Ulubione projekty
Twoja lista jest pusta
Dodano projekt
Usunięto projekt
Jak dbać o okna z drewna?

Produkcja okien drewnianych to skomplikowany proces technologiczny gwarantujący wysoką jakość i trwałość stolarki tego typu. Jednym z najważniejszych elementów tego procesu jest nanoszenie na drewniane elementy okna środków impregnujących i powłok malarskich. Dotyczy to zarówno produktów używanych do zabezpieczenia drewna jak i technik ich nakładania.
- Pożądaną jakość osiągamy dzięki wieloletniemu doświadczeniu - mówi Zdzisław Kurant główny specjalista ds. produkcji w firmie FERNO.
Fabryka z Lubartowa działa skutecznie na rynku już od kilkunastu lat. Dziś jest jednym z największych producentów stolarki drewnianej w kraju.
W poziomie sprzedaży wyrobów wyprzedzają ją jedynie trzy przedsiębiorstwa wywodzące się z dawnych Stolbudów.
- Impregnując i malując nasze okna używamy wyłącznie środków systemu GORI - duńskiego producenta m.in. farb i lakierów posiadającego największe w swojej branży tradycje w Europie i dysponującego własnym laboratorium badawczym z usług którego korzystają niemal wszystkie specjalistyczne firmy z całego świata. Ten standard pozwala nam na udzielanie klientom wieloletnich gwarancji. Oczywiście nie zwalnia to nabywców z obowiązków pielęgnacyjnych. Drewno jest szlachetnym materiałem i należy o nie właściwe dbać - dodaje Z. Kurant.
- Drewniane elementy okien przynajmniej raz w roku powinniśmy przemyć wodą lub wodą z dodatkiem łagodnego detergentu w celu usunięcia osiadłego podczas eksploatacji kurzu. Nie należy jednak stosować płynów zawierających amoniak - instruuje Marek Gdula przedstawiciel techniczny FERNO.
- Na tak przygotowaną powierzchnię nanosimy odpowiednie mleczko do konserwacji powłok malarskich. Można to zrobić za pomocą drobnoziarnistej gąbki lub miękkiej szmatki. I to wszystko. Sprawdzamy jeszcze tylko dokładnie całą powierzchnię powłoki czy nie została ona uszkodzona w sposób mechaniczny. Jeśli z jakichś powodów do tego doszło musimy zabezpieczyć takie miejsce czyszcząc uszkodzoną powierzchnię papierem ściernym o granulacji od 200 do 400. Następnie dokładnie usuwamy powstały pył i nanosimy dwie warstwy farby wodorozcieńczalnej kryjącej lub lazurowej w zależności od rodzaju wykończenia okna. Na pomoc przy doborze odpowiedniej farby możemy liczyć dzwoniąc np. na numer infolinii FERNO 0801 130 130
Konserwacja okuć i uszczelek zajmuje również zaledwie kilka minut. Sprowadza się bowiem do: - w przypadku okuć: przesmarowania raz na rok ich mechanizmów oliwką lub specjalną oliwą techniczną - w przypadku uszczelek: okresowego smarowania gliceryną lub przemycia wodą z dodatkiem łagodnego detergentu.
Tekst i zdjęcia: Ferno