Ulubione projekty

Twoja lista jest pusta

Dodano projekt

Usunięto projekt

Pompa ciepła

Pompa ciepła jest nowoczesnym urządzeniem umożliwiającym ogrzewanie domu dzięki darmowej energii, czerpanej z naturalnych, odnawialnych źródeł gruntu, wody lub powietrza. System ten jest często określany mianem niskotemperaturowego źródła ciepła, gdyż maksymalna temperatura wody uzyskiwana na wyjściu z pompy ciepła nie przekracza 55°C. Ten, w pełni ekologiczny system grzewczy, nie wymaga podłączenia do komina, ani do instalacji wentylacyjnej. 

Rodzaje pomp ciepła

Pompy ciepła stosowane do ogrzewania domów dzieli się ze względu na źródło pozyskiwania energii i przekazywanie jej do pomieszczeń. Decydując się na konkretne rozwiązanie należy dostosować je do powierzchni i ukształtowania terenu, dostępności wód gruntowych, zapotrzebowania domu na energię, a także możliwości finansowych inwestora.   

 • Dolne źródło: zasób możliwej do pozyskania energii otoczenia, czyli, w zależności od rodzaju pompy: powietrze atmosferyczne, grunt lub zbiorniki wodne. Wybierając dolne źródło ciepła należy wziąć pod uwagę wielkość działki i jej budowę geologiczną w tym dostępność wód gruntowych, a także zapotrzebowanie domu na ciepło oraz możliwości finansowe inwestora.
 • Górne źródło: odbiornik ciepła wyprodukowanego przez pompę, np. kaloryfery, system ogrzewania podłogowego, klimatyzacja.

Trzy podstawowe, najczęściej wybierane typy pomp ciepła:

 • pompa woda/woda
 • pompa solanka/grunt
 • pompa powietrze/woda 

Pompa woda/woda

Dolnymi źródłami ciepła mogą być zbiorniki wodne: rzeki, jeziora, stawy, a nawet morze. Kolektor glikolowy lub solankowy umieszcza się na dnie niezamarzającego zbiornika lub poniżej poziomu zamarzania. Wody gruntowe są najefektywniejszym źródłem ciepła, gdyż na głębokości 20 m, ich temperatura nie ulega dobowym wahaniom oraz nie spada poniżej 8°C, co zapewnia sprzyjające warunki pracy. 

Zasada działania:

Ciepło ze skraplacza ogrzewa wodę zasilającą instalację centralnego ogrzewania. Ciepło odbierane jest bezpośrednio w parowniku, bez instalacji pośrednich, a wykorzystana woda może być odprowadzona z powrotem do źródła lub do zbiornika powierzchniowego. 

Pompa solanka/grunt

Ziemia akumuluje ciepło za pośrednictwem promieniowania słonecznego i opadów atmosferycznych. Pompa typu solanka/grunt pobiera energię dzięki systemowi kolektorów lub sond, które zostają umieszczone pod powierzchnią ziemi.

Instalację solanka/grunt można ułożyć na dwa sposoby:

 • poziomo: kolektory układa się na głębokości ok. 1,2 m - 1,5 m, gdyż taka głębokość pozwala na uniknięcie dużych dobowych wahań temperatury i wychłodzenia gleby zimą
 • pionowo: instalację glikolową lub solankową montuje się w pionowych otworach wiertniczych

Pompa powietrze-woda

To najprostsza i najtańsza w instalacji pompa ciepła. Pompa czerpie energię z powietrza, więc jej zamontowanie nie wymaga kosztownych odwiertów, ani montowania kolektorów gruntowych i sond. Niestety, ze względu na niskie temperatury występujące zimą w klimacie umiarkowanym, system ten jest mało efektywny. W okresie zimowym, do ogrzania wnętrz niezbędne jest dodatkowe źródło ciepła, np. kocioł grzewczy lub grzejniki elektryczne. Rozważając montaż pompy ciepła powietrze-woda należy sprawdzić jej parametry techniczne oraz zweryfikować minimalną temperaturę powietrza przy jakiej pompa może pracować. Ten rodzaj pompy ciepła doskonale nadaje się do wytwarzania ciepłej wody użytkowej i do podgrzewania wody w basenie. 

Zasada działania 

Około trzech czwartych energii potrzebnej do celów grzewczych pompy ciepła pobierają ze środowiska naturalnego. Prąd jest potrzebny tylko do napędu sprężarki, automatyki sterującej i pomp obiegowych. Nie mniej jednak część tej energii elektrycznej jest przekształcana i wykorzystywana również do celów grzewczych. Mechanizm działania pompy ciepła jest podobny do pracy lodówki. W lodówce ciepło jest transportowane z wewnątrz na zewnątrz, a w pompie ciepła – odwrotnie. Ciepło z zewnątrz, np. z gruntu jest transportowane do wnętrza pomieszczenia. Aby podwyższyć temperaturę, następuje sprężanie czynnika chłodniczego. Trwa to do momentu, aż temperatura będzie wystarczająca do ogrzania pomieszczenia i podgrzania ciepłej wody użytkowej. Decydującym elementem pracy pompy ciepła jest proces sprężania, w którym, wraz ze wzrostem ciśnienia, wzrasta również temperatura. Bez względu na panujące warunki pogodowe i temperaturę na zewnątrz, pompy zawsze spełniają swoje zadanie – dostarczają ciepło. 

