Ulubione projekty
Twoja lista jest pusta
Dodano projekt
Usunięto projekt
Łatwiejsza budowa z betonem komórkowym SOLBET
Budowa małego, jak i dużego budynku mieszkalnego jednorodzinnego pomimo różnic w gabarytach jest tak samo skomplikowana, występują wszak w nich takie same elementy i są one niezależne od wielkości. Architekt Tomasz Rybarczyk podpowiada jak ułatwić cały proces.

Dom na zgłoszenie
We wszystkich przypadkach w budynkach mieszkalnych jednorodzinnych występują fundamenty, ściany konstrukcyjne, strop (jeśli budynek jest z poddaszem lub piętrem), dach, instalacje, elementy wykończenia itd. itp. Dotyczy to również wolnostojących budynków mieszkalnych jednorodzinnych o powierzchni zabudowy do 70m2, które można od początku tego roku budować bez pozwolenia na budowę, a jedynie na zgłoszenie. Mały budynek na zgłoszenie to dla inwestorów z jednej strony szanse na własny mały dom, a z drugiej strony zagrożenie i duże wątpliwości, czy budowa takiego domu bez formalnego nadzoru kierownika budowy może się powieźć.
Łatwiejsza budowa z ABK
Pewne jest to, że tego typu zamierzeniom budowlanym sprzyjają łatwe technologie budowy, czyli takie, z którymi osoby niewykwalifikowane sobie poradzą. W trakcie budowy nawet niewielkich budynków i tak występują trudne etapy prac. Należą do nich: roboty ziemne, wykonanie żelbetowych fundamentów, wykonanie innych żelbetowych elementów, konstrukcja więźby dachowej, pokrycie dachowe itp. Te elementy są niezbędne, więc i tak konieczne będzie wsparcie techniczne, ale jeśli chodzi o mury, to można już wybrać technologię, mając na uwadze, by była ona jak najprostsza.
Takie możliwości stwarza system budowania z autoklawizowanego betonu komórkowego (ABK), dzięki któremu etap budowy murów będzie łatwy i umożliwi szybki postęp prac. Przede wszystkim jest to lekki materiał, który ma gęstość od 350 do 700 kg/m3. W tym zakresie gęstości produkowane są wszystkie elementy z betonu komórkowego (dla porównania: beton zwykły to gęstość aż 2400 kg/m3). Ta lekkość betonu komórkowego wynika z jego porowatej struktury. Pory powietrza w objętości betonu komórkowego stanowią nawet więcej niż 80%. Pozostała część to mocny szkielet materiałowy, który czyni ten materiał materiałem konstrukcyjnym. Beton komórkowy ma wytrzymałość na ściskanie od 1,7 N/mm2 (MPa) do 4 N/mm2 (MPa) (dla wyobrażenia sobie tego 1MPa to jest 100 ton na 1 m2). Wytrzymałość na ściskanie nie jest może, aż tak duża jak w przypadku betonu zwykłego i innych materiałów murowych, ale jest wystarczająca, do budowania w systemie z ABK budynków nawet wielokondygnacyjnych. Lekkość oraz porowata struktura betonu komórkowego wpływa na to, że jest to materiał o bardzo dobrej izolacyjności termicznej. Najlżejsza odmiana betonu komórkowego ma współczynnik przenikania ciepła l=0,08W/mK (dla porównania materiały termoizolacyjne typu styropian, wełna mają ten współczynnik na poziomie l=0,03 – 0,04W/mK. To ilustruje, że de facto jest to konstrukcyjny materiał o właściwościach zbliżonych do materiałów termoizolacyjnych).
Najpopularniejszy materiał do budowy
Beton komórkowy to mariaż dwóch sprzecznych ze sobą właściwości: wysokiej wytrzymałości na ściskanie oraz bardzo dobrej izolacyjności cieplnej. Te właściwości łączy w sobie beton komórkowy.
Z ABK buduje się ściany konstrukcyjne budynków nawet wielokondygnacyjnych. Można z niego budować ściany jednowarstwowe bez ocieplenia, które będą spełniać przepisy Warunków Technicznych. Bloczki nie dość, że są lekkie, to też są łatwe w obróbce, więc docinanie jest proste nawet za pomocą piły ręcznej do betonu komórkowego. Muruje się je łatwo przy użyciu kielni do cienkich spoin - podpowiada architekt Tomasz Rybarczyk.
Dodatkowo, oprócz bloczków stosuje się też inne elementy systemu SOLBET: nadproża z betonu komórkowego, płytki i kształtki U oraz zaprawę do cienkich spoin. Nadproża z betonu komórkowego to zbrojone prefabrykaty do przekrywania otworów w murze o szerokości 180cm. Mają szerokości 12 i 18cm, dzięki czemu można je ręcznie zamontować na każdej grubości muru od 12cm do 42cm.
O zaletach tego materiału świadczy fakt, że beton komórkowy, to od długiego czasu najpopularniejszy materiał do wykonywania murów. To też świetny materiał nawet do samodzielnej budowy małego, trwałego i energooszczędnego domu.
Zobacz również:
-
Dom na lata - poradnik o budowaniu cz. 1
Większość z nas tylko raz w życiu podejmuje się ambitnego i trudnego wyzwania, jakim jest budowa domu. Każdy inwestor zabierający się za budowę zamierza to zrobić jak najlepiej. Są różne wizje i priorytety względem [...]
-
Co warto wiedzieć o ścianach z betonu komórkowego?
Beton komórkowy jest bardzo popularny i chętnie wybierany przez inwestorów ze względu na znakomite parametry cieplne, krótszy czas budowania, szerokie zastosowanie, łatwość obróbki i niewygórowaną cenę.