Ulubione projekty
Twoja lista jest pusta
Dodano projekt
Usunięto projekt
Przepis na ekodom
Na to czy dom jest ekologiczny decydujący wpływ ma nie tylko sam materiał z którego został zbudowany ale i jego wykończenie. Przede wszystkim liczy się typ zastosowanego ogrzewania oraz systemy wentylacji i odprowadzania odpadów. Ekologiczny dom powinien też być energooszczędny a więc tańszy w eksploatacji od zwykłego.
O stworzenie definicji domu ekologicznego pokusił się Aleksander Panek prezes Narodowej Agencji Poszanowania Energii. Jego zdaniem dom ekologiczny to taki który minimalnie oddziałuje na środowisko i jednocześnie jest zdrowy dla jego użytkowników. Ważne jest też aby odpady z domu np. ścieki nie zatruwały środowiska. W otoczeniu domu powinny rosnąć rośliny charakterystyczne dla tego rejonu. Wskazane jest też oczko wodne które wytwarza korzystny mikroklimat.
- Na Zachodzie za budynek przyjazny dla środowiska uchodzi ten do budowy którego użyto jak najwięcej materiałów pochodzących z recyklingu. A więc jest to beton z domieszką materiałów pochodzących z rozbiórek starych domów czy pokrycia dachowe z przetopionych tworzyw sztucznych. Nam jednak ekodom kojarzy się z czymś innym - mówi Krzysztof Marszalik ekspert z Polskiego Stowarzyszenia Budowniczych Domów.
Ekologiczny czyli jaki
Według Narodowej Agencji Poszanowania Energii budynek musi spełniać następujące warunki aby był ekologiczny:
- piwnica i fundamenty - powinny być dobrze izolowane i zabezpieczone przed wilgocią
- materiał na dom - musi być naturalny (lub jak najmniej przetworzony) np. drewno cegła ceramiczna cegła silikatowa beton komórkowy lub bloczki keramzytowe a dla ortodoksyjnych ekologów - glina. Najbardziej kontrowersyjnym budulcem są bloczki żużlobetonowe. Chociaż aby znalazły się na rynku wszystkie wymagają dopuszczenia w formie aprobaty lub certyfikatu
- okna - w budynkach ekologicznych stosuje się zwyczajowo okna drewniane koniecznie z nawiewnikami (w wentylacji naturalnej) przeszklenie podwójne wypełnione gazem szlachetnym np. argonem.
- pokrycie dachowe - izolowane o 30 proc. lepiej niż ściany zewnętrzne. Najlepsze naturalne pokrycie - trzcina w Polsce - słoma lub tzw. dach zielony to znaczy warstwa ziemi na której rosną odpowiednio dobrane rośliny w następnej kolejności dachówki ceramiczne.
- system wentylacji - bardzo ważny bo odpowiedzialny za dobrą jakość powietrza wewnątrz domu dlatego - w zależności od przyjętego rozwiązania - powinien być wyposażony w system odzysku ciepła (w przypadku wentylacji mechanicznej nawiewno-wywiewnej).
Odwieczne dylematy
Powszechnie za ekologiczne uchodzą domy drewniane. - Ale pod warunkiem że drewna z którego budujemy dom nie nasączymy środkami grzybo- i owadobójczymi które są czystą chemią. Z drugiej strony brak takich zabezpieczeń może być groźny dla trwałości domu - mówi Krzysztof Marszalik.
Ostatnio głośno było o domach z gliny krytych słomą podobno najbardziej ekologicznych. Są ciepłe i tanie i powstają w kilka tygodni. Zdaniem fachowców znaczenie takiego budownictwa będzie tylko marginalne. Zgadzają się jednak że materiały naturalne są zdrowsze od sztucznych.
- Dla człowieka zdrowe jest wapno i gips ale pod warunkiem że jest to gips kopalniany a nie "wzbogacony" pełnymi toksyn odpadami z kominów przemysłowych. Do zdrowych materiałów zaliczyłbym też silikaty czyli sztuczny piaskowiec gdyż powstają tylko z piasku wapna i wody.
Na przeciwległym biegunie znajduje się niezdrowy dla człowieka cement - składnik betonu i pustaków. Pojawiają się kontrowersje wokół cegieł gdyż część naukowców twierdzi że materiały wypalane w tak wysokich temperaturach muszą promieniować. A na pewno promieniują jeśli do ich produkcji używa się pyłów kominowych podobnie jak w przypadku gipsu co się zdarza - mówi Krzysztof Marszalik.
Podobny problem dotyczy okien: czy lepsze są okna z PCV czy z drewna bo z naturalnego materiału czyli zdrowsze. - Po kilkunastu latach eksploatacji malowania konserwowania i zabezpieczania okno drewniane ma w sobie coraz mniej drewna a coraz więcej chemii która nie jest obojętna dla nas i dla środowiska - uważa Aleksander Panek.
Podpowiedzi
Dla osób które chcą zbudować jednorodzinny ekodom powstał w Ministerstwie Infrastruktury program "Dom przyjazny - mądry Polak przed budową".
Sądzę że indywidualni inwestorzy potrzebują podpowiedzi co zrobić aby mieszkać w ekologicznym zdrowym domu - mówi pomysłodawczyni programu Anna Sas-Nicuń główny specjalista w Wydziale Techniki Budowlanej w Departamencie Architektury i Budownictwa w MI. - Coraz częściej indywidualni inwestorzy zwracają uwagę na to czego używają do budowy domu.
Rzeczywiście materiały do programu cieszą się dużym powodzeniem co potwierdza firma zajmująca się ich dystrybucją. - Jesteśmy zasypywani prośbami o przesłanie materiałów zwłaszcza dotyczących termomodernizacji gdyż pozwala ona zaoszczędzić pieniądze wydawane dotąd na ogrzewanie domu - twierdzi Cezary Jasiczak ze spółki Ardo-Studio.
Z materiałów "Dom przyjazny - mądry Polak przed budową" można się dowiedzieć co zrobić aby dostać premię termomodernizacyjną oraz co zmienić w swoim domu aby był on bardziej ekologiczny.
więcej:
Beata Kalinowska "Rzeczpospolita" dodatek "Nieruchomości" z dn. 29.03.04r.