Ulubione projekty
Twoja lista jest pusta
Dodano projekt
Usunięto projekt
Czego dusza zapragnie

Często podstawowym zadaniem projektanta jest taka koncepcja aby roślinność współgrała z gotowym już domem i nie kłóciła się z sąsiadującymi posesjami.
Liczy się pomysł
O wyglądzie ogrodu oprócz zasadzonych w nim roślin decydują różnego rodzaju elementy małej architektury oraz rodzaj materiałów służących do wyłożenia ścieżek oświetlenie stawy oczka wodne i baseny. Piękny ogród to także dopasowane do jego stylu i wyglądu meble oraz ogrodzenie które już na pierwszy rzut oka staje się wizytówką domu.
Nie każdego stać na zaangażowanie architekta do starannego zaplanowania i urządzenia ogrodu swoich marzeń ale każdy z nas może - posługując się dostępną na rynku literaturą i korzystając z coraz bogatszej oferty sklepów specjalistycznych - stworzyć wokół domu miejsce w którym będzie przebywał z przyjemnością. Jeśli korzystamy z pomocy projektanta to on będzie wiedział najlepiej jakie rośliny posadzić aby kwitły w naszym ogrodzie przez cały rok.
W zgodzie z otoczeniem

Ogrodzenie powinno być dopasowane do otoczenia i architektury domu. Jeśli jest lekkie np. drewniane nie trzeba budować fundamentu. Ciężkie ogrodzenie: z kamienia lub cegieł wymaga solidnego fundamentu który ochroni je przed działaniem sił natury.
Podstawowymi elementami ogrodzenia drewnianego są słupki rygle sztachety deski i żerdzie wykonane z twardego drewna np. akacji olchy lub świerku. Musi być ono dobrze wysuszone i zabezpieczone przed wilgocią. W tym celu impregnuje się je ciśnieniowo. Ogrodzenia drewniane z czasem szarzeją. Dlatego od czasu do czasu trzeba je odnowić specjalną bejcą do drewna.
Z kamienia lub cegły

Ogrodzenia z cegieł muruje się na cokole ułożonym na fundamencie kładąc cegły na zaprawie cementowej lub cementowo-wapiennej. Trwałość tych ogrodzeń zależy od odporności cegieł na deszcz wiatr mróz i wahania temperatury oraz uszkodzenia mechaniczne. Najlepsza jest cegła klinkierowa której nie trzeba tynkować.
Z siatki lub prętów
Ogrodzenie można wykonać z plecionej lub zgrzewanej siatki ze stali ocynkowanej powleczonej warstwą tworzywa. Razem z nią można kupić wszystkie potrzebne elementy: słupki z uchwytami mocującymi i kołpakami zabezpieczającymi oraz drut i pręt naprężający. Montaż jest prosty trzeba tylko pamiętać że słupki z rur lub profili stalowych trzeba osadzić w betonie wylewanym w wykopie.
Do ogrodzenia używa się prętów stalowych ocynkowanych pomalowanych albo polakierowanych na dowolny kolor zamocowanych w specjalnych ramach. Po wylaniu fundamentu i osadzeniu słupków wszystkie elementy łączy się śrubami lub kołkami rozporowymi.
Naturalne żywopłoty
W Polsce w przeciwieństwie na przykład do Wielkiej Brytanii spotyka się je bardzo rzadko zwłaszcza w postaci samego żywopłotu. Częściej stosuje się go w połączeniu z innym ogrodzeniem na przykład z siatką ponieważ posadzony żywopłot zaczyna spełniać swoją funkcję dopiero po 5-8 latach kiedy osiągnie wysokość 150-180 cm. Jest to jednak ogrodzenie godne polecenia. Doskonale zatrzymuje kurz tłumi hałas i zasłania dom przed wiatrem i śniegiem.
Tekst Ewa Zychowicz "Rzeczpospolita" z dnia 25.04.2005 (dodatek "Nieruchomości").
Ilustracje Archipelag.