Ulubione projekty

Twoja lista jest pusta

Dodano projekt

Usunięto projekt

Sezonowanie desek kompozytowych

Drewno jest materiałem posiadającym szeroki wachlarz zastosowań, jednak by uwypuklić swoje zalety, potrzebuje być odpowiednio przesuszone. By to osiągnąć, poddaje się je procesowi sezonowania. Na czym ono polega? Istotą zjawiska jest długotrwałe składowanie w odpowiednich warunkach – z zachowaniem odpowiedniej temperatury, wilgotności powietrza oraz braku bezpośredniego dostępu do promieni słonecznych. Dopiero po zakończeniu sezonowania drewno może zostać wykorzystane jako materiał konstrukcyjny lub wykończeniowy.

Deski kompozytowe nie są w 100% wykonane z drewna, jednak one również powinny być sezonowane. Jest jednak kilka różnic w samym procesie, jak również efekty są nieco inne niż w przypadku naturalnego drewna. Dlaczego więc sezonujemy deski kompozytowe?

Na początek – trochę teorii. Kompozyt to tworzywo o niejednorodnej strukturze, złożone z co najmniej 2 składników o różnych od siebie cechach. Zastosowanie takiej mieszanki pozwala na stworzenie produktu o wyjątkowych właściwościach. Deski kompozytowe stanowią połączenie mieszanki drewna, na przykład wiór, trocin i części włókien, z tworzywem sztucznym. W efekcie powstaje materiał o naturalnym wyglądzie drewna, które ma również właściwości wytrzymałego tworzywa sztucznego. Proces sezonowania desek kompozytowych ma na celu stabilizację drewna, które znajduje się w kompozycie.

Fot. ProDeck Fot. ProDeck

Jak sezonować deski kompozytowe?

Podczas sezonowania deski ciemnieją, a po zakończeniu całego procesu odzyskują odcień, który jest zbliżony do początkowego. Różnica kolorystyczna w odcieniach jest naprawdę niewielka – około pół tonu. Po sezonowaniu deski kompozytowe stają się odrobinę jaśniejsze. Należy też pamiętać, że zamontowane na tarasie deski, na skutek naturalnych procesów, pokrywają się patyną i zyskują jaśniejszy odcień – zmiana może obejmować od pół do dwóch tonów na rok.

Proces sezonowania desek kompozytowych może trwać od 1 do nawet 4 miesięcy. Pierwszy etap trwa zazwyczaj około 2 tygodni. W jego trakcie włókna drewniane nabierają charakterystycznego żółtego koloru. Barwa nabiera stabilizacji dopiero po miesiącu, a na tempo zmian mają wpływ panujące warunki atmosferyczne.  W tej fazie procesu deski kompozytowe najczęściej mają nieco inny odcień niż ten finalnie pożądany. W pewnym momencie jednak źółtawy kolor znika – gdyż drewno zaczyna wietrzeć. Wtedy deski kompozytowe zmieniają swoją barwę na szarą.

Fot. ProDeck Fot. ProDeck

Źródło: ProDeck


Zobacz również:

  • Deski kompozytowe w przestrzeni publicznej

    Deski kompozytowe zyskują z roku na rok coraz większą popularność wśród konsumentów. Dzięki swoim właściwościom, stają się coraz bardziej konkurencyjne dla naturalnych paneli drewnianych. Czy taki stan rzeczy ma również [...]

    Więcej
  • Ekstruzja czy koekstruzja – co gwarantuje jakość desek?

    Produkując deski kompozytowe, można wykorzystać dwie metody: wytłaczania (ekstruzji), albo współwytłaczania (koekstruzji). Wybór ten jest istotny, bowiem produkty mogą w zależności od wykorzystanej technologii produkcji [...]

    Więcej
Bepłatna pomoc architekta

Wypełnij formularz, skontaktujemy się z Tobą.

Warunki wycofania zgody

Przy czym zgoda wyrażona na zakres przetwarzania wskazany w niniejszym

czytaj całość ›
Pouczenie

Jednocześnie Administrator informuje, że podane w formularzu dane osobowe będą przechowywane i przetwarzane

czytaj całość ›
Pola oznaczone gwiazdką (*) są obowiązkowe do wypełnienia