Ulubione projekty
Twoja lista jest pusta
Dodano projekt
Usunięto projekt
Jesienne porządki na dachu

Dobrej jakości pokrycia dachowe takie jak dachówki cementowe Braas czy ceramiczne RuppCeramika nie wymagają praktycznie żadnych zabiegów. W niezmienionym stanie mogą one przetrwać na dachu przez wiele dziesięcioleci. Jednak dach to nie tylko pokrycie ale także system rynnowy i tzw. słabe miejsca połaci. Zalicza się do nich wszelkie połączenia z pionowymi powierzchniami - kominami ścianami bocznymi lukarn oraz załamania połaci wynikające z konstrukcji dachu czyli kosze i zlewnie dachowe. Elementy te są szczególnie narażone na szkodliwe czynniki atmosferyczne czy zanieczyszczenia. Przed zimą dobrze więc jest dokonać ich przeglądu a w razie potrzeby wyczyścić lub naprawić. Nie róbmy jednak tego sami - sprawdzenie dachu powinniśmy powierzyć doświadczonej firmie dekarskiej. "Najlepiej gdy prace wykona ta sama ekipa która wykonała nasz dach" - radzi Mariusz Piszczek z firmy RuppCeramika - "mamy wtedy gwarancję że zna ona dokładnie wszystkie jego elementy i wie jakie są możliwe zagrożenia". Eksperci proponują by już na etapie budowy dachu sprawdzać czy firma dekarska zobowiązuje się do corocznych przeglądów. Im nasz dach ma bardziej skomplikowana formę tym bardziej powinniśmy naciskać na zagwarantowanie w umowie okresowych zabiegów konserwatorskich.
Wielkie sprzątanie...

... i kosmetyczne poprawki
Do niezbędnych przed zimą zabiegów na dachu należą także drobne naprawy jego uszkodzonych elementów. Trzeba sprawdzić na przykład wszystkie obróbki blacharskie - czy nie są poluzowane lub czy nie wypadł uszczelniający je silikon. Należy także zajrzeć do instalacji odgromowej i sprawdzić czy łącza są dobrze umocowane. Nie zapomnijmy także o przygotowaniu zabezpieczeń przeciwśnieżnych. "Jeśli posiadamy zapory w postaci belek pamiętajmy o ich ponownym zainstalowaniu po okresie letnim. W przypadku braku płotków czy innych elementów przeciwśnieżnych warto się zastanowić nad ich zamontowaniem.
Przydają się one zwłaszcza nad wejściami do domu czy nad chodnikiem chronią bowiem przed niekontrolowanym obsuwaniem się śniegu z połaci dachu." - radzi Krzysztof Kalita. Zarówno Braas Polska jak i RuppCeramika oferują takie zabezpieczenia dopasowane kolorystycznie do dachówek. Na koniec trzeba sprawdzić stan samego pokrycia. Dachówki ceramiczne RuppCeramika czy cementowe Braas są bardzo wytrzymałe na uszkodzenia ale zawsze może się zdarzyć pęknięcie lub zarysowanie spowodowane np. spadającą gałęzią. W takim przypadku należy uszkodzoną dachówkę wymienić. Posiadacze domów pokrytych dachówkami nie muszą się jednak zbytnio martwić wymianą. "Zaletą dachów ułożonych z małych elementów na przykład dachówek jest możliwość wymiany pojedynczych uszkodzonych elementów. W przypadku pokryć wielkoformatowych (np. blachy) naprawa pociąga za sobą często wymianę sporej części dachu. Ta cecha dachówek okazuje się w polskich warunkach coraz bardziej przydatna za względu na powtarzające się bardzo silne wiatry które mogą uszkodzić połać dachu." - mówi Mariusz Piszczek z RuppCeramika. Poza tym dachówki Braas Polska i RuppCeramika nie wymagają żadnych innych zabiegów i bez problemu wytrzymają niejedną nawet najbardziej mroźną zimę. Jednak sprawdzenie dachu jesienią to gwarancja że wszelkie kaprysy pogody będą mu niestraszne.