Ulubione projekty
Twoja lista jest pusta
Wentylacja mechaniczna z GPWC
Gruntowy Powietrzny Wymiennik Ciepła to instalacja wykorzystująca energię zmagazynowaną w gruncie do ogrzewania i chłodzenia powietrza wentylacyjnego. Zastosowanie GPWC w połączeniu z wentylacją mechaniczną nawiewno-wywiewną z odzyskiem ciepła (rekuperator) pozwala zaoszczędzić na kosztach ogrzewania w okresie zimowym ok. 30%.

Gruntowy Powietrzny Wymiennik Ciepła
GPWC zapewnia dopływ świeżego i przefiltrowanego powietrza do centrali wentylacyjnej (rekuperatora) oraz gwarantuje wstępne podgrzanie lub schłodzenie tego powietrza. Średnio, dla domu jednorodzinnego o powierzchni użytkowej ok. 150 m2, moc grzewcza instalacji wentylacji mechanicznej z GPWC oscyluje wokół 3-4 kW – dokładnie o tyle można zmniejszyć projektowaną moc kotłowni. Pozwoli to zbilansować te oszczędności w kosztach inwestycyjnych systemu wentylacji mechanicznej z GPWC oraz odpowiednio obniży koszty eksploatacyjne mniejszej kotłowni.
GPWC AWADUKT Thermo
Jest to typ przeponowego wymiennika rurowego. Podwyższona przewodność cieplna rur polipropylenowych systemu firmy REHAU umożliwia optymalną wymianę ciepła między zasysanym powietrzem a gruntem, co przekłada się na bardzo wysoką sprawność systemu. W celu zapewnienia wysokiej jakości powietrza wentylacyjnego rury systemu AWADUKT Thermo posiadają antybakteryjną warstwę wewnętrzną, która minimalizuje niebezpieczeństwo rozwijania się drobnoustrojów.
Zasada działania
Gruntowy powietrzny wymiennik ciepła wykorzystuje temperaturę gruntu utrzymującą się na poziomie ok. 8°C (na głębokości ok. 1,5 m poniżej rzędnej terenu) do ocieplenia lub schłodzenia powietrza płynącego systemem rur w gruncie. Powietrze to jest następnie przekazywane do centrali wentylacyjnej (rekuperatora) i rozprowadzane w budynku systemem rur wentylacyjnych. Dzięki zastosowaniu GPWC można podnieść temperaturę doprowadzanego powietrza o 22°C w zimie i obniżyć o 20°C w lecie. Nie ma konieczności montowania instalacji klimatyzacyjnej.
Zalety
Wśród korzyści ze stosowania wentylacji mechanicznej z gruntowym powietrznym wymiennikiem ciepła można wymienić:
- higieniczne i czyste
powietrze ze śladową ilością drobnoustrojów dzięki cząstkom srebra w
wewnętrznej warstwie antybakteryjnej
- znaczna poprawa jakości
powietrza wentylacyjnego (powietrze świeże o optymalnej wilgotności i
temperaturze)
- zapobieganie zawilgoceniu i
zagrzybieniu budynków
- zwiększenie wydajności
systemów rekuperacyjnych
- wstępne podgrzanie świeżego
powietrza wentylacyjnego zimą (nawet o 22°C)
- oszczędność na kosztach
ogrzewania do 30% rocznie
- skuteczne zabezpieczenie rekuperatora przed oblodzeniem
- zdrowa i naturalna klimatyzacja świeżym powietrzem z obniżoną zawartością wilgoci (schłodzenie powietrza zewnętrznego nawet o 20°C)
Przeczytaj więcej o wentylacji mechanicznej z GPWC na: www.rehau.pl