Ulubione projekty
Twoja lista jest pusta
Dodano projekt
Usunięto projekt
Użytkowanie wieczyste na własność
Rada Ministrów przyjęła projekt stanowiska rządu wobec poselskiego projektu ustawy o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości oraz o zmianie niektórych ustaw.
Poselski projekt ustawy o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości oraz o zmianie niektórych ustaw przewiduje likwidację istniejącej obecnie instytucji użytkowania wieczystego. Istotą jest przekształcenie użytkowania wieczystego we własność.
W stanowisku rządu podkreśla się że zasady i tryb zaproponowanego przekształcenia wzbudzają wiele zastrzeżeń zarówno merytorycznych jak i legislacyjnych. Wprowadzenie w życie rozwiązań zawartych w projekcie poselskim może wywołać niekorzystne skutki natury społecznej i gospodarczej dla samych użytkowników wieczystych jednostek samorządu terytorialnego oraz Skarbu Państwa.
Istotną wykładnią oceny obecnej sytuacji w dziedzinie prawa użytkowania wieczystego jest orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego z 12 kwietnia 2000 r. w którym stwierdzono niezgodność z Konstytucją przepisów ustawy z 4 września 1997 r. o przekształceniu prawa wieczystego użytkowania przysługującego osobom fizycznym w prawo własności.
Nadto w obowiązującym stanie prawnym funkcjonują regulacje umożliwiające przekształcenia prawa użytkowania wieczystego we własność - mówi o tym m.in. art. 32 ust 1 ustawy z 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami czy przepisy ustawy z 26 lipca 2001 r. o nabywaniu przez użytkowników wieczystych prawa własności nieruchomości.
Jednym z najważniejszych jednak powodów negatywnej oceny propozycji poselskiej jest to że wprowadzenie w życie tych propozycji znacząco pogorszyłoby sytuację samorządów terytorialnych i Skarbu Państwa. Zaproponowane bowiem przepisy odbierałyby - z mocy prawa - samorządom gminnym nieruchomości oddane im w użytkowanie wieczyste. Jest to więc naruszenie konstytucyjnie chronionego prawa własności bowiem dopuszcza się odebranie właścicielom własności pewnej kategorii dóbr i oddanie ich osobom fizycznym i podmiotom gospodarczym.
Propozycja "uwłaszczenia" na majątku Skarbu Państwa i majątku jednostek samorządu terytorialnego nie może być przyjęta także z punktu widzenia finansów publicznych. Doprowadziłoby to do wyzbycia się przez Skarb Państwa i jednostki samorządu większości nieruchomości. Zgodnie z przepisami ustawy o finansach publicznych dochody publiczne tworzą m.in. dochody z mienia - najem dzierżawa i inne umowy o podobnym charakterze. Co prawda przewidziano opłaty za uwłaszczenie ale nie określono kwestii zasad i sposobu ich uiszczania (nie określono terminu uiszczania opłaty).
Przytoczone argumenty przemawiają za zajęciem przez rząd negatywnego stanowiska wobec poselskiego projektu ustawy o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości oraz o zmianie niektórych ustaw.
KPRM