Ulubione projekty
Twoja lista jest pusta
Dodano projekt
Usunięto projekt
Tajemnice okien drewnianych

Kupując okna zwracamy uwagę przede wszystkim na ich trwałość użytkową. W przypadku stolarki z PCV podkreśla się że to tworzywo jest bardzo trwałe i odporne na uszkodzenia. Takie same właściwości mają okna drewniane produkowane w oparciu o technologię warstwowego klejenia drewna. Przyjmuje się że średnia trwałość użytkowa okna drewnianego prawidłowo wykonanego wbudowanego i konserwowanego w okresie użytkowania wynosi od 60 do 80 lat!
Dotyczy to jednak wyłącznie nowoczesnych wyrobów - drewnianych okien jednoramowych wykonanych na specjalistycznych liniach technologicznych z wykorzystaniem wysokiej jakości materiałów.
Jedna z tajemnic tkwi w drewnie - mówi Zdzisław Kurant główny specjalista ds. produkcji w firmie FERNO - Każdy z producentów zabiega o najkorzystniejsze źródła zaopatrzenia. Dla niektórych trudną do pokonania barierą jest koszt transportu najlepszego surowca. A ten musi spełniać surowe wymagania. Dla laika układ słoi coroczne ich przyrosty mogą nie mieć większego znaczenia. Fachowiec wie że od tego zależą w dużej mierze właściwości finalnego produktu a więc jakości i trwałości wszystkich elementów drewnianych okien jednoramowych. Nie chcę zdradzać naszych tajemnic handlowych ale nawet w powszechnej opinii za najbardziej wartościowy materiał uważa się np. sosnę syberyjską. Dlaczego? Ma ona bardzo małe roczne przyrosty jej słoje więc są gęste.
Taką prawidłowość może zaobserwować każdy kto decyduje się na zakup okien drewnianych pomalowanych farbami lazurowymi - dodaje Z. Kurant.
Wpływ producenta okien na ich trwałość użytkową trudno przecenić. Wynika z rodzaju i jakości zastosowanych materiałów. Norma określająca wymogi jakie powinno spełnić drewniane okno jednoramowe wytworzone w systemie DJ-68 wymaga stosowania m.in. drewnianego fryzu klejonego warstwowo na grubość szyb zespolonych z certyfikatem na znak bezpieczeństwa okuć z odpowiednią aprobatą techniczną certyfikowanych klejów silikonów oraz uszczelek.
Podstawowe reżimy technicznej poprawności produktu tworzą obszerną grupę. Wśród najważniejszych warto wymienić:
- poprawność osadzenia i uszczelnienia zestawu szyby zespolonej w ramie okiennej. System szklenia powinien być dostosowany do wielkości i sposobu otwierania okien oraz obciążeń działających na okno w miejscu jego wbudowania. Niedopuszczalne jest szklenie skrzydła które uprzednio nie zostało pomalowane;
- dokładność wykonania połączeń czopowych ze szczególnym zwróceniem uwagi na właściwe naniesienie kleju na wszystkie płaszczyzny łączonych elementów. Nadmiar kleju nie zaszkodzi jakości połączenia jego częściowy brak osłabi trwałość tego połączenia;
- rozszczelnienie okna przeznaczonego do stosowania w pomieszczeniach z wentylacją grawitacyjną poprzez wycięcie odpowiedniego fragmentu uszczelki w górnym poziomym ramiaku skrzydła okiennego;
- dokładność wykonania poszczególnych elementów okna oraz właściwa gładkość powierzchni przygotowanej pod powłoki malarskie;
- zastosowanie właściwej technologii wykańczania okna powłokami malarskimi;
- dokładność okuwania wykonywana zgodnie z wytycznymi producentów okuć itp. Już tylko ten pobieżny przegląd świadczy jak skomplikowanym dziś produktem jest okno drewniane. O jego walorach komforcie jaki dają i trwałej jakości wiedzą ich użytkownicy. Szczególnie ci którzy starannie przemyśleli swój wybór.
Ferno Sp. z o.o.