Ulubione projekty
Twoja lista jest pusta
Dodano projekt
Usunięto projekt
Współczesne rezydencje w sierpniowym „Własnym domu”

W sierpniowym numerze "Własnego domu" przedstawione zostały domy o charakterze rezydencjalnym, m. in. dwa projekty, które powstały w Pracowni Projektowej Archipelag - przykuwający uwagę niepospolitym wyglądem "Zbigniew", zaprojektowany przez arch. Roberta Wójciaka oraz "Bona" o śródziemnomorskim wyglądzie, autorstwa arch. Julitty Chmiel-Sobieralskiej i Artura Wójciaka.

Zbigniew
"Zbigniew" jest przykładem okazałej rezydencji, przyciąga uwagę oryginalną formą i ciekawymi rozwiązaniami architektonicznymi. Dach został tak zaprojektowany, że nadaje całości indywidualny charakter, miękkie linie okapu, drewniane elementy pergoli i mocne ceglane narożniki współtworzą niezwykły klimat budynku. To dom parterowy z użytkowym poddaszem i dwustanowiskowym garażem, przeznaczony dla 4-5 osobowej rodziny. Wyraźną strefę dzienną stanowi duża przestrzeń parteru z obszernym salonem i tworzącym ciepłą, domową atmosferę masywnym kominkiem. Zaplanowano tam również kuchnię, bibliotekę, gabinet i pokój rekreacyjny, który osoby lubiące spędzać czas aktywnie mogą przeznaczyć na siłownię lub jaccuzi. Nie zabrakło także przydatnych pomieszczeń gospodarczych. Na poddaszu, w zacisznej nocnej strefie, mieszczą się trzy sypialnie i łazienka.

Bona
Już nazwa projektu - "Bona" - może kojarzyć się z Włochami. Ten reprezentacyjny piętrowy dom o wyjątkowym, śródziemnomorskim wyglądzie na pewno zadowoli miłośników niepowtarzalnej atmosfery Południa. Elewację tworzą harmonijnie skomponowane płytki klinkierowe, tynk mineralny i okładzina drewniana. Dzięki dużej ilości przeszkleń w domu będzie zawsze dużo światła, co docenimy szczególnie zimą, gdy doskwiera brak słońca.

W bieżącym numerze kontynuowany jest cykl artykułów "10 kroków do własnego domu", czyli kolejne etapy budowy domu według projektu Archipelagu - "Honoratka". "7 krok" podpowiada jak radzić sobie ze ściekami. Poznamy sposoby odprowadzania ścieków, rodzaje nieczystości, sposoby wykonania przyłącza kanalizacyjnego i jego koszty. W tabeli porównane zostały koszty inwestycyjnych i eksploatacyjnych siedmiu oczyszczalni przydomowych. Drugie zestawienie pokazuje koszty inwestycyjne i eksploatacyjne szamba. Wymienione zostały również ważne pozwolenia i przepisy określające m. in. odległość usytuowania zbiornika na nieczystości (szamba) lub przydomowej oczyszczalni od studni, okien, drogi i granicy sąsiedniej działki. W kolejnym odcinku będzie można przeczytać o kotłach, kominach i podgrzewaczach.