Ulubione projekty

Twoja lista jest pusta

Dodano projekt

Usunięto projekt

Dwory Polskie - powrót do korzeni

Jednym z dominujących ostatnio trendów w architekturze jednorodzinnej jest stylizacja domów na tradycyjny dwór polski. O ostatecznym wyglądzie takiej posesji stanowi przede wszystkim wywarzona aranżacja otoczenia domu.

Historyczne klimaty w architekturze jednorodzinnej

Coraz częściej w architekturze jednorodzinnej obserwujemy trend nawiązujący do tradycji szlacheckiej - stylizowanie domów na dwory polskie. Charakter tego typu budowli podkreślają architektoniczne detale: kolumny ganek gzymsy. Główne wejście do domu mieści się w podcieniu z kolumnami. "Stylowi dworskiemu" w architekturze jednorodzinnej towarzyszą również tradycyjne projekty zagospodarowania terenu przed domem. W projekcie nawierzchni przed frontowymi drzwiami dominuje rozległy podjazd często w kształcie ronda z wkomponowanym w środku klombem.

"Nawierzchnia ronda przed domem stylizowanym na dwór warto nadać charakter starobruku świetnie sprawdzą się tutaj postarzane kostki Antico. Szczególnie szlachetnie prezentuje się przed polskim dworem kostka z grupy Elegante która dzięki technologii płukania zyskuje strukturę naturalnego kamienia."- mówi Joanna Kowalik - Siedlecka architekt współpracująca z firmą Libet. "Linia Libet Decco zyskuje coraz większe uznanie zarówno wśród właścicieli posesji jak i architektów. Daje ona szerokie możliwości kreacyjne. Wzory wykonane z tych kostek często dopełniają wygląd stylizowanych posesji.- dodaje Joanna Kowalik - Siedlecka. W posiadłościach stylizowanych na dwór polski podkreślamy przede wszystkim te miejsca które odwiedzamy jako pierwsze czyli podjazd i ganek. Rezygnujemy raczej z wąskich miejsc parkingowych przed domem na rzecz rozległych reprezentacyjnych podjazdów. Bryła domu bywa coraz częściej odsunięta od bramy wjazdowej bogato obsadzana zielenią stanowi zapowiedź ogrodu na tyłach domu.

Szlachecki ład z "Pana Tadeusza"

Aranżacja domu stylizowanego na dwór polski oparta jest na ładzie i porządku. Dbałość o stałość i symetrię dostrzegamy również w wyglądzie nawierzchni. "Stylizowane budowle często konstruowane są symetrycznie zatem podczas układania nawierzchni stosuje się wzory symetryczne czerpiąc inspirację ze starodawnego sposobu układania kamienia. - mówi Joanna Kowalik - Siedlecka architekt współpracująca z firmą Libet. - Najczęściej stosowane są charakterystyczne desenie tzw. "wachlarze" bądź inspirowane starymi założeniami placów miejskich wzory geometryczne."

Do układania ciekawych wzorów nawierzchni warto zastosować kostkę o różnych odcieniach i kształtach. Kostki w kształcie trapezów prostokątów (np. Piazza Piccola) układane na przemian pozwalają na komponowanie okręgów "wachlarzy" łuków oraz ścieżek. Przejrzystą kompozycję uzyskamy wykorzystując np. kostkę Krakowską w kolorze pastello z grupy Colormix. Dzięki subtelnemu melanżowi kolorystycznemu kostka elegancko komponuje się z odcieniem elewacji i elementami wykończeniowymi. Pozwala to na zachowanie ładu i estetyki domu stylizowanego na dwór.

Stałość i tradycja

W przeszłości dwory stanowiły siedzibę i ostoję rodów. Często zdarzało się że dwór był w posiadaniu jednej rodziny przez trzysta czterysta lat przechodził z ojca na syna. Jeśli chcemy aby budowany dom i jego otoczenie trwało przez pokolenia warto do układania nawierzchni wykorzystać trwałe materiały. Dobrym przykładem są produkty szlachetne Elegante z linii Libet Decco. Do ich produkcji używane są najlepsze surowce i szlachetne kruszywa: marmur bazalt porfir granit sprowadzane między innymi z Francji i Niemiec. Wyjątkowa technologia płukania sprawia że powierzchnia kostki zyskuje strukturę naturalnego kamienia co ułatwia tworzenie ciekawych rozwiązań aranżacyjnych w połączeniu z naturalnym kamieniem na przykład granitem.

Tekst i zdjęcia: Libet