Ulubione projekty
Twoja lista jest pusta
Dodano projekt
Usunięto projekt
Rekuperator – wentylacja z odzyskiem ciepła
Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła, czyli rekuperacja, może przynieść spore oszczędności. Rekuperator, będący sercem całej instalacji, przyczyni się do obniżenia kosztów ogrzewania domu, również jego eksploatacja może być wyjątkowo tania ale też łatwa i komfortowa.
Rekuperator do każdego budynku
Vitovent 300-F firmy Viessmann to nowoczesny rekuperator przeznaczony zarówno dla nowych, jak i modernizowanych domów jednorodzinnych oraz mieszkań, o powierzchni do ok. 200 m². Świeże powietrze zewnętrzne (nawiewane do pomieszczeń), jest najpierw oczyszczane przez dokładny filtr przeciwpyłkowy a następnie ogrzewane w wymienniku ciepła przez ciepłe powietrze usuwane z budynku. Rekuperator odzyskuje w ten sposób do 98% ciepła z powierza usuwanego z pomieszczeń. W zależności od temperatury powietrza zewnętrznego i w pomieszczeniach, regulator może automatycznie wyłączyć funkcję odzysku ciepła w rekuperatorze. W ten sposób można chłodzić pomieszczenia w budynku powietrzem zewnętrznym, np. podczas chłodniejszych letnich nocy.
Rekuperator i pompa ciepła w jednej instalacji
Rekuperator Vitovent 300-F może z powodzeniem współpracować z pompą ciepła i być zasilany darmowym prądem z własnej elektrowni słonecznej. Sterowany jest przez regulator Vitotronic 200 WO1C zabudowany w pompie ciepła. Dzięki temu oba urządzenia mogą efektywnie współpracować, wpływając na zmniejszenie rachunków za ogrzewanie.
Pompa ciepła wykorzystuje ciepło środowiska naturalnego, pobierane np. z gruntu lub z powietrza, do ogrzewania lub chłodzenia domu i ogrzewania wody użytkowej. Podłączona do rekuperatora będzie również ogrzewać powietrze nawiewane do pomieszczeń w budynku. Rozwiązanie to eliminuje nieprzyjemne odczucie chłodu związane z napływem świeżego powietrza z zewnątrz, zwłaszcza zimą i konieczność wzmożonej pracy instalacji grzewczej. Dzięki połączeniu rekuperatora i pompy ciepła w jednej instalacji powietrze może być ogrzewane do temperatury nawet 50°C i znacznie taniej niż przy użyciu tradycyjnej grzałki elektrycznej. Cały potrzebny do tego osprzęt hydrauliczny można zabudować w rekuperatorze, który ustawiony jest obok pompy ciepła. Co więcej, jeśli wyposażymy dom w instalację fotowoltaiczną Vitovolt, darmowy prąd słoneczny będziemy mogli wykorzystać do zasilania urządzeń elektrycznych w domu, ale i do zasilania pompy ciepła – czyli do ogrzewania i chłodzenia budynku, jak również do zasilania rekuperatora.
Oszczędna eksploatacja
Rekuperator Vitovent 300-F wyposażony jest w funkcję aktywnego nadzoru zamontowanych w nich filtrów powietrza: nawiewanego i usuwanego. Dzięki temu, regulator pompy ciepła powiadomi nas o konieczności wymiany filtra. Wymiana filtrów wtedy kiedy jest to potrzebne, sprzyja obniżeniu kosztów eksploatacji instalacji.
(źródło: Viessmann)