Ulubione projekty
Twoja lista jest pusta
Dodano projekt
Usunięto projekt
Trybunał Konstytucyjny o uldze
22 października 2002 r. Trybunał Konstytucyjny rozpoznał skargę konstytucyjną Tadeusza W. dotyczącą zgodności z Konstytucją jednego z przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Skarżący kwestionował konstytucyjność przepisu uniemożliwiającego odliczenie od dochodów wydatków poniesionych na zakup użytkowania wieczystego gruntu przeznaczonego pod budowę wielorodzinnych budynków mieszkalnych na wynajem.
Urząd Skarbowy określając skarżącemu Tadeuszowi W. zobowiązanie podatkowe za rok 1997 nie uwzględnił przy wymiarze podatku odliczenia od dochodu dokonanego przez skarżącego wydatku na zakup udziału w prawie wieczystego użytkowania działki. Zdaniem organu podatkowego wydatek ten nie spełnia wymogu przepisu art. 26 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych gdyż zgodnie z tym przepisem w ramach obowiązujących limitów można odliczyć tylko wydatki poniesione na nabycie działki pod budowę domu nie zaś nabycie prawa wieczystego użytkowania tej działki. Skarżący odwołał się do Izby Skarbowej wyższej instancji która nie uwzględniła odwołania. Następnie zaskarżył tą decyzję do NSA który wyrokiem z dnia 28 września oddalił skargę.
Trybunał Konstytucyjny orzekł że art. 26 ust. 1 pkt 8 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych w zakresie w jakim nie uprawnia do skorzystania z przewidzianego w nim odliczenia wydatków poniesionych w roku podatkowym przez nabywców prawa użytkowania wieczystego działki z przeznaczeniem jej w umowie na cele budownictwa wielorodzinnego jest niezgodny z art. 32 ust 1 w związku z art. 84 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej.
Trybunał stwierdził że zaskarżony art. 26 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych narusza zasadę równości obywateli wobec prawa w zakresie obowiązku podatkowego (art. 84 Konstytucji RP). Trybunał podejmując decyzję wziął pod uwagę cel przyświecający ustawodawcy przy konstruowaniu zaskarżonego przepisu: wspieranie rozwoju budownictwa wielorodzinnego. TK podkreślił wyraźnie iż cel ten może być realizowany zarówno przez właścicieli jak i użytkowników wieczystych gruntu. Określany przez kodeks cywilny katalog uprawnień użytkownika wieczystego jest niemal identyczny z uprawnieniami przysługującymi właścicielowi. Różnicowanie tych dwóch kategorii obywateli nie ma więc w tym przypadku racji bytu.
Istotne jest jednak że użytkownicy wieczyści mogą odliczać swoje wydatki od podatku jedynie wtedy gdy w zawartych przez nich umowach o oddaniu gruntu w użytkowanie wieczyste jest wyraźnie sprecyzowane że grunty te przeznaczone są na cele budownictwa wielorodzinnego na wynajem.
Rozprawie przewodniczył Sędzia TK Jerzy Ciemniewski a sprawozdawcą był Sędzia TK Bohdan Zdziennicki.
Wyrok jest prawomocny i ostateczny a jego sentencja podlega ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw.
TK