Ulubione projekty
Twoja lista jest pusta
Dodano projekt
Usunięto projekt
Oszczędne grzanie
Przy modernizacji ogrzewania domów i mieszkań coraz częściej montuje się kondensacyjne kotły grzewcze. Dzięki efektywnej pracy pozwalają na znaczne oszczędności paliwa a ich obecne ceny coraz rzadziej odbiegają od cen tradycyjnych urządzeń.
109% sprawności

Mimo że w Polsce od kotłów kondensacyjnych wciąż popularniejsze są tradycyjne urządzenia rynek upodabnia się do rynków Europy Zachodniej. Dobrymi przykładami są Anglia Niemcy i Holandia gdzie ze względu na przepisy lub z powodów czysto ekonomicznych kotłów niekondensacyjnych już się prawie nie instaluje. W związku z tą tendencją na polskim rynku coraz więcej producentów rozszerza asortyment o kotły kondensacyjne. Co więcej wraz z popularyzacją techniki kondensacyjnej spada cena urządzeń w których jest ona wykorzystana. Przykładowo najnowszy kocioł MCR firmy De Dietrich kosztuje tyle co dobrej jakości kocioł niekondensacyjny.

Obecnie na rynku mamy do wyboru urządzenia przeznaczone do mieszkań i do domów jedno- oraz wielorodzinnych zasilane gazem lub olejem opałowym. Kotły takie można montować zarówno w nowych jak i modernizowanych instalacjach centralnego ogrzewania. Nowoczesne gazowe kotły wiszące takie jak MCR i INNOVENS firmy De Dietrich możemy zamontować np. w łazience lub kuchni. Oba urządzenia charakteryzują się ponad stuprocentową sprawnością - w przypadku kotła MCR sięga ona 109% w przypadku kotłów INNOVENS nawet 110%. Warto w tym miejscu zaznaczyć że kotły kondensacyjne najwyższą sprawność uzyskują współpracując z układami ogrzewania podłogowego oraz niskotemperaturowymi systemami grzejnikowymi. W układach z tradycyjną instalacją grzejnikową mogą nie zawsze pracować w trybie kondensacyjnym jednak ich sprawność i tak będzie większa niż w przypadku tradycyjnych urządzeń. Nowoczesne kotły mogą być dodatkowo uzupełnione o akcesoria znacznie ułatwiające obsługę. Przykładowo kotły kondensacyjne De Dietrich można wyposażyć w system regulacji Easyradio który pozwala zdalnie zaprogramować pracę kotła w zależności od czynników takich jak pora dnia czy dłuższa nieobecność mieszkańców. Sygnał z regulatora przesyłany jest do kotła drogą radiową dzięki czemu przy instalowaniu takiego układu nie trzeba mocować na ścianach żadnych kabli.
Technika kondensacyjna może być stosowana także podczas spalania oleju opałowego. Ma to szczególne znaczenie przy rosnących cenach ropy naftowej. W 2006 roku na rynku pojawiły się m.in. stojące kotły olejowe De Dietrich GTU C 120 wykorzystujące w procesie spalania lekki olej opałowy. Ich roczna sprawność sięga 104% stanowią więc ciekawą propozycję dla właścicieli domów niepodłączonych do sieci gazowej.
Od kiedy na rynku pojawiły się pierwsze kotły kondensacyjne toczy się spór czy są one warte swojej ceny. Jeżeli zakupiony kocioł ma nam służyć przez wiele lat należy odpowiedzieć że tak. Kupno kotła kondensacyjnego można porównać z zakupem auta z silnikiem Diesla. Początkowo wiąże się to z nieco większym wydatkiem jednak wraz z upływem czasu zainwestowane pieniądze zwracają się z nawiązką. Dodatkowo to przede wszystkim w kotłach kondensacyjnych stosowane są najnowocześniejsze rozwiązania wpływające na np. trwałość konstrukcji czy wygodę obsługi. Wynika to choćby z faktu że na Zachodzie tradycyjne kotły odchodzą w zapomnienie. Powiedział Andrzej Grasza - ekspert firmy De Dietrich