Ulubione projekty
Twoja lista jest pusta
Dodano projekt
Usunięto projekt
Koniec budowania - z kawalerki do domu!

Budując dom warto już po każdym etapie prac sprawdzać czy dany element został wykonany prawidłowo. A więc po kolei:
- Ściany: sprawdzić czy kąty są rzeczywiście proste a ściany działowe i elementy konstrukcyjne są tam gdzie je zaplanowano; czy powierzchnia użytkowa pomieszczeń zgadza się z projektem a powierzchnia ścian jest równa i jednolita.
- Drzwi: według przepisów minimalne wymiary drzwi wejściowych to 90x200 cm; należy też sprawdzić powierzchnię skrzydeł i ościeżnicy czy na pewno są szczelne.
- Okna: ważna jest szczelność i dokładność montażu. Dopuszczalne odchylenie skrzydła od pionu i poziomu nie może przekraczać 2 mm na 1 m wysokości okna i 3 mm na całej długości; sprawdzić czy przy otwieraniu skrzydła nie słychać lub nie czuć tarcia. Powierzchnie skrzydła ościeżnicy i szyby nie mogą być uszkodzone.
- Parapety zewnętrzne: nie mogą zasłaniać otworów odwadniających okna. Powinny mieć spadek aby woda opadowa mogła swobodnie ściekać.
- Dach: dachówki powinny być ułożone prostopadle do okapu: sznur przeciągnięty wzdłuż poszczególnych rzędów powinien leżeć poziomo i dotykać dolnej krawędzi skrajnych dachówek; odchylenie od linii prostej w rzędzie nie powinno być większe niż 1 cm; rząd pokrywających kalenicę gąsiorów powinien tworzyć linię prostą; odchylenie na długości 2 m nie może przekraczać 1 cm. Trudno samodzielnie skontrolować wykonanie dachu - najlepiej poprosić o to inspektora nadzoru.
- Elewacja. Struktura tynku powinna być jednorodna na całej powierzchni według norm odchylenia powierzchni tynku od płaszczyzny i krawędzi od linii prostej nie powinny być większe niż 3 mm i nie powinno być ich więcej niż 3 na długości 2 m; powierzchnie płaskie i krawędzie nie mogą być odchylone od pionu więcej niż 10 mm na wysokości jednej kondygnacji oraz 30 mm na całej wysokości domu.
Styk drzwi zewnętrznych oraz okien z tynkiem zewnętrznym oraz wewnętrznym powinien być zabezpieczony masą uszczelniającą.
Kiedy dom jest gotowy czyli wykończony trzeba dopełnić formalności urzędowych. W tym celu należy zawiadomić właściwy organ o zakończeniu budowy 21 dni przed zamiarem wprowadzenia się do domu. Do zawiadomienia należy dołączyć dziennik budowy oświadczenie kierownika budowy o zgodności wykonania obiektu z projektem budowlanym i warunkami pozwolenia na budowę oraz obowiązującymi przepisami jak również o doprowadzeniu do należytego stanu i porządku terenu budowy.
Potrzebne będzie też oświadczenie o właściwym zagospodarowaniu terenów przyległych protokoły badań lub sprawozdań i geodezyjna inwentaryzacja powykonawcza.
Jeśli podczas budowy wprowadzaliśmy nieznaczne zmiany w stosunku do projektu i warunków pozwolenia na budowę to należy dołączyć rysunki z naniesionymi zmianami a w razie potrzeby opis uzupełniający; wtedy trzeba dołączyć jeszcze oświadczenie projektanta i inspektora nadzoru (jeśli został ustanowiony). Organ ma 21 dni na określenie terminu przeprowadzenia kontroli budynku która obejmuje sprawdzenie zgodności obiektu z projektem zagospodarowania działki lub terenu oraz z projektem. Jeśli kontrola wykaże nieścisłości wtedy w protokole zostają określone warunki na jakich będzie można (lub nie) użytkować dom.
"Rzeczpospolita" dodatek "Nieruchomości" z dn. 28.06.04 r.