Ulubione projekty

Twoja lista jest pusta

Dodano projekt

Usunięto projekt

Tworzenie oczka wodnego

Zadbane oczko wodne to doskonała wizytówka i ozdoba ogrodu. Dzięki niewielkiemu zbiornikowi wodnemu, zielona przestrzeń wokół domu zyskuje wyjątkowy, niepospolity charakter oraz czaruje mieszkańców i gości romantyczną aurą.


Projekt domu - Eris G2 (wersja C) Projekt domu - Eris G2 (wersja C)

Ulokowanie oczka wodnego

Budowę oczka wodnego można zaplanować nawet na niewielkim terenie i tylko od inwestora zależy jego ostateczny kształt i wielkość. Najkorzystniej jest ulokować zbiornik w miejscu dobrze nasłonecznionym, z dala od drzew, aby korzenie nie uszkodziły dna zasobnika. Ponadto, opadające liście lub trudne do usunięcia igły, mogą zanieczyszczać oczko, czego skutkiem będzie zabrudzenie i niedotlenienie wody oraz powstawanie pożywki dla glonów. Zbiornik wodny nie powinien być zbytnio osłonięty przed wiatrem – może to utrudnić odpowiednią cyrkulację powietrza.

Projekt domu - Nikodem G1 Projekt domu - Nikodem G1 Projekt domu - Ex 5 G1 Projekt domu - Ex 5 G1

Uszczelnienie dna

Jeżeli w oczku wodnym będą hodowane ryby, głębokość wykopanego dołu musi wynosić co najmniej 1-1,5 m. Dno należy wyrównać i dokładnie oczyścić – usunąć m. in. kamienie i korzenie, a krawędzie zbiornika uformować ze spadkiem, tak aby podłoże nie osuwało się pod naporem wody. Trzeba mieć pewność, że wszystkie brzegi oczka znajdują się na tym samym poziomie.

 

Istnieje kilka sposobów uszczelnienia oczka wodnego. Inwestor może zastosować:

  • folię – na dnie zbiornika układa się 5 centymetrową warstwę piasku, następnie włókninę i folię izolacyjną; niezwykle istotne jest wykończenie brzegów – aby były trwałe, umacnia się je dużymi kamieniami osadzonymi na warstwie zaprawy cementowej
  • glinę – warstwę suchej gliny układa się na dnie wykopu i polewa wodą, dzięki czemu surowiec pęcznieje i staje się szczelny; na tak przygotowane podłoże, wysypuje się niewielką ilość żwiru i dopiero wlewa wodę
  • wykładzinę z kauczuku syntetycznego o bardzo dużej wytrzymałości  
  • beton – oczka uszczelnione betonem są trwałe i odporne na działanie czynników mechanicznych oraz spadek temperatur
  • gotową nieckę z tworzywa sztucznego, wykonaną z żywicy poliestrowanej lub z grubego polietylenu

Projekt domu - Morgan G2 Projekt domu - Morgan G2

Użytkowanie i pielęgnacja

Pielęgnacja małego oczka wodnego polega przede wszystkim na utrzymaniu czystości wody. Trudno jest w nim zachować równowagę biologiczną, dlatego konieczny jest montaż pompy filtracyjnej, do której podłączony będzie skimmer i filtr. Zastosowanie tych rozwiązań wspomoże rozkwit roślinności wodnej oraz pozwoli na hodowlę ryb. Należy pamiętać o osadzeniu roślin na odpowiedniej głębokości. Najgłębiej powinno się posadzić grzybień biały, nieco bliżej pałkę wąskolistną i strzałkę wodną. Resztę roślin umieszcza się nie głębiej niż na głębokości 30 cm. Rośliny pływające wystarczy wrzucić do wody. Wokół oczka warto ulokować rośliny lubiące wilgotne podłoże, które umocnią brzeg – trawy i dereń. Na wiosnę oczyszcza się oczko usuwając uszkodzone, zeschnięte rośliny i stare liście oraz udrażnia się filtry. Należy także wymienić ok. 20 % wody. Warto pamiętać, aby w czasie upałów kontrolować poziom wody i w razie potrzeby uzupełniać niedobory.

Dzięki właściwemu oświetleniu można także nocną porą doceniać atrakcyjną, wodną kompozycję w przydomowym ogrodzie. Lampy powinny być odpowiednio rozmieszczone oraz dobrze zamaskowane - przytłumione światło nie będzie raziło w oczy, a także doda ogrodowi aury magii i tajemniczości. Oczko wodne warto również ozdobić fontanną, np. kaskadową – taki element nie tylko ozdobi, ale także dostarczy roślinom i rybom powietrza.Przeczytaj także:

Bezpłatna pomoc architekta

Wypełnij formularz, skontaktujemy się z Tobą.

Zamawiając usługi forum i dzienników budowy, przyjmujesz do wiadomości i wyrażasz zgodę na świadczenie tych usług i przetwarzanie przez Usługodawcę, którym jest Pracownia Projektowa ARCHIPELAG A. Wójciak, R. Wójciak Sp. J., jako Administratora danych, podanych w formularzu danych osobowych, na zasadach wskazanych w Regulaminie i Polityce Prywatności serwisu ARCHIPELAG.pl.

Jeśli chcesz także otrzymywać bonusy i informacje dotyczące akcji promocyjnych naszych i naszych Partnerów, wyraź zgodę dodatkową i zaznacz odpowiednie pole. Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez administratora, którym jest Pracownia Projektowa ARCHIPELAG A. Wójciak, R. Wójciak Sp. J. z siedzibą: ul. M. Smoluchowskiego 56/3, 50-372 Wrocław, nr KRS 0000123673, NIP: 897-16-05-744, REGON: 931987209:

Na podstawie art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (RODO) informujemy Cię, że (przeczytaj klauzulę informacyjną):

czytaj całość ›
Pola oznaczone gwiazdką (*) są obowiązkowe do wypełnienia