Ulubione projekty
Twoja lista jest pusta
Dodano projekt
Usunięto projekt
Instalacja grzewcza
Największą popularnością cieszą się w Polsce nowoczesne systemy konwencjonalne wykorzystujące energię spalania paliw stałych ciekłych gazowych oraz systemy ogrzewania elektrycznego. Mniej popularne są systemy wykorzystujące energię słoneczną oraz odzyskujące ciepło z powietrza w wentylacji z wód gruntowych ziemi i ścieków.

Na terenach gdzie łatwo i tanio można pozyskać drewno opałowe lub wióry drewniane warto zastanowić się nad ogrzewaniem wykorzystującym ten rodzaj paliwa. W sumie każdy z tych systemów można zastosować w dowolnych warunkach a wybór konkretnego zależeć będzie tylko od preferencji inwestora.
Decyzję o ogrzewaniu powietrznym warto podjąć wcześniej gdyż ułatwi to zaprojektowanie kanałów powietrznych do dystrybucji ogrzanego powietrza w zgodzie z planowanym układem pomieszczeń i poprowadzenia kanałów rozprowadzających gorące powietrze i kanałów powrotnych. Montaż powierzchniowy ogrzewania podłogowego lub sufitowego również wymaga rozważenia przez inwestora jeszcze w fazie projektowania domu ponieważ jego instalacja związana jest z koniecznością podniesienia poziomu podłogi lub obniżenia sufitu.
Często bywa tak że inwestor decyduje się na kombinowany system ogrzewania z wykorzystaniem dwóch źródeł energii. Najbardziej popularne jest połączenie ogrzewania gazowego z elektrycznym. Przykładem są domy w których zastosowano instalację wodną ogrzewaną gazem w sypialniach pokoju dziennym a w łazienkach i kuchni zainstalowano elektryczne ogrzewanie podłogowe.
Kocioł jednofunkcyjny zasila ciepłem jedynie centralne ogrzewanie utrzymując w domu określoną temperaturę. Do takiego kotła podłącza się zasobnik na ciepłą wodę która kierowana jest do kranów. Zasobnik może być różnej pojemności - od kilkudziesięciu do kilkuset litrów. Dzięki takiemu rozwiązaniu ciepła woda jest zawsze dostępna i to niemal od razu po odkręceniu kurka a niewielki jej pobór nie spowoduje uruchomienia się kotła (wystarczy woda z zasobnika). Przy odpowiednio dużym zasobniku kilka osób może korzystać z ciepłej wody bez obniżania jej temperatury czy zmniejszenia strumienia. Kotły jednofunkcyjne są jednak zdecydowanie droższym rozwiązaniem od kotłów dwufunkcyjnych. W przypadku podłączenia zasobnika wymagają osobnego pomieszczenia a ich instalacja jest dość skomplikowana.

Kocioł z otwartą komorą spalania to tradycyjny kocioł wykorzystywany szczególnie w starszych domach. Pobiera powietrze potrzebne do spalania paliwa z pomieszczenia w którym stoi. Wymaga pomieszczenia o sprawnej wentylacji i minimalnych wymiarach 2 2 m wysokości i 8 m3 kubatury. Konieczne jest także podłączenie go do komina którym będą odprowadzane spaliny.
Kocioł z zamkniętą komorą spalania dzięki odcięciu procesu spalania od pomieszczenia w którym się znajduje może być instalowany niemal wszędzie. Wymaga jedynie dostępu do paliwa oraz powietrza które jest dostarczane z zewnątrz specjalną rurą spalinowo-powietrzną (tzw. "rura w rurze" - służy jednocześnie za komin doprowadzając powietrze przewodem zewnętrznym wewnętrznym natomiast usuwając spaliny).
Kocioł ten jest bardzo bezpieczny i znacznie wydajniejszy od kotła z otwartą komorą spalania szczególnie w przypadku kotłów kondensacyjnych których sprawność przekracza 100%. Dlatego też mimo stosunkowo wysokiej ceny jest bardzo często stosowany.
Tekst pochodzi z poradnika "Jak budować"