Ulubione projekty
Twoja lista jest pusta
Dodano projekt
Usunięto projekt
Zgodnie z normą
Kolejny odcinek konkursowych porad mówi o tym jak wybierać materiały aby były bezpieczne dla zdrowia i życia użytkowników domu.
Osoba która kupuje na własną rękę materiały budowlane powinna wiedzieć że w ocenie czy dany wyrób jest bezpieczny dla jej zdrowia oraz dla środowiska mogą pomóc jej oznaczenia na towarach.
Stawiając ściany domu z materiału bez wymaganych dokumentów (deklaracji zgodności producenta z Aprobatą Techniczną lub Polskimi Normami) inwestor ponosi duże ryzyko bo buduje z materiału o nie do końca znanych parametrach. Nie wie zatem czy np. do jego produkcji nie były użyte niesprawdzone surowce o niskiej jakości a jesli tak to w jakim stopniu może to wpłynąć na zdrowie i życie użytkowników oraz bepieczeństwo konstrukcji.
Ważne "B"
Każdy materiał budowlany dopuszczony do powszechnego stosowania powinien mieć na opakowaniu literę "B" (tzw. znak budowlany) który gwarantuje że jest on zgodny z Polską Normą lub Aprobatą Techniczną.
Niektóre wyroby posiadają jeszcze dodatkowoinne oznaczenie - literę B w trójkącie (czyli tzw. znak bezpieczeństwa). Otrzymuje go wyrób który pomyślnie przeszedł badania w laboratoriach i uzyskał certyfikat jednostki prowadzącej proces certyfikacji.
Oznaczenia te powinny być umieszczane przez producentów bezpośrednio na wyrobie lub etykiecie trwale do niego przymocowanej. jeśli nie da sie ich zamieścić na produkcie powinny znaleźć się na opakowaniu jednostokowym lub zbiorczym ewentualnie na dokumentach handlowych czyli fakturach i rachunkach.
Producent powinien też poinformować klienta na etykiecie wyrobu o tym kto i gdzie wyprodukował dany materiał budowlany a także jaka jest jego klasa oraz gatunek według dokumentu odniesienia.
Normy i aprobaty
Na jakiej podstawie powinniśmy określać parametry techniczne poszczególnych materiałów? Prawo budowlane określa to jednoznacznie: wyroby mogą być dopuszczone do obrotu i powszechnego stosowania w budownictwie w Polsce tylkowtedy gdy spełniają wymagania użytkowe odpowiedniego dokumentu odniesienia.
Takimi dokumentami odniesienia są:
- Polska Norma
- kryteria techniczne - w odniesieniu do wyrobu podlegającego obowiązkowi certyfikacji na znak bezpieczeństwa
- Aprobata Techniczna - w odniesieniu do wyrobu dla którego nie ustanowiono Polskiej Normy lub którego właściwości użytkowe różńią się istotnie od określonych w Polskiej Normie.
Kupując materiały na dom nie kierujmy się wyłącznie ulotkami reklamowymi lub zapewnieniami sprzedawcy. Zawsze należy upomnieć się o potwierdzenie parametrów stosownymi dokumentami . Pamiętajmy że tyko stosując materiały o udokumentowanych parametrach zyskamy pewność że wybudowany z nich budynek będzie odpowiadal naszym wymaganiom. Wpłynie to na pewno korzystnie na koszty eksploatacji domu i pozwoli uniknąć przykrych niespodzianek.
Czas i organizacja
Często czas trwania budowy i styl budowania nie jest brany pod uwagę przy doborze materiałów i technologii. A przecież zastosowanie materiałów z których można wybudowac szybciej i sprawniej to również oszczędność pieniędzy. Stawiajmy na rozwiązania systemowe.
Prawidłowo zorganizowana budowa nie jest miejscem na rozrzutność. Przed przystąpieniem do prac trzeba przygotować wraz z generalnym wykonawcą kierownikiem lub majstrem prowadzącym budowę harmonogram budowy. Zdyscyplinuje nas i brygadę budowlaną do przestrzegania terminowości poszczególnych robót dzięki niemu unikniemy kosztownych przestojów. pozwoli również lepiej zaplanować wydatki.
Należy się wystrzegać powszechnie stosowanych praktyk w czasach kryzysu tj. rozkładania budowy na więcej niż dwa sezony budowlane. W dzisiejszych czasach uważane jest to za rozrzutność ponieważ budynek zaczyna wcześniej ulegać zniszczeniu i może wymagać remontu zanim zakończymy jego budowę. Jest to związane z destrukcyjnym działaniem warunków atmosferycznych na różne części budynku. Cieknący dach brak rynien brak ogrzewania w warunkach zimowych to czynniki powodujące nieuchronne niszczenie budynku.
"Rzeczpospolita" "Nieruchomości-Budownictwo" z dn. 3.11.03 r.