Ulubione projekty
Twoja lista jest pusta
Dodano projekt
Usunięto projekt
Stracą kupujący
Czy stawka 7 procent VAT na sprzedaż mieszkań i domów utrzyma się czy nie gdy wejdziemy do Unii Europejskiej? Co mam zrobić aby deweloper nie podniósł ceny mieszkania na budowę którego właśnie podpisałam umowę? Takich pytań otrzymaliśmy w ubiegłym tygodniu bardzo wiele. Tymczasem posłowie głosowali nad ustawą o VAT.
W Sejmie w ubiegły piątek trwała batalia o kształt ustawy o podatku od towarów i usług. Wiadomo już że nie będzie w niej definicji budownictwa społecznego zaproponowanej przez posłankę Barbarę Marianowską z PiS.
Przepadła tym samym poprawka wprowadzająca bezterminowo obniżoną stawkę VAT na sprzedaż mieszkań i domów. Na pewno jednak do końca 2007 roku sprzedaż domów i mieszkań objęta będzie 7-proc. VAT bo wynika to z negocjacji z UE.
Najpierw płać potem czekaj
Pewne jest także że materiały budowlane zostaną całkowicie objęte 22-procentowym VAT od 1 maja. Nie musi to oznaczać podwyżki cen mieszkań budowanych po tym terminie bo deweloperzy uzyskają przy sprzedaży mieszkania zwrot różnicy między 22 a 7 proc. VAT. Tak przynajmniej zapewniał posłów w Sejmie minister finansów Andrzej Raczko. Twierdził też że dla budujących systemem gospodarczym jest przygotowany projekt ustawy o zwrocie VAT.
Roboczy projekt ustawy o zwrocie VAT przewiduje że najpierw trzeba się wybudować w trzy lata za droższe o 15 proc. materiały a potem czekać na limitowane zwroty 5 lat. Pod warunkiem jednak że się płaci podatek dochodowy.
Dlatego 22-procentowy VAT na materiały budowlane uderzy najsilniej w budownictwo wiejskie i małomiasteczkowe gdzie buduje się latami ze skromnych oszczędności bez kredytów.
Jeśli chodzi o opodatkowanie 22-proc. stawką VAT działek budowlanych to minister Raczko twierdził że jeżeli będzie to obrót między osobami fizycznymi to VAT nie wystąpi. Natomiast w przypadku nabywania nowego domu z działką od dewelopera będzie to VAT 7 proc.
Po co definicja
Posłanka Barbara Marianowska wspierana przez prof. Zytę Gilowską z PO zabiegała o wprowadzenie do projektu ustawy o VAT definicji budownictwa mieszkaniowego realizowanego w ramach polityki społecznej. W ten sposób chciała zagwarantować bezterminowo obniżoną 7-proc. stawkę VAT na sprzedaż mieszkań - także po zakończeniu okresu przejściowego po 2007 r.
Jej zdaniem odwołanie się do definicji budownictwa społecznego pozwalałoby objąć 7-procentową stawką VAT również materiały budowlane.
VI dyrektywa Rady Wspólnot Europejskich w załączniku H pkt. 9 upoważnia bowiem kraje członkowskie do stosowania obniżonej stawki VAT na budownictwo objęte społecznym programem mieszkaniowym. A jego definicję można swobodnie zdefiniować - uważa także prof. Zyta Gilowska.
To nieprawda że rząd nie chce wykreować społecznej polityki budownictwa mieszkaniowego. My tylko protestujemy przeciwko wprowadzeniu tej definicji do ustawy podatkowej oraz przekonywaniu opinii publicznej że jest to cudowny lek na VAT w budownictwie mieszkaniowym - twierdzi Marek Pol. - Gdy wejdziemy do UE VAT będzie 7-proc. na mieszkania nie dlatego że ktoś wpisze definicję budownictwa społecznego do ustawy podatkowej ale dlatego że Polsce udało się uzyskać najdłuższy okres przejściowy.
