Ulubione projekty
Twoja lista jest pusta
Dodano projekt
Usunięto projekt
Sejm uchwalił ustawę
27 marca Sejm na 44 posiedzeniu uchwalił ustawę o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Nowością w stosunku do obowiązującej ustawy będzie procedura uspołecznienia studium to znaczy wyłożenia projektu studium do publicznej wiadomości i zorganizowania na temat projektu (lub wariantów projektu) publicznej dyskusji. Taki sposób planowania polityki przestrzennej gminy daje wysoki stopień społecznej akceptacji rozwiązań co przekładać się będzie następnie na stosunek mieszkańców gminy do proponowanych ustaleń planów miejscowych.
”(...) ogłasza w sposób określony w pkt 1 o wyłożeniu projektu studium do publicznego wglądu na co najmniej 14 dni przed dniem wyłożenia i wykłada ten projekt do publicznego wglądu na okres co najmniej 30 dni oraz organizuje w tym czasie dyskusję publiczną nad przyjętymi w tym projekcie studium rozwiązaniami; (...) wyznacza w ogłoszeniu o którym mowa w pkt 10 termin w którym osoby fizyczne i prawne oraz jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej mogą wnosić uwagi dotyczące projektu planu nie krótszy niż 14 dni od dnia zakończenia okresu wyłożenia planu;„
Możliwie będzie jednorazowe zaskarżenie uchwalonego planu przez osobę mającą w tym interes prawny ale nie będzie to wstrzymywało uchwalenia planu i wejścia jego w życie.
”Rozstrzygnięcia wójta burmistrza prezydenta miasta albo marszałka województwa o nieuwzględnieniu odpowiednio wniosków dotyczących studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy uwag dotyczących projektu tego studium wniosków dotyczących miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego uwag dotyczących projektu tego planu albo wniosków dotyczących planu zagospodarowania przestrzennego województwa - nie podlegają zaskarżeniu do sądu administracyjnego.„
Gminy będą musiały sporządzić prognozę finansową uchwalenia planu.
Do projektu planu miejscowego będzie się obowiązkowo sporządzać prognozę skutków finansowych uchwalenia planu z uwzględnieniem jego skutków prawnych w zakresie odszkodowań działek zamiennych itp. w przypadku ograniczenia ustaleniami planu wykonywania prawa własności przez właścicieli gruntów objętych planem.
„Jeżeli w związku z uchwaleniem planu miejscowego albo jego zmianą korzystanie z nieruchomości lub jej części w dotychczasowy sposób lub zgodny z dotychczasowym przeznaczeniem stało się niemożliwe bądź istotnie ograniczone właściciel albo użytkownik wieczysty nieruchomości może z zastrzeżeniem ust. 2 żądać od gminy:
1) odszkodowania za poniesioną rzeczywistą szkodę albo 2) wykupienia nieruchomości lub jej części.
2. Realizacja roszczeń o których mowa w ust 1 może nastąpić również w drodze zaoferowania przez gminę właścicielowi albo użytkownikowi wieczystemu nieruchomości zamiennej. Z dniem zawarcia umowy zamiany roszczenia wygasają.
3. Jeżeli w związku z uchwaleniem planu miejscowego albo jego zmianą wartość nieruchomości uległa obniżeniu a właściciel albo użytkownik wieczysty sprzedaje tę nieruchomość i nie skorzystał z praw o których mowa w ust. 1 i 2 może żądać od gminy odszkodowania równego obniżeniu wartości nieruchomości.„
Gazeta Wyborcza UMiRM