Ulubione projekty
Twoja lista jest pusta
Dodano projekt
Usunięto projekt
Największe firmy budowlane
Ubiegły rok był drugim z kolei rokiem regresu w budownictwie. W 2001 r. wartość sprzedaży produkcji budowlano-montażowej w systemie zleceniowym obniżyła się o 11 7 proc. a w 2002 r. spadek wyniósł 8 7 proc. Są to najgorsze rezultaty budownictwa od wielu lat. Dlatego z tym większym uznaniem należy odnotować wyniki firm które dobrze sobie radzą na tak trudnym rynku.
Murator Plus przedstawił siódmy ranking stu największych przedsiębiorstw budowlanych (firm wykonawczych) w kraju. Lista obejmuje firmy które mają znaczący udział w rynku krajowym oraz odesłały do redakcji ankiety z najważniejszymi informacjami o wynikach za 2002 r. Kryterium kolejności w rankingu jest wartość sprzedaży ogółem. Należy podkreślić że dwie firmy rywalizujące w ubiegłych latach o pierwsze miejsce na liście Budimex i Exbud nie nadesłały swoich wyników i wobec tego nie zostały uwzględnione w klasyfikacji.
Pierwsze miejsce zajął Mitex S.A. z 877 2 milionami przychodów ze sprzedaży. Drugie miejsce zajął Hochtief Polska a trzecie Strabag z przychodami odpowiednio 671 8 mln zł oraz 574 8 mln zl.
Zdecydowana większość firm z listy to własność prywatna. Na podstawie rankingu można stwierdzić że konkurencja w budownictwie rośnie od lat i nie obserwuje się koncentracji produkcji w największych przedsiębiorstwach.
W sumie firmy budowlane z listy 100 obniżyły przychody z działalności o 6 3 proc. w stosunku do 2001 r. czyli znacznie mniej niż cały sektor ( 8 7 proc. ). Natomiast barierę 100 mln zł przekroczyło tylko 28 przedsiębiorstw.
Nie najlepiej przedstawia się średnia zyskowność firm budowlanych z listy w porównaniu do innych gałęzi przemysłu. Może to świadczyć o dużej konkurencji w sektorze budowlanym. Średnia stopa zyskowności netto firm z listy 100 wyniosła w 2002 r. 0 8 proc. natomiast rok wcześniej - 0 4 proc.
Rok 2002 nie przyniósł również zasadniczych różnic w krajowym sektorze budowlanym. Z analizy danych można tylko wywnioskować że w trudnej sytuacji jaka obecnie jest na rynku lepiej radzą sobie duże przedsiębiorstwa choć nie bez wyrzeczeń i strat. Do najważniejszych z nich należą ograniczanie zatrudnienia niekiedy drastyczne oraz godzenie się na mniejszą zyskowność przedsięwzięć.
Nieco więcej optymizmu wnoszą wyniki przedsiębiorstw budowlanych za I półrocze br. Dane wskazują na poprawę sytuacji w branży. Być może najbliższe miesiące przyniosą zwiększenie inwestycji w gospodarce co przełożyłoby się na wzrost popytu na usługi budowlane. Również wejście Polski do UE może wpłynąć na poprawę kondycji polskich przedsiębiorstw budowlanych.
Poniżej przedstawiamy dziesięć pierwszych firm z listy:
1. Mitex S.A. Kielce - 877 2 mln zł
2. Hochtief Polska sp. z o.o. Warszawa - 671 8 mln zł
3. Strabag sp z o.o. Warszawa - 574 8 mln zł
4. Warbud S.A. Warszawa - 540 2 mln zł
5. Mostostal Siedlce S.A. Siedlce - 498 6
6. Maxer S.A. Poznań - 355 0 mln zł
7. Trasko-Invest sp. z o.o. Ostrzeszów - 343 0 mln zł
8. Echo Investment S.A. Kielce - 320 4 mln zł
9. Mostostal Zabrze - Holding S.A. Zabrze - 282 6 mln zł
10. Mostostal Warszawa S.A. Warszawa - 275 3 mln zł
"Rzeczpospolita" "Nieruchomosci-Budownictwo" z dn. 27.10.2003 r.