Ulubione projekty

Twoja lista jest pusta

Dodano projekt

Usunięto projekt

Łatwiejsze budowanie

Jak ułatwić sobie budowę?Kiedy decydujemy się na budowę domu musimy przede wszystkim określić w jakim domu chcemy mieszkać w jakiej technologii ma on być zbudowany jakich materiałów użyjemy do jego wykończenia.

Decyzja często podyktowana jest ograniczonymi zasobami finansowymi - chcemy wybudować dobrze i tanio. Najbardziej jednak obawiamy się nieuczciwych sprzedawców i wykonawców którzy bez skrupułów potrafią wykorzystać naszą niewiedzę aby "wyciągnąć" od nas pieniądze.

Koszty pod kontrolą - wszystko pod kontrolą

Na rynku mamy wiele ofert od deweloperów czy spółdzielni którzy oferują nam gotowe domy - jednorodzinne lub szeregowe. Mimo dużych zalet takiego rozwiązania - nie każdego na to po prostu stać. Często również nie odpowiada nam lokalizacja czy architektura domu. Zdarza się również że posiadamy już własną działkę na której możemy się budować. Wybieramy wówczas projekt - najczęściej z dużej oferty projektów powtarzalnych (liczy się że na rynku jest ich już ponad 2000). Po załatwieniu spraw urzędowych możemy już przystąpić do realizacji. I tu powstaje problem. Nie zawsze ufamy sobie na tyle aby być pewnym prawidłowości wykonywanych na budowie prac - nasza wiedza czerpana jest zwykle wyłącznie z wydawnictw fachowych które choć pomagają nie zawsze są w stanie udzielić odpowiedzi na indywidualne pytania wymagające wizji lokalnej i szczegółowego wgłębienia w projekt. Nasze obawy potęgują opisywane co rusz afery związane z działaniami nieuczciwych wykonawców lub przereklamowanych wyrobów. Inwestor indywidualny budujący swój wymarzony dom rzadko kiedy jest ekspertem budowlanym. Pomimo to podejmuje decyzje o wyborze projektu firmy wykonawczej technologii i materiałów Rzeczywistość zmusza go do wyegzekwowania od ekipy budowlanej poprawności wykonanej pracy i na dodatek pilnowania kosztów podczas całego procesu inwestycyjnego.

W polskiej tradycji dom jest czymś więcej jak tylko miejscem zamieszkania. Nikt się więc nie dziwi że wielu prywatnych inwestorów nie chce całkowicie powierzyć budowy "fachowcom". Doświadczenia znajomych są ostrzeżeniem i zmuszają do osobistego zaangażowania się w "inwestycję życia". Trudno jest jednak pogodzić pracę zawodową czyli zdobywanie funduszów na budowę domu z prowadzeniem budowy.

Bez starannego zaplanowania i kontroli kosztów przy realizacji budowy domu marzeń może szybko dojść do niezaplanowanego wzrostu wydatków a w konsekwencji do problemów finansowych inwestora.. Najczęściej bywa tak że wybudowany dom odbiega od początkowych wyobrażeń a jego koszt w znacznym stopniu przekracza wstępną wycenę. Nierzadko wpływ na owe różnice ma nieprzewidziany wzrost kosztów materiałów budowlanych często nierzetelność wykonawcy. Jednym ze sposobów zminimalizowania ryzyka problemów finansowych jest podzielenie budowy domu na zamknięte etapy jak np. stan "0" stan surowy otwarty lub zamknięty wykończenie. Taki podział ułatwia dopasowanie procesu inwestycyjnego do możliwości finansowych inwestora. Jednak nawet próba kontroli kosztów poszczególnych etapów budowy nie gwarantuje tego że uchronimy się od nieprzyjemnych niespodzianek Na przykład przy realizacji stanu surowego musimy się liczyć z tym że producenci materiałów budowlanych oferują tylko niewielki asortyment produktów lub usług i sam inwestor zmuszony jest zestawić wszystkie elementy w jedną całość. Ponieważ rzadko kiedy jest ekspertem budowlanym istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo że zapomniał o czymś drobnym ale bardzo ważnym a konsekwencje mogą być bardzo "kosztowne". Równie często zdarzają się problemy wynikające ze złego wykonawstwa. Niezwykle ważnym i trudnym zadaniem stojącym przed niedoświadczonym inwestorem jest znalezienie wiarygodnej firmy budowlanej oferującej dobrą jakość robót a jednocześnie gwarantującej takie koszty budowy które nie wzrosną w jej trakcie. Inwestor często nie jest w stanie dopilnować odpowiedniej jakości wykonywanych prac a w przypadku częstych zmian ekip budowlanych jeszcze trudniejsze jest prowadzenie inwestycji z zachowaniem wymaganej jakości.

