Ulubione projekty
Twoja lista jest pusta
Dodano projekt
Usunięto projekt
Prace ociepleniowe jesienią?

Należy pamiętać że większość materiałów stosowanych do dociepleń wymaga odpowiednich temperatur najczęściej stosuje się je w zakresie 5 - 20 °C. Klej do przyklejana styropianu i zatapiania siatki w temperaturach bliskich zera wiąże powoli co znacznie utrudnia prowadzenie robót. Co należy zrobić jeżeli na tym etapie zastanie nas zima?
Można zostawić ścianę oklejoną styropianem jednak trzeba się liczyć z tym że przez kilka miesięcy wierzchnia warstwa styropianu pod wpływem promieni słonecznych zżółknie i stanie się krucha. Dlatego przed nakładaniem warstwy zbrojącej wiosną styropian trzeba przeszlifować papierem ściernym. Nie można zostawić na zimę "gołej" wełny mineralnej bowiem mimo stosowanych impregnatów wełna jest dość nasiąkliwa.
Jeżeli pogoda pozwoli należy na izolację nałożyć warstwę zbrojącą (klej + siatka) i pokryć ją tynkiem podkładowy Atlas Cerplast. Tak przygotowana ściana bez problemów przetrzyma zimę. Przed układaniem tynku w następnym sezonie należy przeprowadzić oględziny elewacji. Ewentualne jej uszkodzenia należy naprawić stosując zaprawę klejowa użytą do wykonania warstwy zbrojącej ( np. zaprawa klejowa Stopter K-20 ) i ponownie zastosowac Cerplast Najwięcej problemów w okresie jesiennym ale także wczesnowiosennym stwarzają tynki mineralne. Jest to materiał o wielu zaletach jednak stawiający duże wymagania podczas nakładania i dojrzewania. Problem polega na tym że w warunkach niskich temperatur i dużej wilgotności powietrza na powierzchni tynku krystalizuje wapno w postaci białych plam. Aby ustrzec się tych nieestetycznych przebarwień proponujemy kilka rozwiązań:
- Zaczekać z nakładaniem tynku do wiosny zabezpieczając ścianę w sposób podany wyżej. Nasuwa się jednak pytanie: co zrobić z materiałami które już są zakupione a chcemy je wykorzystać na wiosnę. We wszystkich suchych mieszankach (klej tynk mineralny) najwrażliwszym składnikiem jest cement którego czas przechowywania wynosi pół roku. Ważne jest aby przechowywać te materiały w suchym miejscu. Inne materiały (płyny tynki akrylowe) wrażliwe są na mróz i te z kolei wymagają ciepłych pomieszczeń.
- Jeżeli decydujemy się jednak na dalsze prowadzenie prac to obowiązkowo na rusztowaniach należy zastosować siatki osłonowe (polecam je stosować przez cały sezon).
- Zrezygnować z tynku mineralnego na rzecz tynku akrylowego który jest bardziej odporny na kaprysy aury.
- Jeżeli jednak nadal upieramy się przy tynku mineralnym proponuję wyprawę zrobić z tynku białego i następnie pomalować ścianę dobrymi farbami elewacyjnymi np: Arkol S. Jeżeli odbarwienia jednak powstaną na to też jest rada. Ścianę należy pomalować suchą farbą Certon lub farbą silikatową Arkol S.
Pion Promocji Techniczno-Handlowej Grupy ATLAS