Swoim wyglądem pompy ciepła przypominają lodówki. Są one niezwykle estetyczne i zajmują mało miejsca w kotłowni. Dodatkowo niektóre modele mogą być ustawione również na zewnątrz budynków. Niemniej, widoczne gołym okiem urządzenie jest jednym z elementów całego mechanizmu. Aby pobrać ciepło wprost z gruntu, czy wód gruntowych, niezbędne są wiercenia, a także system rur, za pomocą których to ciepło jest pobierane i przekazywane dalej. Stąd też w pobliżu budynków, do których będzie przekazywane ciepło, potrzebna jest powierzchnia ziemi, na której zostanie zamontowany system rur. Są to niewielkie powierzchnie, które z łatwością znajdziemy wokół domu. Obsługa i kontrola pracy pompy ciepła nie wymaga dużej uwagi i zaangażowania użytkowników. 

Dobór pompy ciepła

Dobór systemu grzewczego jest kwestią indywidualną. To, co sprawdza się u sąsiada, niekoniecznie musi się sprawdzić u nas. Od tego, na jaki system grzewczy się zdecydujemy zależeć będzie nie tylko komfort cieplny, ale przede wszystkim wydatki na ogrzewanie. Wybierając pompę ciepła, należy zwrócić szczególną uwagę na dopasowanie jej do konkretnego budynku, a także na przeanalizowanie tego, skąd będziemy czerpać energię cieplną. Podczas decyzji o wyborze rodzaju dolnego źródła ciepła, należy wziąć pod uwagę powierzchnię i ukształtowanie terenu, ­dostępność do wód gruntowych, zapotrzebowanie domu na energię, a także nasze możliwości finansowe.

Jaką pompę wybrać?

 • o wysokim średniosezonowym współczynniku efektywności Cop ≥ 3,5
 • posiadającą odpowiednią moc grzewczą dopasowaną do budynku
 • wyposażoną w układ automatyki sterującej, zapewniający równy czas pracy wszystkich pomp lub sprężarek
 • z zainstalowaną energooszczędną pompą obiegową (która zużywa 80% mniej energii elektrycznej niż tradycyjne)
 • współpracującą z niskotemperaturowym ogrzewaniem podłogowym
 • wyposażoną w zasobnik buforowy o odpowiedniej pojemności

Zalety zastosowania pompy ciepła

 • mniejsze koszty ogrzewania
 • ekonomiczna eksploatacja – długa żywotność bez konieczności modernizacji instalacji i ponoszenia dodatkowych kosztów inwestycyjnych
 • aktywne pozyskiwanie energii ze źródeł naturalnych – redukcja emisji CO2, zmniejszenie zanieczyszczenia środowiska naturalnego niezależność od rosnących cen oleju i gazu
 • oszczędność przestrzeni – kompaktowe urządzenie, brak potrzeby budowania kotłowni, komina, dodatkowej wentylacji
 • komfort użytkowania – nie emituje przykrych zapachów, pracuje cicho, nie produkuje gazów, pyłów, sadzy
 • ekologia – technologia przyjazna środowisku naturalnemu

Zobacz również:

 • Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła

  System wentylacji mechanicznej to nieodzowny element nowoczesnego i energooszczędnego domu. Dzięki zastąpieniu wentylacji grawitacyjnej obiegiem mechanicznym, można uzyskać znaczne oszczędności w domowym budżecie, a [...]

  Więcej
 • Pompa ciepła

  Projekt instalacji ogrzewania podłogowego wraz z węzłem grzewczym opartym o pompę ciepła. Źródłem ciepła jest pompa ciepła współpracująca z pionowymi lub poziomymi kolektorami.

  Więcej
Bezpłatna pomoc architekta

Wypełnij formularz, skontaktujemy się z Tobą.

Zamawiając usługi forum i dzienników budowy, przyjmujesz do wiadomości i wyrażasz zgodę na świadczenie tych usług i przetwarzanie przez Usługodawcę, którym jest Pracownia Projektowa ARCHIPELAG A. Wójciak, R. Wójciak Sp. J., jako Administratora danych, podanych w formularzu danych osobowych, na zasadach wskazanych w Regulaminie i Polityce Prywatności serwisu ARCHIPELAG.pl.

Jeśli chcesz także otrzymywać bonusy i informacje dotyczące akcji promocyjnych naszych i naszych Partnerów, wyraź zgodę dodatkową i zaznacz odpowiednie pole. Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez administratora, którym jest Pracownia Projektowa ARCHIPELAG A. Wójciak, R. Wójciak Sp. J. z siedzibą: ul. M. Smoluchowskiego 56/3, 50-372 Wrocław, nr KRS 0000123673, NIP: 897-16-05-744, REGON: 931987209:

Na podstawie art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (RODO) informujemy Cię, że (przeczytaj klauzulę informacyjną):

czytaj całość ›
Pola oznaczone gwiazdką (*) są obowiązkowe do wypełnienia