Ulubione projekty
Twoja lista jest pusta
Dodano projekt
Usunięto projekt
Tworzenie oczka wodnego
Zadbane oczko wodne to
doskonała wizytówka i ozdoba ogrodu. Dzięki niewielkiemu zbiornikowi wodnemu,
zielona przestrzeń wokół domu zyskuje wyjątkowy, niepospolity charakter oraz
czaruje mieszkańców i gości romantyczną aurą.
Ulokowanie oczka wodnego
Budowę oczka wodnego można zaplanować nawet na niewielkim terenie i tylko od inwestora zależy jego ostateczny kształt i wielkość. Najkorzystniej jest ulokować zbiornik w miejscu dobrze nasłonecznionym, z dala od drzew, aby korzenie nie uszkodziły dna zasobnika. Ponadto, opadające liście lub trudne do usunięcia igły, mogą zanieczyszczać oczko, czego skutkiem będzie zabrudzenie i niedotlenienie wody oraz powstawanie pożywki dla glonów. Zbiornik wodny nie powinien być zbytnio osłonięty przed wiatrem – może to utrudnić odpowiednią cyrkulację powietrza.
Uszczelnienie dna
Jeżeli w oczku wodnym będą hodowane ryby, głębokość wykopanego dołu musi wynosić co najmniej 1-1,5 m. Dno należy wyrównać i dokładnie oczyścić – usunąć m. in. kamienie i korzenie, a krawędzie zbiornika uformować ze spadkiem, tak aby podłoże nie osuwało się pod naporem wody. Trzeba mieć pewność, że wszystkie brzegi oczka znajdują się na tym samym poziomie.
Istnieje kilka sposobów uszczelnienia oczka wodnego. Inwestor może zastosować:
- folię – na dnie zbiornika układa się 5 centymetrową warstwę piasku, następnie włókninę i folię izolacyjną; niezwykle istotne jest wykończenie brzegów – aby były trwałe, umacnia się je dużymi kamieniami osadzonymi na warstwie zaprawy cementowej
- glinę – warstwę suchej gliny układa się na dnie wykopu i polewa wodą, dzięki czemu surowiec pęcznieje i staje się szczelny; na tak przygotowane podłoże, wysypuje się niewielką ilość żwiru i dopiero wlewa wodę
- wykładzinę z kauczuku syntetycznego o bardzo dużej wytrzymałości
- beton – oczka uszczelnione betonem są trwałe i odporne na działanie czynników mechanicznych oraz spadek temperatur
- gotową nieckę z tworzywa sztucznego, wykonaną z żywicy poliestrowanej lub z grubego polietylenu
Użytkowanie i pielęgnacja
Pielęgnacja małego oczka wodnego polega przede wszystkim na utrzymaniu czystości wody. Trudno jest w nim zachować równowagę biologiczną, dlatego konieczny jest montaż pompy filtracyjnej, do której podłączony będzie skimmer i filtr. Zastosowanie tych rozwiązań wspomoże rozkwit roślinności wodnej oraz pozwoli na hodowlę ryb. Należy pamiętać o osadzeniu roślin na odpowiedniej głębokości. Najgłębiej powinno się posadzić grzybień biały, nieco bliżej pałkę wąskolistną i strzałkę wodną. Resztę roślin umieszcza się nie głębiej niż na głębokości 30 cm. Rośliny pływające wystarczy wrzucić do wody. Wokół oczka warto ulokować rośliny lubiące wilgotne podłoże, które umocnią brzeg – trawy i dereń. Na wiosnę oczyszcza się oczko usuwając uszkodzone, zeschnięte rośliny i stare liście oraz udrażnia się filtry. Należy także wymienić ok. 20 % wody. Warto pamiętać, aby w czasie upałów kontrolować poziom wody i w razie potrzeby uzupełniać niedobory.
Dzięki właściwemu oświetleniu można także nocną porą doceniać atrakcyjną, wodną kompozycję w przydomowym ogrodzie. Lampy powinny być odpowiednio rozmieszczone oraz dobrze zamaskowane - przytłumione światło nie będzie raziło w oczy, a także doda ogrodowi aury magii i tajemniczości. Oczko wodne warto również ozdobić fontanną, np. kaskadową – taki element nie tylko ozdobi, ale także dostarczy roślinom i rybom powietrza.
Przeczytaj także:
-
Oczko wodne – czy potrzebne jest pozwolenie na budowę?
W przypadku budowy przydomowego oczka wodnego o lustrze wody do 50 m2 nie potrzebujemy pozwolenia, jednak budowę takiego obiektu trzeba zgłosić do właściwego urzędu na 30 dni przed terminem wykonania.