Ulubione projekty
Twoja lista jest pusta
Dodano projekt
Usunięto projekt
Konkursowa szkoła

Wiosną tego roku Studio Projektowe Archipelag Artura Wójciaka wzięło udział w konkursie ogłoszonym przez Fundację Edukacji Międzynarodowej (FEM) na opracowanie koncepcji architektonicznej zespołu budynków centrum edukacji międzynarodowej, które ma powstać we Wrocławiu przy ul. Racławickiej.
Propozycja studia to kompleks budynków o formie architektonicznej nawiązującej do modernistycznych rozwiązań. Główny budynek szkoły jest dwukondygnacyjny i częściowo podpiwniczony. Podstawowa cześć podzielona została na trzy skrzydła (południowe, środkowe i północne) od wschodu połączone głównym holem wejściowym. W przestrzeni między skrzydłami zaprojektowano atria o charakterze rekreacyjno-twórczym. Hol główny szkoły ma formę lekkiego pawilonu o drewnianej konstrukcji. Z tego miejsca została rozplanowana komunikacja i do wszystkich części kompleksu, zespół centrum oraz wyjścia do atrium, stołówki i zejścia do szatni.
W holu znajdują się cztery boksy mieszczące sekretariaty, administracje i sale spotkań oraz pawilon Zespołu Administracyjnego FEM. Boksy i pawilon zaprojektowano w formie lekkich konstrukcji aluminiowych, akustycznie odizolowanych od reszty holu. Na dachu pawilonu FEM znajduje się zielony taras połączony z biblioteką (otwarta czytelnia, centrum multimedialne).
Północną część parteru zajmują sale plastyczne, teatralne i komputerowe otwarte na atrium – plac „młodych twórców”. Środkowa część parteru została tak zaprojektowana, aby sale plastyczne i teatralne również były otwarte na plac – dzięki takiemu rozwiązaniu możliwa jest współpraca twórcza miedzy różnymi zespołami, tworzenie nowych przestrzeni aktywności uczniów.
Południowe skrzydło jest podzielone na dwie części połączone korytarzem, w którego środkowej części zaprojektowano główny hol wewnętrzny. Hol łączy wszystkie skrzydła budynku i można z niego dostać się do auli, dużej sali gimnastycznej z trybunami lub wyjść do głównego atrium.

W budynku zaprojektowano cztery klatki schodowe: dwie w holu głównym, po jednej w holu wewnętrznym i części sportowej. Pierwsze piętro to zespół sal dydaktycznych. Środkowe skrzydło zostało wykorzystane na sale plastyczne, teatralne oraz bibliotekę połączone galerią i zielonym tarasem. Tak zaaranżowana przestrzeń pozwala na twórczą i aktywną współpracę między zespołami całej szkoły.
W południowym skrzydle zaprojektowano zespól internatu na dwadzieścia miejsc noclegowych. Zespół posiada niezależne wejście. Na części dachu skrzydła południowego zaprojektowany został taras zielony podzielony na letnie klasy.
Elewacje budynku zostały zaprojektowane w trzech różnych systemach w zależności od stron świata i funkcji.
Elewacja południowa to aluminiowy system podwojonej szklanej ściany „Double-Skin”, który zapewnia utrzymanie odpowiednich warunków do nauki (temperatura, nasłonecznienie) w wyeksponowanych na działanie promieni słonecznych klasach. Dodatkową zaletą systemu jest odpowiednie akustyczne odizolowanie klas od ul. Racławickiej. W projekcie założono, że przestrzeń między szybami zostanie wykorzystana na rośliny z różnych kontynentów i stworzenie mini ogrodu botanicznego.
Elewacja wschodnia (hol główny) to drewniana konstrukcja całkowicie przeszklona z kolorowymi boksami w środku. Hol zaprasza do środka swoją lekkością i kolorami optymistycznie nastrajając na nowy dzień. Po dwóch stronach holu zaprojektowano symboliczne „skrzydła orła” chroniące i mobilizujące uczniów. Elewacja północna i zachodnia to kolorowe okładziny ceramiczne na ruszcie stalowym wypełniające przestrzeń między szybami. Symbolizują harmonię i współżycie różnych kultur i światopoglądów.
Cześć sportowa – sale gimnastyczne z trybunami oraz salą gimnastyczną średnią – zostały zaprojektowana jako konstrukcja z drewna klejonego wypełniona szklanymi panelami w ramkach aluminiowych częściowo barwionych. Zastosowano również system żaluzji przeciwsłonecznych.
Na pozostałą część kompleksu składają się budynek basenu, otwarte obiekty sportowe oraz dwa place, które można częściowo lub całkowicie zadaszyć.