Ulubione projekty

Twoja lista jest pusta

Dodano projekt

Usunięto projekt

Wylewanie posadzki

Podłoga składa się z podkładu, izolacji, warstwy wyrównawczej i wykończenia – posadzki (desek, płytek ceramicznych, wykładziny lub paneli). Właściwie dobrany podkład stanowi gwarancję trwałości i wytrzymałości na działanie ciężaru, od niego zależy, czy podłoga będzie równa. Wybór podkładu zależny jest w dużej mierze od przeznaczenia pomieszczenia, w którym będzie układany.

Przeznaczenie

W łazience i kuchni, czyli w miejscach najbardziej narażonych na wilgoć, najlepiej jest zastosować podkład betonowy lub cementowy. W pomieszczeniach typu garaż i warsztat stosuje się zazwyczaj zbrojoną wylewkę betonową lub podkład betonowy zacierany na gładko, masa samopoziomująca natomiast świetnie sprawdzi się jako podkład pod deski, panele, płytki i wykładziny.

Podkład tradycyjny

Wylewka (zwana potocznie jastrychem lub sztlichtem), wykonywana najczęściej pod podłogi w poszczególnych pomieszczeniach domu, w garażu oraz piwnicy. Najpopularniejsze są wylewki cementowe, anhydrytowe i samopoziomujące.

Podkład suchy

Podkład suchy jest wykonywany ze specjalnych płyt gipsowo-włóknowych, gipsowo-kartonowych wzmocnionych włóknem szklanym, płyt cementowych, wiórowych lub desek.

Wylewanie podkładu

Wylewanie podkładu odbywa się poprzez wylewanie odpowiedniej masy na czystą i suchą powierzchnię. Na placu budowy gotowe składniki rozrabia się z wodą w betoniarce lub miksokrecie i wężem podaje na strop. Można także zamówić beton albo gotową płynną zaprawę (masę anhydrytową), wtedy przywieziona zostanie na teren budowy przez specjalny samochód. Temperatura otoczenia i podłoża podczas wylewki powinna wynosić 5-25°C. Aby zaizolować podkład przeciwwilgociowo, najczęściej stosuje się w tym celu folię polietylenową lub papę zgrzewaną. Izolację termiczną i akustyczną zapewnią płyty styropianowe lub specjalna wełna mineralna, a grubość warstwy musi być dostosowana do wymagań izolacyjności cieplnej (wylicza ją projektant).Termicznie izoluje się podłogę na gruncie oraz nad pomieszczeniami, które są nieogrzewane.

Prawidłowy montaż

Posadzka może być montowana do podkładu na stałe lub stanowić tzw. podłogę pływającą. Posadzki montowane na stałe przytwierdzane są do podłoża za pomocą gwoździ, wkrętów, zaprawy, czy klejów. Posadzki pływające to takie, które układane są bez mocowania do podłoża – ich połączenie stanowią mocowania poszczególnych elementów – mogą być trwałe (klejone) lub zatrzaskowe. Układa się je na wyciszającym i wyrównującym powierzchnię podkładzie z płyt pilśniowych, korkowych lub na piance poliuretanowej.


Czytaj również:

  • Izolacja termiczna podłogi na gruncie

    Posadzka to przegroda, która stanowi barierę termiczną oraz chroni wnętrze przed niekorzystnymi warunkami gruntowymi. Wraz ze zwiększeniem grubości izolacji, warto zastosować materiały o wyższej wytrzymałości na [...]

    Więcej
Bezpłatna pomoc architekta

Wypełnij formularz, skontaktujemy się z Tobą.

Warunki wycofania zgody

Przy czym zgoda wyrażona na zakres przetwarzania wskazany w niniejszym

czytaj całość ›
Pouczenie

Jednocześnie Administrator informuje, że podane w formularzu dane osobowe będą przechowywane i przetwarzane

czytaj całość ›
Pola oznaczone gwiazdką (*) są obowiązkowe do wypełnienia