Ulubione projekty
Twoja lista jest pusta
Dodano projekt
Usunięto projekt
Pytania od Czytelników
Wielu z Państwa ma pytania związane z prowadzonym konkursem. W tym miejscu będzie można znaleźć najczęściej zadawane pytania i odpowiedzi na nie. Zapraszamy do lektury; być może znajduje się tu odpowiedź również na Twoje pytanie...
Czy Zwycięzca będzie mógł wybudować dom na działce rodziców/teściów/dziadków etc.?
- PYTANIE: "Mam pytanie odnośnie regulaminu konkursowego- pkt 32 i 33 regulaminu-odnośnie aktu własności działki budowlanej- zakładając że moja praca wygrywa konkurs chciałabym aby dom wybudowano na działce moich rodziców akt własności działki posiada mój tata- czy nie będzie problemów w takim wypadku?- bez konieczności przepisywania aktu własności na mnie? Jestem osobą pełnoletnią ."
- ODPOWIEDŹ: Odpowiadając na Pana pytanie związane z punktami regulaminu dotyczącymi aktu wlasności działki: zakładając że pańska praca zwycięży i wygra Pan nagrodę główną czyli wybudowanie domu jednorodzinnego do stanu surowego zamkniętego - w takim przypadku to Pan jako zwycięzca musi posiadać działkę. W opisanym przez Pana przypadku proponuję aby kupony i pracę konkursową przesłać z danymi ojca który jest właścicielem ziemi lub założyć sobie że w momencie kiedy dowie się Pan o wygranej dokonacie Państwo zmian związanych z własnością działki (ojciec notarialnie ją na Pana przepisze). Niestety regulamin bardzo wyraźnie reguluje kwestie własności i nie ma możliwości zmian w tym zakresie.
Co powinny zawierać rysunki konkursowe?
- PYTANIE: "Mam pytanie związane z konkursem: czy należy narysować rzuty plan zagospodarowania działki czyli mniej więcej tak jakl jest narysowany projekt w katalogu?"
- ODPOWIEDŹ: Rysunki powinny zawierać rzuty domu w skali oraz widok samej bryły budynku. Nie trzeba sytuować domu na działce. Ważne jest aby wziąć pod uwagę wymiary samej działki tak by dom zmieścił się na niej!
Czy jedna praca może zawierać kilka projektów domów?
- PYTANIE: "Czy jedna osoba może przesłać kilka różnych projektów domów?"
- ODPOWEIDŹ: Jedna osoba może przesłać jedną pracę konkursową a więc jeden projekt domu. Jeśli w rodzinie istnieje kilka wizji przyszłego domu proponujemy aby każdy z dorosłych przesłał swoją propozycję. Dodatkowa praca konkursowa to dotakowa szansa na wygraną!
W jakim przypadku nie można brać udziału w konkursie?
- PYTANIE: "Mój brat prowadzi kiosk. Sprzedaje również ŁD. Czy według regulaminu brat jest pracownikiem firmy zajmującej się kolportażem? Czy ma prawo wziąć udział w konkursie? Jeśli nie to czy moja żona ma prawo wziąć udział w konkursie (zakaz dotyczyłby szwagra)?
- ODPOWIEDŹ: Jeśli pana brat prowadząc kiosk i sprzedając w nim ŁD jest pracownikiem firmy kolporterskiej to niestety w myśl regulaminu nie może brać udziału w konkursie; jeśli jednak prowadzi kiosk pod własną firmą i nie jest zwiazany umową o pracą lub o dzieło z Kolporterem jak najbardziej może a nawet powinien wziąć udział w naszym konkursie! Pana żona i Pan oczywiście możecie brać udział w konkursie i grać o dom do czego gorąco namawiam:-)
Co to jest powierzchnia netto?
- PYTANIE: Jaka jest definicja powierzchni netto o której mówi 10 punkt regulaminu konkursu?
- ODPOWIEDŹ: Definicję powierzchni netto podaje norma PN-ISO 9836:1997 która mówi że powierzchnia kondygnacji netto jest to powierzchnia ograniczona przez elementy zamykające równa powierzchni całkowitej kondygnacji pomniejszonej o powierzchnię konkstrukcji.
Powierzchnia netto jest to powierzchnia wszystkich pomieszczeń budynku w świetle konstrukcji nośnych i nienośnych składa się z powierzchni ruchu usługowej i użytkowej.
Powierzchnia ruchu jest to powierzchnia pomieszczeń oraz wydzielonych części pomieszczeń i części kondygnacji przeznaczonych do ogólnej komunikacji na wszystkich kondygnacjach budynku. W tym: korytarze szyby dźwigowe galerie. Jest to powierzchnia przeznaczona dla ruchu wewnątrz budynku. Wlicza się tu powierzchnie klatek schodowych korytarzy wewnętrznych ramp i pochylni balkonów ewakuacyjnych powierzchnie netto szybów dźwigowych i powierzchnie zajęte przez urządzenia wbudowane przeznaczone do ruchu ogólnie dostępnego na każdej kondygnacji oddzielnie np. schody ruchome.
Powierzchnia usługowa jest to powierzchnia pomieszczeń służących do zaspokajania potrzeb związanych pośrednio z przeznaczeniem budynku - na wszystkich jego kondygnacjach. Przeznaczona jest na usytuowanie instalacji i urządzeń technicznych. Wlicza się tu powierzchnie pomieszczeń przeznaczonych na podstawowe instalacje usługowe trzony kominowe kanały przełazowe i pomosty techniczne.
Powierzchnia użytkowa jest to powierzchnia pomieszczeń służących do zaspokojenia potrzeb związanych bezpośrednio z przeznaczeniem budynku na wszystkich kondygnacjach. Składa się z powierzchni podstawowej i pomocniczej. Powierzchnia podstawowa w domach jednorodzinnych to pomieszczenia tak jak np. kuchnia salon łazienki sypialnie. Powierzchnia pomocnicza to np. garaż.
Dla zasad naszego konkursu przyjęliśmy następującą definicję - POWIERZCHNIA NETTO to powierzchnia podłogi po obrysie wewnętrznym ścian w całym domu razem z garażem.
Czy małżonkowie mogą wspólnie brać udział w konkursie?
- PYTANIE: Bierzemy udział w konkursie razem z żoną. czy możemy brać w nim udział jako małżeństwo czy terzeba wspisywać jedną osobę (z nas) jako biorącego udział? nadmieniam przy tym że akt notarialny działki jest na nas oboje. Jest nam to obojętne ale nie chcielibyśmy dopuścić do sytuacji kiedy nasz projekt czy kupony cząstkowe zostaną odrzucone z powodów formalnych.
- ODPOWIEDŹ: Małżeństwa mogą przysłać wspólny kupon tym bardziej jeśli są współwłaścicielami działki. Można też przysłać pracę tylko na jednego z małżonków lub każdy może przysłać swoją propozycję projektu.
Czy chcąc brać udział w finale i grać o dom trzeba brać udział w konkursach miesięcznych?
- PYTANIE: Czy kupony cząstkowe (do nagrody dodatkowej) muszą być wysyłane przez tą samą osobę co do nagrody głównej?
- ODPOWIEDŹ: Konkursy cząstkowe w których można wygrać projekty domów są prowadzone niezależnie od konkursu głównego w którym można wygrać dom. Oznacza to że aby wygrać dom jednorodzinny nie trzeba brać udziału w konursach cząstkowych i odwrotnie - nie trzeba brać udziału w konkursie głównym chcąc wygrać projekt gotowy.