest to konieczne wyrysować na planie poszczególnych pomieszczeń ich wyposażenie lub umeblowanie. Jeśli zrobi się to z zachowaniem skali pomoże to rysującym w ocenie czy pomieszczenia są funkcjonalne i "ustawne".

2. Wszystkie plany muszą być narysowane w skali czyli każdy wymiar na rysunku powinien pozostawać w tej samej proporcji do wymiarów jakie ma mieć dom w rzeczywistości. Na potrzeby konkursu powinna to być skala 1:100 (1 cm na planie to 1 m w naturze).

3. Na planie muszą być nazwane wszystkie pomieszczenia oraz podane podstawowe zewnętrzne wymiary domu.

4. Wszytskie plany powinny być przedstawione na jednym rysunku formatu A3 (297x420 mm).

5. Rysunek powinien być podpisany przez autora projektu domu (imię nazwisko adres).

Jaki wybrać dom?

Dom parterowy zajmuje dużo miejsca i dlatego wymaga sporej działki; na małej może się po prostu nie zmieścić. Jego zaletą są wsyzstkie pomieszczenia na jednym poziomie. Planując go warto wyodrębnić dwie strefy: "dzienną" i "nocną".

Dom parterowy z poddaszem to najbardziej popularny ostatnio typ domu jednorodzinnego. Projektując go należy pamiętać że część pomieszczeń na poddaszu znajdujące się pod skośnym dachem nie może być w pełni wykorzystana.

Dom piętrowy ma tę zaletę że pomieszczenia na obu kondygnacjach mają na całej powierzchni pełną swoją wysokość. Dom taki może być pokryty płaskim dachem (na przykład tarasem) ale także dachem skośnym zwykle o niedużym spadku.

Uwaga na piwnice!

Piwnica w domu to dodatkowe koszty (czasem bardzo duże). Warto je zatem budować jedynie na bardzo małych działkach gdy jest to jedyny sposób na powiększenie powierzchni domu. Ale uwaga: w tym konkursie powierzchnia piwnic będzie wlicozna do powierzchni użytkowej całego domu!

Kolejne wskazówki w czerwcowym wydaniu "Ładnego Domu" który właśnie jest w sprzedaży!

W numerze majowym "Ładnego Domu" znajduje się pierwszy z pięciu kuponów potrzebnych aby wziąć udział w finale i grać o dom jednorodzinny.

Co miesiąc drukowane są również kupony uprawniające do wygrania projektu autorstwa Pracowni Projektowej Archipelag o wartości do 5000 zł!!! Zwyciezca sam wybiera projkekt dla siebie. Warto więc odpwiedzieć na trzy pytania umieszczone na kuponie miesięcznym i wysłać odpowiedzi na adres redakcji.

W maju pytamy czy:

Ceramika poryzowana jest od zwykłej:

  • lżejsza
  • cięższa
  • bardziej błyszcząca

Płyty z mineralnej wełny lamelowej mają włókna:

  • równoległe do powierzchni płyty
  • prostopadłe do powierzchni płyty
  • ułożone w różnych kierunkach.

Chciałbym aby mój dom był zaprojektowany jako:

  • parterowy
  • parterowy z użytkowym poddaszem
  • piętrowy.

Skomentuj dlaczego wybrałeś taki dom - na nie więcej niż jednej stronie maszynoppisu (1800 znaków).

Jeśli nie znasz odpowiedzi koniecznie przeczytaj...

Jeśli nie masz kuponu nie znalazłeś w kiosku gazety a chcesz wygrać projekt napisz do nas...

Konkurs Ładny Dom dla Ciebie

Bezpłatna pomoc architekta

Wypełnij formularz, skontaktujemy się z Tobą.

Zamawiając usługi forum i dzienników budowy, przyjmujesz do wiadomości i wyrażasz zgodę na świadczenie tych usług i przetwarzanie przez Usługodawcę, którym jest Pracownia Projektowa ARCHIPELAG A. Wójciak, R. Wójciak Sp. J., jako Administratora danych, podanych w formularzu danych osobowych, na zasadach wskazanych w Regulaminie i Polityce Prywatności serwisu ARCHIPELAG.pl.

Jeśli chcesz także otrzymywać bonusy i informacje dotyczące akcji promocyjnych naszych i naszych Partnerów, wyraź zgodę dodatkową i zaznacz odpowiednie pole. Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez administratora, którym jest Pracownia Projektowa ARCHIPELAG A. Wójciak, R. Wójciak Sp. J. z siedzibą: ul. M. Smoluchowskiego 56/3, 50-372 Wrocław, nr KRS 0000123673, NIP: 897-16-05-744, REGON: 931987209:

Na podstawie art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (RODO) informujemy Cię, że (przeczytaj klauzulę informacyjną):

czytaj całość ›
Pola oznaczone gwiazdką (*) są obowiązkowe do wypełnienia