Sposób na dom

W takiej sytuacji na pochwałę zasługuje przedsięwzięcie podjęte przez firmę Ytong - znanego producenta systemu budowlanego pod tą samą nazwą (są to elementy z betonu komórkowego pozwalające na wznoszenie ścian jedno- i wielowarstwowych). Dostrzegając problemy z jakimi borykają się inwestorzy Ytong wspólnie z partnerami - firmami Braas (pokrycia dachowe) Schiedel (systemy kominowe) Stolarka Wołomin (stolarka okienna drewniana) Este (stolarka okienna plastikowa) Agrobisp (projekty domów) oraz bankiem PeKaO S.A. przygotował specjalny program mający zapewnić wygodny i bezpieczny sposób budowania.

Klient otrzymuje wsparcie na każdym etapie realizacji inwestycji. Poczynając od pomocy przy wyborze projektu poprzez pomoc w trakcie załatwiania formalności koordynację dostaw aż po pomoc na budowie i rozwiązywanie ewentualnych wątpliwości technicznych.

Propozycja opiera się na stworzeniu Pakietu zawierającego moduły niezbędne do wybudowania stanu surowego wymarzonego domu. Dobór poszczególnych modułów uwzględnia optymalne ich wykorzystanie a ich wysoką jakość zapewniają marki konkretnych produktów lub usług. Podział na moduły: doradczo-informacyjny projektowy materiałowy wykonawczy oraz finansowy zapewnia pełną kontrolę budowy oraz związanych z nią kosztów. YTONG - Sposób na dom zapewnia dopasowanie do budowania etapami pozwala na określenie maksymalnych kosztów budowy domu do stanu surowego w przyjętym czasie. Podzielenie na moduły kolejnych etapów budowy nie pociąga za sobą dodatkowych obciążeń finansowych a pozwala wcześniej ustalić wysokość kosztów poszczególnych modułów. Małe moduły oznaczają małe wydatki.

Dom w pakiecie wynika z filozofii partnerskiej współpracy z klientami. Dom od piwnicy aż po dach dzięki cieszącym się zaufaniem i renomą firmom jest spełnieniem marzeń o cieple bezpieczeństwie i schronieniu. Czy tak jest w istocie? Akcja ruszyła w roku 2000 i już w jej ramach powstało kilka domów - m.in. widoczny na zdjęciu dom z pakietu Luna wybudowany pod Wrocławiem. Firma Ytong zaprosiła naszą redakcję do przeprowadzenia reportaży jak układała się współpraca przy budowie domów zarówno tych ukończonych jak i tych dopiero stawianych. Nasz reporter będzie rozmawiał z inwestorami jak w rzeczywistości wygląda realizacja zamierzeń tego - zasługującego na uznanie i propagowanie - pomysłu. Będziecie więc mieli Państwo możliwość porównania czy warto zdecydować się na taki system budowy czy lepiej pozostać przy tradycyjnym. Zapraszamy do lektury - reportaże ukażą się w najbliższych numerów.

Moduł doradczo-inwestycyjny

Urzędowa droga do własnego domu jest bardzo uciążliwa szczególnie dla tych osób które budują po raz pierwszy. Przygotowanie budowy od strony formalno-prawnej w możliwie krótkim czasie wymaga bardzo dobrego orientowania się w kolejności działań. Postępowanie krok po kroku zgodnie z zawartym w Pakiecie poradnikiem sprawi że załatwianie formalności związanych z budową domu nie będzie "drogą przez mękę". Poradnik pomoże usprawnić proces uzyskania warunków zabudowy i zagospodarowania terenu - a dalej przez następne etapy - otrzymanie pozwolenia na budowę aż do jej zakończenia. Przygotowanie do budowy obejmuje także zawarcie umów pomiędzy wszystkimi uczestnikami procesu budowlanego. Dlatego w Pakiecie znajdują się wzory niezbędnych umów w szczególności pomiędzy wykonawcą a inwestorem. Dobrze sporządzona umowa zabezpiecza interesy inwestora a jednocześnie zapewnia wykonawcy optymalne warunki do rzetelnej pracy. W Pakiecie znajdują się także propozycje umów z autorem adaptacji projektu kierownikiem budowy wzory druków urzędowych kosztorys.

Moduł projektowy

Każdy z nas ma inne wyobrażenie na temat funkcjonalności rozmiarów czy estetyki domu w którym chciałby zamieszkać. Decyzja o budowaniu w ramach "YTONG - Sposób na dom" nie ogranicza możliwości realizowania całkowicie oryginalnych indywidualnych projektów oraz budowania domów o najbardziej fantazyjnych kształtach i dowolnej kubaturze. Zanim jednak zdecydujecie się na realizację wizji własnego oryginalnego domu radzimy pamiętać o tym że ten wymarzony dom jest zazwyczaj pierwszym i jedynym w życiu. Zmienia dotychczasowy styl życia rodziny i narzuca nowy niestety nie zawsze zgodny z wcześniejszymi oczekiwaniami. Dlatego ryzyko podczas wyboru projektu jest niewskazane i warto zaufać doświadczeniu oraz umiejętnościom dobrych architektów. Właśnie na bazie doświadczenia i profesjonalizmu architektów współpracujących z partnerami "YTONG - Sposób na dom" powstały projekty znajdujące się w Pakiecie. Oferta obejmuje 17 gotowych projektów domów o powierzchni użytkowej od kilkudziesięciu do ponad 200 m2 o zróżnicowanej i atrakcyjnej formie architektonicznej oraz funkcjonalnym układzie wnętrz. Koszt wybudowania do stanu surowego zamkniętego każdego z projektów jest określony i stały w 2001 roku oczywiście pod warunkiem rozpoczęcia inwestycji w terminie pozwalającym na jej zakończenie w ciągu roku. Projekty domów opracowane są pod kątem zminimalizowania kosztów zakupu i transportu materiałów koniecznych do jego wzniesienia. Pozwoliło to na zaoferowanie atrakcyjnej ceny tego etapu budowy.