Marek Pol powołuje się na propozycję Komisji Europejskiej aby w ogóle dać prawo stosowania 7-proc. VAT na sprzedaż mieszkań i domów bez potrzeby definiowania budownictwa realizowanego w ramach polityki społecznej. Tylko że formalnie tych ustaleń nie ma a w unijnych dyrektywach jest przepis że budownictwo mieszkaniowe będące realizacją polityki społecznej może być objęte stawką 7-proc. VAT bez żadnych ograniczeń czasowych.
Krystyna Milewska "Rzeczpospolita" dodatek "Nieruchomości" z dn. 23.02.04 r.
OPINIE: "Konsekwencje podwyższenia VAT; Straszenie wujkiem".
Zygmunt Stępiński prezes Wydawnictwa Murator
- Władze strasząc nas złym wujkiem z Brukseli na gwałt szukają pieniędzy na bieżące wydatki. To już nie jest wyprzedawanie rodzinnych sreber. Działalność państwa to stawianie kolejnej dziedziny gospodarki w stan likwidacji.
Nie ma spójnego systemu prawa zachęcającego do budowy mieszkań i domów są za to koniunkturalne przepisy i nacisk grup politycznych. Państwowa ziemia jest wyprzedawana przez agencje własności rolnej agencje wojskowe PKP - nikt nad tym nie panuje. Państwo nie ma żadnego pomysłu na zaspokojenie oczekiwań miliona trzystu tysięcy właścicieli książeczek mieszkaniowych. Państwo nie promuje krajowej produkcji budowlanej a powinno bo 36 proc. ceny okna krajowej produkcji zasila budżet a tylko 12 proc. ceny okna wyprodukowanego za granicą. Nie ma polityki promocji najlepszych rozwiązań materiałów technologii - tę rolę z konieczności pełnią media. Nie istnieje wtórny rynek hipoteczny. Państwo nie myśli o ludziach mniej zamożnych budować mogą tylko bogaci. Samorządy nie przygotowują terenów pod budownictwo mieszkaniowe.
OPIENIE: "Pozostaną tylko magnaci" Henryk Rusiński prezes Bistyp-Consulting
- W branży budowlanej trwa recesja. Po wprowadzeniu 22-procentowego VAT na rynku pozostanie tylko kilku "magnatów" budowlanych z kapitałem zagranicznym. Małe i średnie przedsiębiorstwa budowlane zostaną wycięte w pień. Zrozumiałe że firmy z kapitałem zagranicznym będą sprowadzać materiały z krajów w których nie są one objęte podatkiem lub podatek dla nich jest niższy.
OPINIE: "Uwaga szara strefa" Stanowisko Związku Pracodawców-Producentów Materiałów dla Budownictwa
Jeśli rząd postawi na swoim budujący lub remontujący swoje mieszkania zapłacą blisko 400 mln zł więcej w skali jednego roku a według szacunków Ministerstwa Finansów nawet ok. 800 mln zł. Rząd bowiem przeciwstawia się rozwiązaniom jakie posłowie wprowadzili do projektu ustawy o podatku VAT.
Gdyby jeszcze ten wzrost kosztów dotyczył wszystkich budujących czy remontujących z uwagi na sytuację finansów publicznych można byłoby to zaakceptować. Rozwiązania które proponuje rząd spowodują jednak że te dodatkowe pieniądze zapłacą niektórzy - rolnicy i ci którzy skorzystali lub korzystają z ulgi budowlanej lub odsetkowej.
(...) Warto też analizując przychody budżetu państwa przypomnieć iż już przy 7-proc. VAT istniała duża szara strefa. Nie należy więc zakładać proporcjonalnego wzrostu przychodu w efekcie zmiany stawki z 7 na 22 proc. Stąd wspomniana na wstępie różnica w szacunkach skutków zmian dla kosztów budownictwa.
OPRAC. GB Opinie pochodzą z konferencji na temat przyszłości budownictwa mieszkaniowego zorganizowanej kilka dni temu przez Wydawnictwo Murator.