Moduł wykonawczy

Dobry projekt realizowany z odpowiednich materiałów powinien być wykonany przez dobrą ekipę. Niestety praktyka pokazuje że mimo dużego wysiłku włożonego w poszukiwanie odpowiedniej firmy efekty jej pracy mogą nas rozczarować. Co zrobić by oddać losy inwestycji we właściwe ręce? Po prostu powierzyć budowę firmie która daje gwarancję solidności. W ramach "YTONG - Sposób na dom" inwestor ma do swojej dyspozycji takie firmy. Aby uchronić klientów przed nieprzyjemnymi niespodziankami zostały wyselekcjonowane najlepsze firmy budowlane z całej Polski. Instruktorzy YTONG zadecydowali o przyznaniu im certyfikatu stwierdzającego że dana firma zna technologie oferowane przez partnerów programu. Współpraca z ekipami posiadającymi certyfikat gwarantuje doskonałe efekty oraz pewność że koszty budowy nie wzrosną w nagły i nieprzewidziany sposób. Firmy te wykonują - w ramach zawartej umowy - wszystkie prace niezbędne do wzniesienia stanu surowego zamkniętego. Klient może być pewien rzetelności prowadzonych przez nią prac gdyż poziom wykonawstwa nadzorowany jest przez pracowników firm - partnerów "YTONG - Sposób na dom".

Moduł materiałowy

Tradycyjne materiały czy nowoczesne technologie? To stare jak świat pytanie co wybrać wciąż jest aktualne. To decyzja przed którą staje każdy inwestor. Jakie materiały pozwolą na sprawne i szybkie budowanie które z nich mają najlepsze parametry które wreszcie zapewnią najwyższą jakość estetykę ekonomiczność budowy i użytkowania oraz trwałość budynku a jego mieszkańcom przyjazny mikroklimat? Wszystkim tym wymogom odpowiadają materiały firm partnerskich biorących udziała w akcji Ytong - Sposób na dom. Wszystkie systemy wzajemnie się uzupełniają. Oznacza to że dzięki nim można wybudować dom w stanie surowym zamkniętym - od piwnicy aż po dach bez konieczności mieszania technologii. Dzięki temu budowa przebiega sprawnie i szybko co znacznie zmniejsza koszty.

Moduł finansowy

Nowością w roku 2001 jest uzupełnienie programu "YTONG - Sposób na dom" o moduł finansowy. Jest to element który dopełnia ofertę dla Klienta i sprawia że inwestor ma praktycznie zdjęty z głowy cały ciężar budowy. Moduł finansowy został przygotowany przez Bank Pekao S.A. który dla klientów "YTONG - Sposób na dom" oferuje specjalne warunki finansowe w ramach kredytu budowlano-hipotecznego DOM. Kredyt pozwala sfinansować budowę domu prowadzoną systemem gospodarczym lub generalnego wykonawstwa przy wykorzystaniu materiałów i technologii oferowanych przez partnerów programu i ich dystrybutorów. Dla klientów programu bank zapewnia preferencyjne warunki cenowe (obniżone opłaty i prowizje oraz określone oprocentowanie) a także skrócony okres rozpatrywania wniosku o udzielenie kredytu.

Źródło: Przewodnik Budowlany Ytong

Bezpłatna pomoc architekta

Wypełnij formularz, skontaktujemy się z Tobą.

Zamawiając usługi forum i dzienników budowy, przyjmujesz do wiadomości i wyrażasz zgodę na świadczenie tych usług i przetwarzanie przez Usługodawcę, którym jest Pracownia Projektowa ARCHIPELAG A. Wójciak, R. Wójciak Sp. J., jako Administratora danych, podanych w formularzu danych osobowych, na zasadach wskazanych w Regulaminie i Polityce Prywatności serwisu ARCHIPELAG.pl.

Jeśli chcesz także otrzymywać bonusy i informacje dotyczące akcji promocyjnych naszych i naszych Partnerów, wyraź zgodę dodatkową i zaznacz odpowiednie pole. Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez administratora, którym jest Pracownia Projektowa ARCHIPELAG A. Wójciak, R. Wójciak Sp. J. z siedzibą: ul. M. Smoluchowskiego 56/3, 50-372 Wrocław, nr KRS 0000123673, NIP: 897-16-05-744, REGON: 931987209:

Na podstawie art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (RODO) informujemy Cię, że (przeczytaj klauzulę informacyjną):

czytaj całość ›
Pola oznaczone gwiazdką (*) są obowiązkowe do wypełnienia